reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

prawo, praca, becikowe - pomocne linki

reklama
Dziewczyny a ja mam pytanie o urlop tacierzyński... Czy od nowego roku coś się zmieni? Co chwile napotykam w necie inne informacje i już zgłupiałam...
 
Po prostu sama już jestem na L4 i inni mi to już tłumaczyli (zwłaszcza koleżanka z pracy, która e wrześniu wróciła z macierzyńskiego). Ale sama przekonam się na swojej skórze jak to jest już za niecały miesiąc.

Co do tacierzyńskiego to nie mam bladego pojęcia i jakoś specjalnie się tym nie interesuję, bo już wiemy, że z tego nie skorzystamy. Ślubny pracuje w wojsku - oni tam mają swoje przepisy, nie zawsze zgodne z kodeksem pracy i już z doświadczenia (niestety) wiemy, że mogą mu odwołać wolne.
 
Ostatnia edycja:
Katerinka, coś Ty taka nerwowa? To forum jest po to, żeby dzielić się wiedzą, a nie wyśmiewać. Ja nie napisałam, że tak jest na pewno, tylko, że chyba tak jest, a to duża różnica. A Palindromerze dziękuję za wyjaśnienie :)
 
Nie ma za co :)

Ale widać też podeszłaś do tego z nerwami. Spokojnie. Katerinka na pewno nie chciała być przykra. Każdy ma prawo do pomyłek. Mnie się też często zdarza. A forum jest po to, żeby wyjaśniać wszelkie nieścisłości. A już na pewno nie, żeby sprawiać sobie nawzajem przykrość :)
 
Katerinka, coś Ty taka nerwowa? To forum jest po to, żeby dzielić się wiedzą, a nie wyśmiewać. Ja nie napisałam, że tak jest na pewno, tylko, że chyba tak jest, a to duża różnica. A Palindromerze dziękuję za wyjaśnienie :)

Oj jestem nerwowa,tak już mam w ciąży, jeśli poczułaś się wyśmiana to przepraszam. Po prostu nie lubię jak ktoś podaje błędne informacje a potem przez parę stron inni się dopytują a parę kolejnych stron jest piętnaście razy sprostowane.Tu akurat tylko dwa posty więcej ale na głównym kiedyś z podobnej sprawy zrobiło się z 5 stron.


paulinka109 przykro mi ale nie umiem pomóc, nas ten temat nie dotyczy więc nie szukałam informacji
 
Ostatnia edycja:
From: Magazyn Prawa Pracy
Tzw. urlop rodzicielski będzie można brać na raty. Każda część urlopu musi trwać jednak co najmniej 8 tygodni.
image008.png

W ostatni czwartek, 8 listopada, rząd zaakcepto­wał projekt ustawy dotyczący wydłużenia urlopu macierzyńskiego. Nowe przepisy będą obowią­zywały od 1 września 2013 r. Urlop macierzyński wynosić ma pół roku (20 tygodni podstawowych i 6 tygodni dodatkowych). Będzie go tez moż­na wydłużyć go o kolejne 26 tygodni tzw. urlopu rodzicielskiego (na którym będzie wypłacany zasi­łek macierzyński). Pracownica będzie mogła zdecy­dować, czy chce skorzystać z półrocznego urlopu macierzyńskiego, z zasiłkiem 100%, czy z rocznego (macierzyńskiego i rodzicielskiego), wynagradza­nego zasiłkiem 80%. Może też najpierw udać się na półroczny urlop macierzyński z zasiłkiem 100%, a dopie­ro przed jego zakończeniem dobrać sobie jesz­cze dodatkowe pół roku tego urlopu - za który otrzyma wówczas zasiłek 60%. Może także zrobić odwrotnie: najpierw zadeklarować roczny urlop macierzyński wraz z rodzicielskim, a następnie go skrócić (wówczas ma otrzymać wyrównanie utra­conego zasiłku).
Urlop rodzicielski będzie można wykorzystać, dzieląc go na trzy części, z ewentualną przerwą na powrót do pra­cy. Wszystkie części tego urlopu muszą się jednak zmieścić w ciągu pierwszego roku życia dzie­cka. Poza tym z dodatkowych 6 miesięcy urlopu rodzicielskiego - albo ich części - może skorzystać albo matka, albo ojciec dziecka - wedle ich wyboru.
Na dodatkowym urlopie będzie można dorabiać
Pracownik w czasie urlopu rodzicielskiego będzie mógł dorabiać bez utraty prawa do zasiłku - na podobnych zasadach, jak obecnie na tzw. dodat­kowym urlopie macierzyńskim. Oznacza to, że od 20 tygodnia urlopu macierzyńskiego pracownik będzie mógł pracować nie dłużej niż na 1/2 etatu (w tym czasie jego zasiłek będzie pomniejszony o połowę).
Termin porodu na wiosnę - urlopy na nowych zasadach
Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września 2013 r. Jeśli pracownica (pracownik) będzie w tym dniu jeszcze korzystać z urlopu macierzyńskiego (choćby w ostatnim tygodniu), będzie objęta nowymi zasada­mi i może skorzystać z urlopu rodzicielskiego.

 
Jeśli to się faktycznie sprawdzi - to będzie cudownie. Mnie nie przeszkadza, czy 80, czy 60 % - ważne, ze będę mogła być z dzieckiem w tym czasie dla niego najważniejszym...
 
Czy zwolnienie chorobowe ciążowe liczy się odrębnie, czy jest wliczane do 33 dni za które płaci pracodawca razem z poprzednimi zwolnienia chorobowymi, związanymi np. z pobytem w szpitalu. Nie umiem lepiej tego wyjaśnić, ale nijak nie pasuje mi kwota wynagrodzenia, które dostałam za listopad. Według mnie powinnam dostać już je z ZUSu, czyli średnią z roku wynagrodzenia.
 
reklama
jest wliczane do 33 dni, ale wynagrodzenie jest liczone jako średnia z 3 miesięcy - chyba że w tym czasie byłaś na zwolnieniu powyżej 33 dni, to wtedy jako średnia z całego roku
kwota ta różni się też, ponieważ okres ciąży [zwolnienia w ciąży] i macierzyńskiego to okres bezskładkowy - tj. nie są odprowadzane składki emerytalne, no i podobno ciągłość [soboty i niedziele] powoduje lekkie podwyższenie pensji
 
Do góry