reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

prawo pracy - proszę o pomoc

na-tuska

podwójna mamuśka :D
Dołączył(a)
13 Maj 2010
Postów
2 345
Witam serdecznie
W firmie zatrudniona jesetm od listopada 2006r, a od lutego 2008 na umowę na czas nieokreslony. W listopadzie 2008 poszłam na zwolnienie lekarskie (byłam w ciązy). 17 kwietnia 2009 urodziłam 1 dziecko, wykorzystałam urlop macierzyński a od pażdziernika 2009 przebywałam na urlopie wychowawczym (podpisanym na 3 lata do 10.2012). W połowie paxdziernika 2009 wszyscy pracownicy otrzymali wypowiedzenia - ja równiez. Ze względu na 2 ciążę wypowiedzenie zostało cofnięte i byłam dalej zatrudniona (zostałam w firmie tylko ja i pracodawca). 30.06.2010 urodziłam 2 dziecko. Pracodoawca nie złożył potrzebnych dokumentów do ZUS w związku z moim zasiłkiem macierzyńskim. Złozyłam doniesienie do prokuratury i skargę do ZUS-u na pracodawcę. Na początku października otrzymałam pismo od ZUS-u, że przyjmą wypłacanie mojego zasiłku, a odsetki mam dochodzić u pracodawcy. Kontakt z szefem jest koszmarny, nie odbiera telefonu, i na dodatek nie ma żadnej siedziby firmy gdzie mogłabym pojechać. Dziś ZUS przelał mi pieniądze za zasiłek macierzyński od 30.06 do 30.09 w kwocie ok 2800. Urlop macierzyński kończy mi się 02.11.2010 później chciałbym wystąpić o urlop wychowawczy na 2 dziecko. Moje pytania:
1. czym rożni się zasiłek macierzyński od urlopu macierzyńskiego?
2. Jak naliczany jest zasiłek macierzyński? Tzn. na 1 dziecko otrzymałam o 2400 zł na miesiąc a teraz dostałam 2800 za 3 miesiące!?
3.jak wystąpić u pracodawcy o urlop wychowawczy jak nie mam z nim żadnego kontaktu?
4.Co z urlopem wychowawczym na 1 dziecko? czy został przerwany teraz mogę wystąpić o nowy 3 letni?

byłam w ZUS i mi powiedzieli ze tak dyrekcja zarządziła z wypłata macierzyńskiego? czy to jest zgodne z przepisami?


Z gory bardzo dziękuje za odpowiedz...
pozdrawiam serdecznie
 
Ostatnia edycja:
reklama
podpisanym na 3 lata do 10.2012
Co ma Pani na myśli?

1. czym rożni się zasiłek macierzyński od urlopu macierzyńskiego?
Urlop macierzyński to uprawnienie pracownika polegające na czasowej nieobecności w pracy po urodzeniu dziecka. Zasiłek macierzyński to świadczenie pieniężne wypłacane pracownicom, które urodziły dziecko.

2. Jak naliczany jest zasiłek macierzyński? Tzn. na 1 dziecko otrzymałam o 2400 zł na miesiąc a teraz dostałam 2800 za 3 miesiące!?
Co do zasady zasiłek macierzyński stanowi 100% podstawy, którą jest śrdnie wynagrodzenie z ostatnich 12 miesięcy sprzed urlopu. Jesli w tym czasie pracownica nie świadczyła pracy i nie pobierała wynagrodzenia - jest to kwota z umowy o pracę.

3.jak wystąpić u pracodawcy o urlop wychowawczy jak nie mam z nim żadnego kontaktu?
Pracodawca musi mieć siedzibę. Nalezy wniosek wysłać tam listem poleconym. List dwukrotnie awizowany uznaje sie za doręczony.

4.Co z urlopem wychowawczym na 1 dziecko? czy został przerwany teraz mogę wystąpić o nowy 3 letni?
Nic w Pani poście nie wskazuje na przerwanie urlopu.

byłam w ZUS i mi powiedzieli ze tak dyrekcja zarządziła z wypłata macierzyńskiego? czy to jest zgodne z przepisami?
Nie rozumiem pierwszego pytania, stąd nie wiem czy to zgodne z przepisami.
 
Do góry