reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Prężenie, stękanie, napiety brzuszek...

Martyna040290

Aktywna w BB
Dołączył(a)
6 Listopad 2017
Postów
92
Witam
Moja córeczka od tygodnia ma objawy jak w temacie. Nie wiem jak jej pomóc. Może znajdą się mamusie które to przerabiały i doradzą?
Malutka co jakiś czas napina się ostro się przy tym prężąc i stękając. Robi się przy tym purpurowa na twarzy. Całe szczęście płacze tylko wtedy kiedy jest głodna , ale na pewno ją to boli i przeszkadza. Stosuję masażyk brzuszka, stupek, plecyków i pupci ale mimo wszystko w dalszym ciągu sytuacja się nie zmienia podaje jej 5 kropelek dziennie BioGaja ale zbytnio nie widzę rezultatu.
Bardzo proszę o wszystkie rady i od razu dziękuję
 
reklama
Czy dobrze odbija po jedzeniu? Im mniej połknie powietrza tym mniej wyjdzie pupa. Przesuwające powietrze może ja bolec. Ja moja brałam jak do kangurowania po jedzeniu i w tej pozycji odbijała dużo więcej.
 
Czyli kładłaś ją między piersiami tak?
Malutka ma 3 tygodnie.
Jeżeli chodzi o odbijanie to różnie z tym. Nie zawsze odbija po jedzeniu
 
Mój mały jak mu się dobrze nie odbije to tak się pręży. Odbijam go raz, odkładam i za chwile kolejny raz jeśli jest niespokojny. Po kolejnym odbiciu jest już ok. Czasami trwa to kilka minut ale w końcu się odpowietrza.:)
 
Generalnie młoda mama powinna wykonać dwie czynności: trzymać dziecko w pozycji pionowej i lekko uciskać brzuszek malca. Przekonanie o konieczności odbicia się dziecku po jedzeniu narodziło się wraz ze wzrostem popularności karmienia butelką, zamiast piersią. Ilość mleka przedostająca się przez smoczek butelki zmusza dziecko do połykania powietrza. Dzieci karmione piersią mają mniej problemów z odbijaniem niż te spożywające pokarm z butelki, gdyż same kontrolują przepływ matczynego mleka. Jednak nawet mamy praktykujące naturalne metody karmienia powinny wiedzieć, jak ułatwić dziecku odbijanie po posiłku.
Kiedy odbijać dziecko?
Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo połknięcia powietrza, karm dziecko w pozycji pionowej (pod kątem 45 stopni lub większym). Pomóż maleństwu przybrać wygodną pozycję, zbliżając je do swojego ciała i podtrzymując ciężar piersi. Obserwuj sygnały wskazujące, że dziecku może się odbić podczas i po karmieniu – może ono grymasić przed rozpoczęciem karmienia drugą piersią lub marudzić podczas kładzenia spać do łóżeczka. Jeżeli malec jest spokojny, potrzebę odbicia się ma już za sobą. Nie martw się, gdy dziecku po posiłku się nie odbije – spożywanie mniejszych porcji pokarmu często nie wywołuje takiej potrzeby. Po karmieniu dziecku może odbić się dopiero po dłuższym czasie, dlatego najlepiej uzbroić się w cierpliwość i spokojnie czekać na uwolnienie powietrza z żołądka.
Metody odbijania po karmieniu
Wraz ze wzrostem dziecka i rozwojem zdolności przyjmowania pokarmu cała procedura karmienia niemowlaka i odbijania po posiłku staje się znacznie łatwiejsza i dla mamy, i dla dziecka. Jednak aby usprawnić przebieg zabiegu, warto wykorzystać wymienione poniżej metody odbijania dziecka.
Posadź dziecko na kolanach i połóż rękę na jego brzuszku, przykładając brodę malca do zewnętrznej części dłoni. Delikatnie przechyl dziecko do przodu, większość ciężaru ciała opierając na własnej ręce, i lekko klepnij po plecach w celu wydobycia powietrza z żołądka.
Przełóż dziecko przez ramię w taki sposób, aby brzuszek spoczywał dokładnie na ramieniu. Następnie potrzyj lub klepnij malca w plecy. Trzymaj dziecko w bezpiecznej pozycji, umieszczając kciuk pod pachą maleństwa.
Przełóż dziecko przez udo (nogi skrzyżowane lub rozdzielnie) w taki sposób, aby cały nacisk położyć na brzuszek. Jedną ręką podtrzymuj główkę dziecka, podczas gdy drugą pocieraj lub klep malca w plecy.
Kolejna pozycja jest szczególnie przydatna, gdy jesteś zajęta jakąś czynnością, a dziecku nie może się odbić. Wystarczy przełożyć dziecko przez jedną rękę, dzięki czemu spokojnie można poruszać się po domu i posługiwać drugą, wolną dłonią.
Jeżeli nie możesz pozbyć się powietrza z dziecięcego żołądka, umieść malca w temblaku w pozycji pionowej i noś, dopóki dziecku się nie odbije.
Odbijanie po karmieniu najczęściej nie jest konieczne podczas nocnego karmienia, ponieważ o tej porze dziecko spożywa pokarm w spokojniejszy sposób i połyka mniej powietrza. Jeżeli powietrze zbierające się w żołądku sprawi dziecku problemy ze snem, możesz oprzeć je w pozycji pionowej o swoje udo i spokojnie leżeć na boku, czekając na wydostanie się powietrza.
Niektórym dzieciom odbija się między zmianą piersi podczas karmienia, w ten sposób w żołądku tworzy się więcej miejsca na mleko i łatwiej uniknąć ulewania pokarmu.
Dzięki tym metodom ułatwisz dziecku odbijanie po posiłku. Cały zabieg nierzadko wymaga dużo cierpliwości, dlatego warto usprawnić proces karmienia i odbijania. Jest to szczególnie ważne w początkowych fazach rozwoju dziecka, gdy mechanizm przyjmowania pokarmu nie jest jeszcze tak precyzyjny, jak u starszych dzieci.
Pozdrawiam
 
reklama
Myślę, że przyczyną może być również niedojrzałość układu pokarmowego. Niestety sporo dzieci ma tendencję do takich zachowań nawet przez pierwsze 2-3 miesiące życia. Stosuj co to napisały dziewczyny powyżej- czyli zawsze odbijaj małą po jedzeniu. Karmiąc butelką zwiększa się ryzyko łykania razem z pokarmem zbyt dużych ilości powietrza. Dodatkowo nie zaszkodzą masaże brzuszka i ćwiczenia- zginanie i prostowanie nóżek.
Jeśli nie będzie efektu możesz kupić espumisan i nim się ratować. Warto jednak skonsultować to z lekarzem. Być może zaproponuje Wam np. Debritad, który powinien przynieść ulgę.
 
Do góry