reklama

Prezentacja maturalna

Temat na forum 'Rozmowy o wszystkim' rozpoczęty przez papiaxxxx, 17 Luty 2013.

1. papiaxxxx

papiaxxxx Zaciekawiona BB

Witam Was :)
    Piszę w nieco nietypowej sprawie, ale robię to z uwagi na to, że większość z Was jest już po maturze, a być może skończyło jakieś studia polonistyczne :)
    A więc, jestem mamą Oli, ale przede mną nieunikniony moment, czyli matura. Jest ciężko, ale daję rade :)
    Moje pytanie jest następujące, mój temat maturalny brzmi: od Ezopa do Disneya. Na wybranych przykładach przedstaw ewolucję bajki.
    Więc, początkowo temat wydawał się banalnie prosty, niestety podstawa programowa obejmuje jedynie jakieś bajki Krasickiego itp. Ezopa czytałam pierwszy raz w życiu, więc temat jest jakby z poza kanonu lektur, nieomawiany. Chciałabym się dowiedzieć jakie bajki i ich twórców uwzględnić, na Pewno Ezopa i Fedrusa, la Fontaine i Krasickiego, Disneya (treści tych bajek mam już w domu) i jacy jeszcze? I odnieść się do wszystkich tych bajek ogólnie, czy do jakiś najważniejszych?
    Z góry dziękuje za odpowiedź :)

2. majeczka02

majeczka02 Moderator

Hej:-)
    Nie bój się matura ustna jest super!
    A co do Twojego tematu...nie bierz za dużo na głowę...bo się pogubisz...poza tym zajmie Ci to zbyt dużo czasu...
    Tzn weź te książki,które faktycznie obrazują ewolucję tzn czyli istotne przemiany na zasadzie jakby porównania...rozwoju...
    I przechodz płynnie z jednej lektury do drugiej ukazując tą właśnie ewolucje:-)i esencję czyli to,co najważniejsze:-)
    Najpierw możesz wytłumaczyć to co się pod tym terminem "ewolucja" kryje;-)
    Napisz plan i wg.niego przechodz po kolei:-)
    Wiem łatwo się mówi...Ale dasz radę!

Powodzenia

3. reklama
  4. Neciuszka

Neciuszka Fanka BB :)

Zalecana ilość lektur w tym przypadku bajek to max 5. Również proponuję wybrać po jednej dla danego okresu tak aby ukazać zmiany w przesłaniach jakie niosą, tematy jakich dotykają. Słowem wstępu należy wyjaśnić czym jest bajka ewolucja i inne podstawowe zagadnienia mające związek z tematem. Prezentacja ma trwać 15 minut, należy mówić spokojnie więc tekst o objętości 3-4 strony komputerowe to jest maksimum co należy napisać. Na koniec kilka zdań podsumowania o roli jakie na przestrzeni lat pełniły bajki, co się zmieniło.

5. Net-ka

Net-ka Ninkowa Mamusia

Kochana napiszę tylko, że dla mnie matura ustna z Polskiego i z Angielskiego ustna to był pryszcz...Pisemna też jakoś mnie nie przeraziła. Z ustnych obu 95% a nie przygotowywałam się wcale. Nie miałam żadnej prezentacji. Poszłam i powiedziałam co wiedziałam. ;)ale temat miałam bardzo bliski sercu...Motyw wędrówki. Opierałam się na Odysei, Sonetach Krymskich, Przedwiośniu itd... Poszło szybko ;)

6. kostka1

kostka1 Początkująca w BB

Czasem dobrze jest przemilczeć jakąś oczywistą kwestię, żeby sprowokować pytanie. Ja tak zrobiłam i dostałam pytania, których się spodziewałam. Matura zdana na 100% :)

7. dudula

dudula Początkująca w BB

Jak dla mnie do tematu trzeba podejść delikatnie - bajka bywa często mylona z baśnią, dlatego dobór lektur i sposób ich omawiania powinien być oparty nieco na czystej definicji bajki... Co rozumiesz przez "bajki Disneya"? Wiadomo, że ich księżniczkowe opowieści są tworzone na podstawie różnych baśni i książek (Charles Perrault, Lewis Caroll...), zaś z oryginalnych postaci jak Myszka Miki czy Kaczor Donald raczej ciężko wyciągnąć jakieś morały... Ale wierzę, że sobie poradzisz bez większych problemów, w końcu to Ty siedzisz teraz w temacie:) Poza tym to tylko ustna z polskiego, nie może pójść źle:)

8. Lavinia

Lavinia Początkująca w BB

Nie masz powodu się stresować maturą ustną z polskiego. Tak naprawdę to tylko formalność. Pamiętam, że mojej prezentacji panie polonistki słuchały tylko jednym uchem. W prezentacji należy ująć tylko najważniejsze dzieła literackie/filmowe.

9. złośka

złośka Gość

Dobrze Ci dziewczyny piszą, nie bierz za dużo lektur. Ja miałam chyba 5 w tym 2 albo 3 wiersze, albo krótkie utwory.

10. reklama
  11. kusmir

kusmir Fanka BB :)

ja pamiętam jak zdawałam ustną maturę strasznie się bałam czy sobie poradzę i muszę przyznać, ze nawet niewiele z samej matury pamiętam poza tym, ze zdałam :p

Poleć forum