reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

problem ortodontyczny - prosze o porade.

aniakce

Początkująca w BB
Dołączył(a)
28 Marzec 2011
Postów
16
Miasto
Katowice
Witam wszystkich,
pisze w sprawie problemu ortodontycznego, ktory mam z moja 5,5 letnia córką. Ma ona wysuniętą żuchwę. Zaznaczę, ze cechę tą odziedziczyła po swoim tacie i babci. Przedszkolna logopeda zasugerowała mi, zeby odwiedzic w tej sprawie ortodontę i tak też uczyniłam. Znalazłam lekarza z tytułem dokorskim wyspecjalizowanego w dziecięcych szczękach i zasięgnęłam porady. Dowiedziałam się między innymi, że w tym wieku (mała miała wtedy skonczone 5 lat), nie zakłada się dzieciom aparatów, ze względu na szkodliwą siłę nacisku na miękkie jeszcze kości czaszki. To po pierwsze, po drugie: skoro wywiad rodzinny wskazuje, że jest to cecha odziedziczona (wystarczy spojrzeć na zeby taty by nie mieć wątpliwości:-), to nasza walka i tak byłaby walką z wiatrakami - dopóki aparat bylaby noszony, wada moglaby sie nieco wycofywac, natomiast po zdjeciu aparatu wracalaby na swoje miejsce. Podobnie z cwiczeniami logopedycznymi - w naszym przypadku to jak przelewanie morza szklanką. Lekarz stwierdził takze, ze poza aspektami kosmetycznymi wada nie powoduje zagrozen zdrowia i psucie dziecku dziecinstwa aparatami w celu poprawienia mu urody pozostawia do mojego przemyslenia. (Babcia i tata małej pogodzeni ze swoją właściwością takze nie cierpią na zadne bóle, jednoczesnie nie wyglądają odstraszająco). Według lekarza, jesli córka byłaby niezadowolona ze swojego wyglądu po osiągnięciu wieku dojrzałości sama moze zdecydowac o przeprowadzeniu leczenia operacyjnego, zeby poprawic sobie urode. Wizyta kontrolna zostala zasugerowana na 8 rok zycia - jesli jednak zdecydowalabym sie na leczenie, gdyz podobno jest to wiek, w ktorym szczeka dziecka jest juz w stanie zniesc naciski pewnych aparatów.Tyle tytułem podsumowania mojej wizyty. Na tej podstawie uksztaltowalam sobie zdanie na temat problemu. Do czasu. Pewnego dnia w przedszkolu miałam okazję porozmawiania na ten temat z ponownie z logopedą. Przedstawiwszy jej moj punkt widzenia uslyszalam, ze powinnam udac sie do innego lekarza, gdyz wada dziecka jest niebezpieczna, poglębiająca się, i w dodatku nie dodaje małej urody. Dodatkowo jest zdziwiona, dlaczego lekarz nie zalecił zadnego zestawu cwiczen (np. dmuchanie). No i nie wiem. Nie chce dziecku wyrzadzic krzywdy. Nie wiem, czy powinnam rzeczywiscie pojsc znow do innego ortodonty i jednak dazyc do leczenia tej wady zgryzu??
Kazdemu, ktory mialby cokolwiek do wniesienia w nasza sprawe bede wdzieczna za komentarz. Pozdrawiam.
 
reklama
Witam, Zacznę od podkreślenie, że nie jestem ortodontką, mogę jedynie opisać własne doświadczenia w tej dziedzinie, w kontaktach z jedną ortodontką.
1) W kwestii noszenia aparatu ruchomego przez dziecko: mój starszy syn nosił taki aparat przez kilka miesięcy mając około 6 lat, w związku z potwornie krzywo rosnącymi jedynkami. Nosił aparat na noc, a w dzień tylko jeśli pamiętał, czyli rzadko. Efekty są piorunujące, kiedy patrzę na zdjęcia z tamtego okresu, jestem przerażona, a teraz zęby wyglądają nieźle.
2) Jeśli chodzi o wysuniętą żuchwę - w moim domu występuje problem wręcz przeciwny, czyli cofnięta żuchwa mojego męża. Nie przeszkadza mu to w życiu codziennym, ale ortodontka ostrzega, że w przyszłości,kiedy zaczną się problemy z zębami wynikające z podeszłego wieku, protetyka zniekształconych szczęk stanowi ogromne wyzwanie.
Podsumowując: w przypadku jakichkolwiek wątpliwości wydaje mi się, że stanowczo warto zasięgnąć jeszcze jednej opinii niezależnego specjalisty. Na pewno nie zaszkodzi, a może pomóc.
Pozdrawiam, i życzę zdrowych zębów!
 
Do góry