reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Problem z pracodawca.

ewka358

Fanka BB :)
Dołączył(a)
24 Kwiecień 2013
Postów
653
Miasto
kuj-pom
Witam Was serdecznie po 2 latach nieobecnosci. Jestem tutaj e sumie ze wzgledu na siostre. Moze przejde do tematu. Od 6.12.2016 r. jest na zwolnieniu lekarskim. Jest fryzjerka. Problem polega na tym ze pracodawca nie wyplacil jej chorobowego. Termin wyplaty ma na koniec miesiaca wiec wyplate za okres chorobowego powinna chyba dostac z koncem grudnia. Dodam, ze za te 6 dni grudnia pracodawca zaplacil jej wczesniej. Wczoraj dzwonila do niego a ten jej powiedzial ze wyplate za okres od 7.12.2016 r. Dostanie dopiero pod koniec stycznia. Cos mi tutaj nie pasuje wedlug mnie powinna dostac normalna wyplate. Z tego co wiem to do 33 dni placi pracodawca, a pozniej wyplacanie przejmuje zus. Moze sie myle? Jak to wyglada dziewczyny? Nie mam kogo zapytac a wydaje mi sie ze dziewczyna normalnie powinna dostac wynagrodzenie chyba ze jest tak ze po tym okresie 33 dni pracodawca dopiero wyplaci wynagrodzenie? Juz sama nie wiem. Mam mentlik w glowie. Bardzo prosze o porade
 
reklama
A jaką siostra ma umowę? Ile osób zatrudnia firma, w której pracuje?
Jeśli jest to umowa o pracę - to powinna dostać wynagrodzenie zgodnie z regulaminem pracy (ewentualnie obwieszczeniem, jeśli zakład nie posiada regulaminu) - zazwyczaj do 10 kolejnego miesiąca.
Jeśli zakład pracy zatrudnia poniżej 20 osób, to po 33 dniach zwolnienia wypłaty przejmuje ZUS (ale aby mógł przejąć wypłaty, to najpierw pracodawca musi złożyć odpowiednie dokumenty).
 
Siostra pracuje na podstawie umowy o prace do dnia 31.05.2017 r. w firmie prywatnej, ktora zatrudnia do 20 osob. Czyli za okres od 7.12.2016 r. do 31.12.2016 r. ( tj. 25 dni) Powinien zaplacic jej pracodawca w dniu ich wyplat czyli koniec grudnia (nie wiem ktorego dokladnie, bodajze w ostatnia sobote) a co z pozostalymi 8 dniami stycznia (25+8=33 dni). Z koncem stycznia pracodawca powinien jej jeszcze zaplacic za te 8 dni czy juz zus? Moze jest tak ze wyplate pracodawca moze jej wyplacic jak ta bedzie na zeolnieniu cale 33 dni?
Siostra dzwonila do pracodawcy a tej jej powiedzial ze za grudzien wyplate dostanie z koncem stycznia. Watpie zeby ten pracodawca mial jakis regulamin wyplat.
 
Ewka a siostra w zeszlym roku nie miala moze juz l4?
Bo pracodawca wyplaca l4 za 33 dni zwolnienia ogolnie w roku potem placi juz zus.




010igov3fkey3mez.png
 
Załóżmy, że pracodawca dokonuje wypłat ostatniego dnia miesiąca.
Wówczas za grudzień powinna dostać ostatniego dnia grudnia.
Natomiast za te kilka dni w styczniu - ostatniego dnia stycznia.

Za resztę stycznia - ZUS ma 30 dni na wypłatę po dostarczeniu niezbędnych dokumentów (formularza Z3, który wypełnia pracodawca oraz druków zwolnień, na których będzie widniała pieczątka pracodawcy z datą wpłynięcia - i tej daty siostra powinna pilnować). Wg kodeksu pracy - pracownik ma 7 dni na dostarczenie zwolnienia - po tym czasie zasiłek jest obniżany o 25%.
 
Do góry