reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Problemy laktacyjne

Agaa90R

Początkująca w BB
Dołączył(a)
11 Październik 2017
Postów
27
Witam. Antoś urodził się 20 sierpnia. Zastanawiam się od kilku dni czy mam wystarczająco dużo pokarmu. Synek ostatnio pije po max 7min i wyrzuca pierś denerwując się. Na początku po porodzie mały sprawiał wrażenie jakby był cały czas głodny więc był dokarmiany mm. Jakieś 4tyg temu podjęłam próbę karmienia wyłącznie piersią ale położna na wizycie powiedziała że mały nie przybiera na wadze. I kazała dokarmiać chociaż w nocy mm. Ale ponieważ bardzo bym chciała karmić synka wyłącznie z piersi to zadzwoniłam po panią z poradni laktacyjnej. Powiedziała mi że na jej to pokarmu mam wystarczająco dużo i żebym przez parę dni próbowała karmić wyłącznie z piersi a ona przyjedzie po paru dniach i sprawdzi małego. No i pani od laktacji stwierdziła że mały przybiera na wadze i żebym karmiła samą piersią. To samo na ostatniej wizycie stwierdziła położna. Czy to możliwe że mały najada się w tak szybkim czasie? Dodam że odciągając pokarm laktatorem zajmuję to podobny czas.
 
reklama
Cześć,
widziałam Twoje wypowiedzi na forum i miałam wrażenie, że już odpisywałam ale jeśli coś zostało niedopowiedziane lub masz wątpliwości to postaram się wszystko wyjaśnić :) Spróbujmy najpierw zlokalizować w czym tkwi problem i co Cię niepokoi.

1. Bardzo trudno mi powiedzieć czy waga Twojego dziecka na dzień dzisiejszy jest prawidłowa, ponieważ:
- nie znam wagi urodzeniowej, najniższej wagi spadkowej, nie wiem która to dobra życia dziecka
- nie widziałam również Was a by stwierdzić czy wszystko w porządku powinnam Was obejrzeć, zobaczyć jak się karmicie, jak przebiega karmienie, jak zachowuje się dziecko no i przede wszystkim je zważyć
Sugestia lekarki dot. zbyt małej wagi może wynikać z tego, że lekarze często patrzą na siatki centylowe dla dzieci karmionych mm lub ogólne, zamiast na siatki dedykowane dzieciom kp. Siatki dedykowane dzieciom karmionym kp są nieco inne. Przy kolejnej wizycie spytaj proszę z jakich siatek centylowych korzysta lekarz oraz poproś by korzystał z tych dedykowanych dzieciom karmionym wyłącznie piersią.

2. Możliwe jest, że Twój pokarm za szybko wypływa ale świadczyć o typ powinno: denerwowanie się dziecka przy piersi na początku przystawienia, wyciekanie mleka z buzi dziecka przy karmieniu, odrywanie się od piersi na początku.

3. Jak rozumiem niepokoi Cię, to, że dziecko pije zbyt krótko, ok 7 min, podczas gdy wcześniej ssał ok. 15 min z jednej piersi.
Twoje dziecko rośnie, zmienia się, dojrzewa. To co było wczoraj normą jutro może się zmienić. Niektóre dzieci najadają się w ciągu 7 min. I jest to normalne. By zweryfikować czy się najada oraz czy masz wystarczająca ilość mleka powinna Wam obejrzeć położna/lekarz doradca laktacyjny. Konieczne jest obejrzenie całego aktu karmienia, zważenie dziecka, zbadanie piersi. Przez forum, on-line nie odpowiem na to pytanie.

4. Laktator faktycznie nie jest miarodajnym sposobem na ocenę ilości mleka w piersi. Odsysanie mleka przez laktator to zupełnie inny mechanizm niż ssanie dziecka. Dlatego na tej podstawie nie można stwierdzić czy podaż mleka jest wystarczająca.

5. Intensywność karmień wydaje się być ok, pod warunkiem, że przerwy w nocy nie są dłuższe niż 3-4 godziny. Tutaj jednak pisze czysto teoretycznie, ponieważ są dzieci, które mają nocne przerwy i 5-6 godzin, po to by w dzień nadrabiać częstszym dopominaniem się piersi.


Podsumowując: nie udzielę porady laktacyjnej on-line, nie potwierdzę, że wszystko jest ok lub coś jest nie tak. Jeśli coś Cię niepokoi, sugeruję byś zaprosiła doradcę laktacyjnego do domu, gdzie i Ty i dziecko czujecie się komfortowo i nic Was nie rozprasza. W takich warunkach najlepiej jest oceniać sam akt karmienia. Porada laktacyjna nie powinna odbyć się bez ważenia dziecka. Zanim umówisz się na wizytę, zapytaj doradcę, czy będzie miał ze sobą wagę.

Daj znać jak rozwija się sytuacja, postaram się podpowiadać na bieżąco w miarę swoich możliwości.
 
Do góry