reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Problemy skórne. Czy to alergia wziewna?

wiara.nadzieja.milosc

Zaangażowana w BB
Dołączył(a)
20 Grudzień 2010
Postów
144
Miasto
Dundee/Bydgoszcz
Witam.
Moja córka(20 miesiecy) ma alergie pokarmowe oraz AZS, jest uczulona na mleko krowie, jaja, gluten, pomidory, cebule, ryby, banany brzoskwinie, nektarynki, cytrusy, truskawki, maliny. Od 3 tygodnia zycia walczylismy z AZS, ktore ucichło po 6 miesiacu. Gdy skonczyla rok zaczela brac Zyrtec, poniewaz podczas wakacji w Polsce (mieszkamy w UK) jej skora sie strasznie pogorszyła, miala uporczywy katar trwajacy 3 tygodnie ( miala kontakt z pierzem, kurzem, psem) polski alergolog sugerowal marsz alergiczny tzn ujawniajaca sie alergie wziewna, po tygodniu stoswania Zyrtecu objawy ustapily. Odstawilismy Zyrtec trzy miesiace temu (z polecenia tutejszych alergologów, poniewaz nie zalecaja stosowania takich lekow u dzieci ponizej 6 roku zycia) problemy skorne powrocily, wygladaja jak zmiany skorne podczas pobytu w Polsce tzn "kaszka" na calym ciele( brzuchu, plecach, nogach, rekach), w niektorych miejscach czerwona, w niektorych tylko wyczuwalna pod placami, czasem pojawiaja sie bąbelki,robią sie strupki, nie zawsze od drapania, bo do niektorych miejsc nie mialaby mozliwosci dosiegnac tzn na plecach, zmiany wygladaja zupelnie inaczej niz wczesniejsze AZS, ma popękane suche za uszami, na twarzy po drzemce, czy po nocy, skora jest sucha i czerwona ale nie ma jakichs gorszych zmian, nie ma kontaktu z pierzem, ani zwierzetami, z kurzem - jak wszedzie, nie mamy sterylnych warunkow, po przebudzeniu ma lekko zapchany nos, ale nie ma kataru, czasem kicha, ale tez nie jakos czesto czy regularnie, jest na diecie eliminacyjnej, nie wprowadzilismy zadnych nowych produktow do diety, na skore uzywamy Diprobase oraz hydrocorizon (na te najrosze zmiany) oraz Doublebase gdy skora jest tylko sucha, takie nawroty ma co tydzien i trwaja ok 2 tygodni. Czy przy tylko takich objawach mozna stwierdzic alergie na kurz?? Czy to tylko nawrot AZS??
 
Ostatnia edycja:
reklama
Droga Mamo,
objawy, które opisujesz sugerują że dziecko jest atopikiem. Oznacza to, że w ciagu życia Malucha stopniowo moga pojawiać się rózne choroby atopowe, po kolei lub kilka na raz . Najczęściej atopia zaczyna sie od uczulenia na mleko krowie, któr emoże manifestować się objawami AZS, z czasem większość dzieci z AZS wyrasta. Część dzieci będzie jednak miała ra zpo raz pogorszenia stanu skóry (w czasie pylenia okreśłonych pyłków, jeśli dziecko jest uczulone, może pogarszać się skóra, lub zimą jesienią, gdy więcej przebywa się w pomieszczeniach zamkniętych, co często nasila objawy uczulenia na roztocza kurzu domoweg). U większości dzieci przez całe życie utrzymuje się skłonność do wystepowania suchości skóry, lub łatwiejszego jej podrażnienia (płyny do płukania bielizny, proszki do prania, kosmetyki do pielęgnacji skóry, stres, okres jesienno-zimowy).
Co do uczuelnia na tak wiele pokarmów - jak wielokrotnie podkreślałam na forum, jedzenie to nie jedynyna przycyzna AZS, to tylko jeden z wielu elementów. Na szczęście do 7 r.ż. więksozść dzieci wyrasta z alergii pokarmowej.
Co do Zyrtecu - zgodnie z europejskimi zaleceniami, można go już stosować u niemowląt z AZS, bo jest to lepszy wybór niż zbyt duże dawki miejscowych sterydów (jak hydrocortison), które u chorego na AZS trzeba będzie wielokrotnie w ciagu życia stosować, a ich działanie z czasemkumuluje się w skóze powodując skutki uboczne.
najważniejsza jest prawidłowa pielęgnacja skóry: mycie i nawilżanie preparatami z jednej serrii, przeznaczonymi dla skóry atopowej (LIPIKAR, OILATUM, URIAGE, TOPIALYSE, ADERMA, MUSTELA, CETAPHIL), nawilżanie w najgorszych okresach najbardziej zaognionych okolic skóry nawet 3-4 x dziennie, a całe ciało 2 x dziennie, w okresie pylenia lub dużej ekspozycji na alergeny (jesień i zima - roztocz akurz domowego) stosowanie doustnych leków tyu Zyrtec lub jego nowsza generacja, XYZAL (duża skuteczność przy mniejszej dawce), zmaiast sterydów zaleca się natomiast maści typu Elidel (najpierw kilka dni-tygodni codziennie, potem proflikatycznie 2 x w tygodniu przez kilka miesięcy).
Co do alegrii na kurz, trzeba wykonać na skórze tzw. skórne testy punktowe lub oznaczyć we krwi antygenowo-swoiste IgE w odnesieniu do rozoczy kurzu domowego, tylko to pozwala obiektywnie potwierdzić ucuzlenie.
Pozdrawiam !
 
Droga Mamo,
objawy, które opisujesz sugerują że dziecko jest atopikiem. Oznacza to, że w ciagu życia Malucha stopniowo moga pojawiać się rózne choroby atopowe, po kolei lub kilka na raz . Najczęściej atopia zaczyna sie od uczulenia na mleko krowie, któr emoże manifestować się objawami AZS, z czasem większość dzieci z AZS wyrasta. Część dzieci będzie jednak miała ra zpo raz pogorszenia stanu skóry (w czasie pylenia okreśłonych pyłków, jeśli dziecko jest uczulone, może pogarszać się skóra, lub zimą jesienią, gdy więcej przebywa się w pomieszczeniach zamkniętych, co często nasila objawy uczulenia na roztocza kurzu domoweg). U większości dzieci przez całe życie utrzymuje się skłonność do wystepowania suchości skóry, lub łatwiejszego jej podrażnienia (płyny do płukania bielizny, proszki do prania, kosmetyki do pielęgnacji skóry, stres, okres jesienno-zimowy).
Co do uczuelnia na tak wiele pokarmów - jak wielokrotnie podkreślałam na forum, jedzenie to nie jedynyna przycyzna AZS, to tylko jeden z wielu elementów. Na szczęście do 7 r.ż. więksozść dzieci wyrasta z alergii pokarmowej.
Co do Zyrtecu - zgodnie z europejskimi zaleceniami, można go już stosować u niemowląt z AZS, bo jest to lepszy wybór niż zbyt duże dawki miejscowych sterydów (jak hydrocortison), które u chorego na AZS trzeba będzie wielokrotnie w ciagu życia stosować, a ich działanie z czasemkumuluje się w skóze powodując skutki uboczne.
najważniejsza jest prawidłowa pielęgnacja skóry: mycie i nawilżanie preparatami z jednej serrii, przeznaczonymi dla skóry atopowej (LIPIKAR, OILATUM, URIAGE, TOPIALYSE, ADERMA, MUSTELA, CETAPHIL), nawilżanie w najgorszych okresach najbardziej zaognionych okolic skóry nawet 3-4 x dziennie, a całe ciało 2 x dziennie, w okresie pylenia lub dużej ekspozycji na alergeny (jesień i zima - roztocz akurz domowego) stosowanie doustnych leków tyu Zyrtec lub jego nowsza generacja, XYZAL (duża skuteczność przy mniejszej dawce), zmaiast sterydów zaleca się natomiast maści typu Elidel (najpierw kilka dni-tygodni codziennie, potem proflikatycznie 2 x w tygodniu przez kilka miesięcy).
Co do alegrii na kurz, trzeba wykonać na skórze tzw. skórne testy punktowe lub oznaczyć we krwi antygenowo-swoiste IgE w odnesieniu do rozoczy kurzu domowego, tylko to pozwala obiektywnie potwierdzić ucuzlenie.
Pozdrawiam !


witam
temat egzemy,AZS , alergi itdd przerabiam od 3 lat bez wiekszych sukcesów
mieszkam w holandi i tutaj nikt sie tym nie przejmuje ze moja corka czasami wyglada strasznie a czasami nic nie widac, co to jest niewiem do dzis , nikt tego nie leczy i nie szuka przyczyny ja sama juz warjuje , mam dosc szukania przyczyn bo juz zglupiałam od czego ja wysypuje raz mniej raz wiecej
mialy testy na mleko rok temu i wyszlo ze to nie uczulenie na mleko
podejrzewam ze zjadla wczoraj mandarynke i juz dzis wyglada strasznie, zmienilam tez proszek do prania 3 tyg temu i tez chyba to ja wysypało
takich roznych rzeczy moglabym duzo opisywac ale juz niechce nikimu glowy zawracac ale kazde ciekawe doswiadczenie chetnie poczytam
dodam jeszcze ze smaruje ja tylko kremem na bazie wazeliny bo nic wiecej tu nie jest dostepne , chce wlasnie sciagac z polski Oilatum albo cos podobnego bo tu nie mam nic oprocz wazeliny i sterydów!!
 
Droga Mamo

odsyłam do innych mich postów na temat AZS.
Podejście lekarzy w Holandii z dużym dystansem ma pewne uzasadnienie, bo większość dzieci stopniowo wysrta z AZS i ucuzlenia na pokarmy. Ważna jest jednak pielegnacja, czyli odtwarzanie naturalnej bariery na powierzchni skóry za pomoca emolientów przeznaczonych dla chorej skóry. Większość serii to nazwy miedzynarowe, można je zakuić w internecie (Topialyse, Lipikar, Oilatum, balneume, Cetaphil MD, Bariederm). Zawsze warto stosować z tej samej serii coś do mycia i coś do nawilżania po kąpieli; w okresie pogorszenia smarowanie skóry w najgorszych miejsach nawet 3-4 x dziennie; regeneruje to skórę i czasem sterydy w maści czy leki doustne nie sa już konieczne.
Pozdrawiam !
Pozdrawim !
 
Do góry