reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Produkty bogate w żelazo dla przyszłych mam :)

Dołączył(a)
16 Styczeń 2008
Postów
9
Witam serdecznie.
Kobieta w ciąży potrzebuje dużo żelaza oczywiście nie tylko, ale często słyszy się o niedoborze tego składnika. Proszę podzielcie się swoją wiedzą na temat zdrowego odżywiania podczas ciąży, jak jeść mądrze mało a wartościowo, bo o to przecież chodzi, aby dostarczać jak najwięcej tych wartościowych składników. W których jest dużo żelaza? :-)
 
reklama
Z tego, co pamiętam - buraki, brokuły, pestki dyni (a może to cynk był głównie), zielone rośliny. Mięso, jak ktoś jada.
Genialnie jest pić jedną herbatkę z pokrzywy dziennie z plasterkiem cytryny - żelazo leeeeci w górę :)
 
O, super wątek. Proszę o porady mam, które walczyły z niedoborem żelaza, bo słyszałam, że w tabletkach zazwyczaj jest fatalnie przyswajane - wywołuje mdłości, a nawet u jednej mojej koleżanki omdlenia. Sama aż się boję wyników morfologii.

Na razie znalazłam, że: "żelazo wchłania się lepiej w towarzystwie produktów bogatych w witaminę C. Natomiast kofeina (kawa, cola) i teina (czarna herbata) zmniejszają przyswajalność żelaza. W praktyce lepiej popić śniadanie np. sokiem pomarańczowym niż „małą czarną”. Najwięcej żelaza zawierają czerwone mięso, żółtka jaj, a także suszone owoce. Znajduje się też w zielonych warzywach (sałata, szpinak, kapusa, nać pietruszki, brokuły)."

Czy ktoś robił jakieś specjalne potrawy, żeby sobie podnieść żelazo? A może macie doświadczenia z różnymi preparatami przepisywanymi przez lekarzy (lepiej lub gorzej tolerowane)?
 
Hej

Ja dostałam żelazo - poporodzie - moje jedyne wspomnienie to zaparcie ...

Sorbifor - czy jakoś tak :-)

I zgadza się najlepiej żelazo się przyswaja z witaminą C a najgorzej z wapniem - więc nie polecam popijać żelaza mlekiem :-)

Pozdrawiam
 
ja brałam chelaferr i nie miałam problemu z zaparciami :) brałam żelazo chelatowe forte właśnie z witaminami i kwasem foliowym dlatego dobrze się przyswajało
 
Zaparcia od suplementów żelaza to problem większości suplementów opartych o sole np. tlenek żelaza - występuje w niektórych "suplementach" a to przecież rdza. Wolne jony powodują zaparcia i inaczej nie będzie.

W tym przypadku jeśli nie wystarcza to co w diecie to zdecydowanie tak jak koleżanka wyżej wspomniała żelazo (i nie tylko) w formie chelatu. Jest to jon żelaza połączony słabym wiązaniem z aminokwasem. Przechodzi spokojnie do jelit, długo się rozpada i uwalnia żelazo do krwiobiegu a nie w jelitach powodując zaparcia. Są dwie firmy, które produkują dobrej jakości chelaty.
 
jedz watrobke , duzo warzyw. idz do lekarza zapytaj o suplement. ja bralam chelaferr bo jest rekomendowany przez instytut matki i dziecka
 
szpinak ma dużo żelaza. No i żeby żelazo się dobrze wchłaniało potrzebna jest witamina C. Bez niej barnie żelaza na nic się zda.
 
Dziewczyny, jako położna z małym doświadczeniem powiem, że jeść można w miarę normalnie byle z umiarem. Nie ograniczajcie się specjalnie do konkretnych potraw i nie ograniczajcie zbyt rygorystycznie swoich zachcianek. Ciąża to fizjologiczny stan i raczej powinien kojarzyć się z przyjemnościami a nie ograniczeniami. Próbujcie nowych smaków, kombinacji... Wasz organizm i tak wybierze to co najlepsze i dopiero "odda" to dziecku. Jesteście swego rodzaju filtrem :) Oczywiście nie mam tu na myśli używek lub alkoholu, bo to dostaje się do krwioobiegu.

Dla dziewczyn, które mają iPhona polecam aplikację, która pomoże Wam trochę w planowaniu posiłków. Fajna i prosta.

App Store - Pointek

Smacznego :D
 
Ostatnia edycja:
reklama
Jeszcze polecam sezam (i tahini) bo są bardzo bogate w żelazo i dobre :-)
A tak naprawdę to niestety zdecydowanie najlepiej żelazo wchłania się z mięsa, z warzyw jest bardzo słabo wchłaniane.
Dlatego najlepsza jest wątróbka i inne podroby... ale to trzeba lubić!
Bogate w żelazo są też jaja.
Tu są podane inne produkty bogate w żelazo. Jest cała lista (100 produktów).
 
Do góry