reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Prośba o pomoc w interpretacji wyników morfolgii żelaza i ferrytyny

Magdalenka16

Fanka BB :)
Dołączył(a)
24 Grudzień 2019
Postów
1 028
Witam serdecznie.
Synek obecnie ma 6 mcy. Robiłam 3 mce temu morfologie i poziom zelaza i wtedy Żelazowej dolnej granicy normy. Od ponad miesiąca stosowałam siderral gocce w dawce profilaktycznej. Dzisiaj zrobiłam synkowi kontrolną morfologie i wyniki: erytrocyty 5.12 norma od 3.80 do 4.90)hemoglobina 13.1 norma od 10 do 13. Hemqtokryt 39.4 norma od 30 do 38. Pct 0.39 norma od 0.35 o 0.17. Limfocyty 80.4 % norma od 20 do 70. W poprzednim badaniu te wartości wszystkie yly w normie teraz są podwyższone. Natomiast teraz żelazo jest na poziomie 73 a było 69 a norma od 65 do 175.ferrytyna jest teraz 21.18 a norma od 21.81 do 274 czyli poniżej normy a wtedy nie robiłam tego badania. Co to może znaczyć? W artyści w morfologii poszły w górę a żelazo tylko minimalnie a ferrytyna poniżej normy? Czy dalej mamy stosować to żelazo? Wizytę u lekarza mam za 3 dni dopiero .
 
reklama
Musisz się skonsultować z lekarzem, który powinien przeprowadzić z tobą wnikliwy wywiad i obejrzeć dziecko. Pytanie, czy maluszek nie przechodził ostatnio infekcji, to też może powodować zmiany w morfologii. Na forum w takich sytuacjach nikt nie postawi diagnozy, bo ma zbyt mało danych i tu potrzebny specjalista. Normy są przekroczone w niewielkim stopniu, więc nie martw się na zapas, jeśli możesz i poczekaj na wizytę :)
 
Takie kwestie czy dalej podawać żelazo rozwiąże lekarz. Zmiany w morfologii mogą się zdarzyć nawet z powodu małych, bezobjawowych infekcji i tak się często dzieje. Jest szansa, że lekarz będzie chciał powoli odstawiać Sideral, nam po tym żelazie pięknie żelazo poszło w górę i pediatra jest zdania, żeby utrzymać dawkę jeszcze miesiąc.
 
Normy dla dzieci w każdym prawie miesiącu zycia są inne. A te na wynikach często są dla dorosłych albo ogólnie dzieci ( u nas tak było) wyniki w wielu punktach nie mieściły się w normach. Limfocyty też ponad normę przy każdym badaniu. Konsultowałam u kilku lekarzy i nic złego nie mówili (oczywiście też skonsultuj). Oczywiście liczy się ogół wyników, bo jedno łączy się z drugim. Jeśli chodzi o żelazo i ferratyne, kazali podawać żelazo actiferol na receptę, aż wyniki zaczną się utrzymywać na dobrym poziomie.
 
Dzięki za informacje :) na pewno skonsultuje. Porobilam inne badania i na te czekać musze . Tylko zdziwiło mnie ze najprawdopodobniej ten siderral gocce spowodował wzrost w wartościach w morfologii a żelazo i ferrytyna dalej słabo.
 
Dzięki za informacje :) na pewno skonsultuje. Porobilam inne badania i na te czekać musze . Tylko zdziwiło mnie ze najprawdopodobniej ten siderral gocce spowodował wzrost w wartościach w morfologii a żelazo i ferrytyna dalej słabo.
Skąd przekonanie że ten preparat coś spowodował w wynikach? To najlepsze pod względem przyswajalności żelazo dostępne na polskim rynku.
 
Do góry