reklama

przed urodzeniem dziecka warto założyć firmę - artykul

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez evika, 19 Czerwiec 2010.

 1. evika

  evika Aktywna w BB

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  znalazłam taki artykuł :


  PAP 2010-04-22 (08:50) Przed urodzeniem dziecka warto założyć firmę

  [​IMG](fot. Jupiterimages)
  Warto założyć firmę tuż przed urodzeniem dziecka. Biznesmenka może dostać prawie 6 tys. zł zasiłku i ZUS nie ma prawa tego zakwestionować - informuje "Rzeczpospolita".


  W środę na posiedzeniu Sądu Najwyższego w poszerzonym siedmioosobowym składzie zapadła uchwała sankcjonująca takie postępowanie. Sąd uznał, że obowiązujące przepisy pozwalają kobietom prowadzącym działalność gospodarczą zapewnić sobie bardzo wysokie zasiłki związane z urodzeniem dziecka.

  Wystarczy, że kobieta, tuż przed przejściem na urlop macierzyński przystąpi do ubezpieczenia chorobowego (które jest dobrowolne w przypadku przedsiębiorców) i podniesie sobie do maksimum wysokość stawki. Dostanie wtedy nawet 5,7 tys. zł zasiłku miesięcznie przez cały czas urlopu macierzyńskiego (obecnie 20 tygodni).

  Po powrocie do pracy kobieta może sobie obniżyć składkę do minimum. Zdaniem Sądu Najwyższego ZUS nie ma prawa zakwestionować takiego postępowania.


  Czy można założyć taką działalność np. miesiąc przed porodem i jaka jest kwota tej najwyższej stawki ? Jak długo taką działalność trzeba prowadzić ? I czy to się w ogóle opłaci ...?
   
 2. reklama
 3. E. Słotwińska-Rosłanowska

  E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Ten temat był już poruszany na forum. Obowiązujace prawo nie zabrania takiego działania. Okres wyczekiwania (w przypadku zasiłku macierzyńskiego) nie obowiązuje.
  Warto mieć jednak na uwadze, że nie wszystkie dzieci rodzą się w terminie.

  To co się komu opłaci to mocno subiektywna sprawa.
   

Poleć forum