reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

 • UWAGA. 31.03 widzimy się o 11:00

  Fizjoterapeutka dziecięca odpowie na wasze pytania. Dołącz .

  UWAGA. Link do nagrań ze specjalistami!

  Tych rozmów nie możesz przegapić. Zobacz .

  Koronawirus. To musisz wiedzieć.

  Wiadomości, rozmowy, wsparcie Dołącz.

reklama

przed urodzeniem dziecka warto założyć firmę - artykul

evika

Aktywna w BB
Dołączył(a)
28 Wrzesień 2007
Postów
99
Miasto
Gorlice
Rozwiązania
0
znalazłam taki artykuł :


PAP 2010-04-22 (08:50) Przed urodzeniem dziecka warto założyć firmę

(fot. Jupiterimages)
Warto założyć firmę tuż przed urodzeniem dziecka. Biznesmenka może dostać prawie 6 tys. zł zasiłku i ZUS nie ma prawa tego zakwestionować - informuje "Rzeczpospolita".


W środę na posiedzeniu Sądu Najwyższego w poszerzonym siedmioosobowym składzie zapadła uchwała sankcjonująca takie postępowanie. Sąd uznał, że obowiązujące przepisy pozwalają kobietom prowadzącym działalność gospodarczą zapewnić sobie bardzo wysokie zasiłki związane z urodzeniem dziecka.

Wystarczy, że kobieta, tuż przed przejściem na urlop macierzyński przystąpi do ubezpieczenia chorobowego (które jest dobrowolne w przypadku przedsiębiorców) i podniesie sobie do maksimum wysokość stawki. Dostanie wtedy nawet 5,7 tys. zł zasiłku miesięcznie przez cały czas urlopu macierzyńskiego (obecnie 20 tygodni).

Po powrocie do pracy kobieta może sobie obniżyć składkę do minimum. Zdaniem Sądu Najwyższego ZUS nie ma prawa zakwestionować takiego postępowania.


Czy można założyć taką działalność np. miesiąc przed porodem i jaka jest kwota tej najwyższej stawki ? Jak długo taką działalność trzeba prowadzić ? I czy to się w ogóle opłaci ...?
 
reklama

E. Słotwińska-Rosłanowska

Ekspert BB. Prawniczka
Dołączył(a)
8 Styczeń 2010
Postów
2 797
Rozwiązania
0
Ten temat był już poruszany na forum. Obowiązujace prawo nie zabrania takiego działania. Okres wyczekiwania (w przypadku zasiłku macierzyńskiego) nie obowiązuje.
Warto mieć jednak na uwadze, że nie wszystkie dzieci rodzą się w terminie.

To co się komu opłaci to mocno subiektywna sprawa.
 
Do góry