reklama

Przedłużenie umowy do dnia porodu.

Temat na forum 'Ciąża, poród, połóg' rozpoczęty przez Dzp25, 11 Maj 2016.

 1. Dzp25

  Dzp25 Zaciekawiona BB

  Witam,
  Umowę mam na czas określony. I kończy mi się w trakcie ciąży.
  Okres wypowiedzenia 2 tyg.
  Niby jestem na zastępstwo alo nie jest to opisane na umowie o pracę.
  Czy pracodawca musi mi przedłużyć umowę do porodu?
  A co jeśli odmówi?
   
 2. reklama
 3. Rielle

  Rielle Fanka BB :)

  Ma obowiązek przedłużyć umowę, oczywiście jeśli to umowa o pracę .
  Nie może zwolnić.

  Cytuję:

  Przedłużenie umowy o pracę do dnia porodu następuje z mocy prawa. Zatem pracodawca nie ma obowiązku informowania o powyższym na piśmie. Jednak w praktyce kadrowej stosuje się formę pisemną dla uniknięcia wątpliwości co do statusu chronionej pracownicy.

  Jak wynika z art. 177 § 3 K.p. umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.

  Ważne: Stan ciąży powinien być stwierdzony świadectwem lekarskim (art. 185 § 1 K.p.).
  Cytowany powyżej przepis nie określa sposobu ustalania zaawansowania ciąży pracownicy. Wątpliwości związane z tą kwestią wyjaśnił Sąd Najwyższy. W wyroku z dnia 5 grudnia 2002 r. (sygn. akt I PK 33/02, OSNP 2004/12/204) stwierdził, że: "Termin upływu trzeciego miesiąca ciąży (art. 177 § 3 K.p.) oblicza się w równej miary miesiącach księżycowych (28 dni).". Konkluzja uzasadnienia wyroku opiera się na fakcie, iż ciąża jest stanem fizjologicznym i dlatego należy posiłkować się terminologią medyczną, która zaawansowanie stanu ciąży wylicza w miesiącach księżycowych, gdzie każdy taki miesiąc ma 28 dni kalendarzowych, a za okres trwania ciąży przyjmuje się 10 miesięcy księżycowych, tj. 280 dni kalendarzowych.
   

Poleć forum