reklama

Przedłużenie urlopu wychowawczego

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez niuni, 15 Październik 2010.

1. niuni

niuni mamy czerwcowe 2007 Zadomowiona(y)

Najlepsze odpowiedzi:
    0
    Witam,
    za pół roku kończy mi się wychowawczy. Moje dziecko często choruje, obawiam się, że wracając do pracy miałabym problem z notorycznymi zwolnieniami ze względu na jego stan zdrowia, a co za tym idzie, boję się zwolnienia.
    Wydaje mi się, że kiedyś była możliwość przedłużenia urlopu wychowawczego o kolejne 2 lata ze względu na stan zdrowia dziecka (nie mówię tu o orzekaniu o niepełnosprawności).
    Czy nadal taki zapis istnieje? Przyznam szczerze, że bardzo by mnie to urządzało.

pozdrawiam
    Ania

2. Melulu

Melulu TP 15.01.2009 r.

Najlepsze odpowiedzi:
    0
    Wg kodeksu pracy urlop wychowawczy trwa 3 lata. Tylko rodzicom dzieci niepełnosprawnych przysługuje drugie trzy lata (art. 186 kodeksu pracy). Faktycznie, wcześniej dodatkowe trzy lata przysługiwały na podstawie zwykłego zaświadczenia lekarskiego - teraz dziecko musi mieć orzeczoną niepełnosprawność.

Co do zwolnień lekarskich to masz prawo do 60 dni płatnego (80%) zwolnienia na chore dziecko w każdym roku kalendarzowym.

3. reklama
  4. E. Słotwińska-Rosłanowska

E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

Najlepsze odpowiedzi:
    0
    Dokładnie tak jest. Jeśli dziecko nie ma orzeczonej niepełnosprawnosci rodzicowi przysługują 3 lata urlopu. Nic więcej. Może Pani jednak zawsze wnioskować o urlop bezpłatny.

5. niuni

niuni mamy czerwcowe 2007 Zadomowiona(y)

Najlepsze odpowiedzi:
    0
    wielkie dzięki za odpowiedź, pozdrawiam!

Poleć forum