reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Przedszkole :)))

Dołączył(a)
28 Lipiec 2005
Postów
2
Otóż może wkrótce- czyli od października uda mi się zrealizowac największe marzenie i otworzyc najlepsze przedszkole pod słońcem
Chciałabym od Was usłyszec czego oczekujecie od przedszkola, co ma w nim być a czego nie? Opiszę jakie mam plany i chciałabym usłyszeć konstruktywną krytykę, co byście dodały, co niepotrzebne itd itp oki?

Przedszkole będzie najparwdopodobniej w duchu Montessori :

Maria Montessori w centralnym punkcie swojej teorii pedagogicznej stawia dziecko, a nie system zaplanowanych działań osoby dorosłej względem niego. Według niej wychowanie to pomoc dawana dziecku od urodzenia w jego psychiczno-duchowym rozwoju, a rozwój ten ma się odbywać w najkorzystniejszych wychowawczo warunkach.
Aby dorosły mógł wesprzeć dziecko musi zmienić sposób myślenia o sobie i dziecku, dokonać samokrytyki i odnaleźć miłość, która jest podstawową energią prowadzącą do rozwoju człowieka i świata.

„Ze wszystkich spraw miłość jest najważniejsza. Jest ona potężną siłą, która rozporządza człowiekiem. Ona się zawsze odnawia, gdy rodzi się dziecko. Studia nad miłością prowadzą nas do źródła, z którego wytryska: czyli do dziecka.”M.M.

Maria Montessori twierdziła, że tak jak w sensie biologicznym „nikt nie może rosnąć za dziecko”, tak i w obszarze duchowym dziecko jest własnym „budowniczym”. Dzieje się to dzięki wrodzonej aktywności, siły rozwojowej, którą Włoszka nazwała HORME (za pedagogiem Percy Nunnem). Stąd wychowanie ma być rozpoznawaniem, obserwowaniem, wspieraniem i pomocą dziecku w rozwoju, a nie zmienianiem, przekształcaniem, kreowanie z góry założonych celów. Już od narodzin dziecko (jak nasiona rośliny), posiada plan psychologiczno-duchowy, plan budowy, realizowany dzięki intensywnej pracy wewnętrznej dziecka.

dodatkowo oczywiscie angielski metodą Helen Doron http://helendoron.com.pl/history_hd.html

pozostałe zajęcia to: elementy Metody Dobrego Startu- M. Bogdanowicz, zajęcia z Weroniki Sherborne, Gruszczyk- Kolczyńskiej, muzykoterapia, zajęcia plastyczne, teatrzyk, nauka tańca, savoire vivre dla najmłodszych , gimnastyka korekcyjna, rytmika, rozwój twórczego myślenia, muzyka, w przyszłości: metoda Denisona, bajkoterapia, integracja sensoryczna. Oczywiscie wyjscia na basen, do teatru, spacery itp. Opieka logopedy i psychologa. W przyszłości również odwożenie i przywożenie dzieci z i do przedszkola.
Chciałabym przyjmowac dzieci z dietami eliminacyjnymi, bezglutenowe, wegetariańskie, w ogóle żywienie byłoby mniej wiecej na zasadzie ze każde dziecko w miarę naszych możliwosci je to na co ma ochotę. Chodzi mi po głowie uczenie juz takich małych ludzi co to ekologia, segregowanie śmieci, dbanie o środowisko naturalne, wpajanie szacunku do zwierząt, do innych ludzi....
Otwarte byłoby od 7-21, z możliwoscią wykupienia abonamentów- np. pięc rodzajów, opcja full- wypas, trzy lub dwa dni w tygodniu, wybrana częsc dnia i mozliwosc nagłego przyprowadzenia dziecka w razie "awarii"
Oczywiscie byłyby zajęcia adaptacyjne z rodzicami dla przyszłych przedszkolaków, Weronika Sherborne z rodzicami w weekendy, oraz coś co nazwałam warsztatami dla rodziców czyli takie tematyczne spotkania na temat np. ADHD, co to znaczy trudne dziecko?, co zrobic gdy twoje dziecko....? itp - spotkania ze specjalistami, pomoc, porady itp.
Myślę tez o uczeniu dzieci poprzez scenki w których same będą brały udział jak zachowac się w sytuacji zagrożenia- np. zaczepia je ktoś obcy, chce by z nim poszło, przechodzenie przez ulicę, pożar itp itd.

Rozpiętośc wiekowa byłaby 1,5-5 lat. W tej młodszej grupie uczyłybysmy dzieci jak czynic pierwsze "kroki" na nocniku, oduczanie od smoka itp plus oczywiscie wszytskie zajęcia dostosowane dla takich maluszków.
Nie byłoby obowiązkowego leżakowania- byłaby sala z materacami na których zmęczone dziecko może odpocząć.
Nie byłoby telewizora- co prawda nawet mi to do głowy nie przyszło, ale własnie dziś mi uświadomiono że jest niewiele przedszkoli w których nie ma telewizora
Oczywiscie oraganizowanie wszelkich świąt, uroczystosci i urodzin dla dzieci.
Brak przerwy wakacyjnej.

ufff to na razie tyle, jesli ktos dotarł do tego momentu to bardzo proszę o opinie, rady, propozycje...to bardzo dla mnie ważne i jakieś własne przemyslenia tez mile widziane )))
Czy chciałybyście żeby wasze dziecko chodziło do takiego przedszkola???
_________________
 
reklama
Wow! Jestem pod wrażeniem! Bardzo podoba mi się pomysł twojego przedszkola!
Już myśleliśmy z mężem o przedszkolu jakie byśmy chcieli w przyszłości, mimo, że nasza Patrycja jest jeszcze malutka. A ja jestem na macierzyńskim i planuję wziąść trochę wychowawczego.
Plan edukacyjno-wychowawczo-opiekuńczy jest super i fajnie rozbudowany, podoba mi się pomysł godzin otwarcia i te abonamenty! My z mężem mamy pracę nieregularną (ja mam różne godziny pracy, a mąż godziny i dni) i przedszkole otwarte od 7 - 17.00 jest dla nas "ni w pięć ni w dziesięć"!
Fajny pomysł z odwożeniem dzieciaków!
Szczerze mówiąc przedstawiłaś tak bogatą propozycję działań, że nie ma co dodać, chyba wzięłaś pod uwagę naprawdę wszystko! Bardzo zachęcająco to wygląda. :)

Jest tylko jedno ale ... cena takiego przedszkola będzie musiała być dość wysoka (godziny pracy personelu, różne abonamenty, full zajęć, specjaliści na życzenie itp.) Czy zastanawiałaś się nad tym? Jak to widzisz?

A tak w ogóle to z jakiego miasta jesteś? Czyli gdzie zamierzasz otworzyć takie przedszkole? Może Warszawa ...?
Fajnie by było ... ty rozkręcisz biznes, a nasza mała akurat podrośnie, aby wysłac ją do przedszkola! ;)
 
Witam, mi również bardzo sie podoba.
Rodzicem przedszkolaka, bede dopiero od czrwca, a w zasadzie od wrzesnia( w czerwcu idziemy tylko na spotkania adaptacyjne).
No cóż, faktycznie cena za takei przedszkole, byłaby pewnie wysoka.
Pomysł jest super i mam nadzieję, ze u Nas w Lodzi kiedyś takie przedszkole powstanie.
 
Magdage! Bardzo mi sie podoba przedszkole twoich marzeń - też bym kiedyś chciała takie otworzyć. Jestem z wykształcenia pedagogiem i w przyszłosci bardzo bym chciała pracować z takimi maluchami. Obecnie wychowuję dwójkę moich maluszków, więc o pracy do przyszłego roku nie ma mowy. Może jak uda mi się w przyszłym roku znaleźć pracę gdzieś w W-wie, zdopbyć większe doświadczenie w pracy z dziećmi a chłopcy pójdą do szkoły to podobnie jak ty będę sie starała otworzyć przedszkole moich marzeń by dawać radość tym słodkim maluchom;). Życzę sukcesów i owocnej pracy;)
 
Hej!
Odwiedziłam Twoją stronkę www. Gratuluję realizacji marzenia. Teraz już pewnie masz lepsze rozeznanie jak to wszystko działa (lub nie działa).
Ja przez jakiś czas pracowałam jako sekretarka w prywatnym międzynarodowym przedszkolu i podstawówce w jednym. W zasadzie wszystko dało się załatwić, oprócz jednego - transport dzieci do placówki i potem do domu. Żadna firma nie chciała podjąć ryzyka odpowiedzialności za ewentualny wypadek w trakcie przewożenia dzieci. Natomiast Ci, którzy chcieli, podali takie ceny, że rodzice wymiękli (drożej niż codzinny transport taksówką).
Pozdrawiam, życzę wielu sukcesów, w razie czego polecam się jako lekko zorientowana w temacie.
 
witam,
byłam na stronie-gratuluje!!!
moje dziecko nie ma tyle szczescia i uczeszcza do przedszkola publicznego, gdzie nie koniecznie jest tak, ze odpowiedni ludzie sa na odpowiednich miejscach.
po tym jak prezentuja sie przedszkola w naszej okolicy stwierdzilam, ze baaaaaaaardzo daleko nam do Europy...
otwieram własne przedszkole!!! to juz postanowione.
bylabym wdzieczna za wszelkie informacje dotyczace zalatwiania formalnosci. jestem dopiero na starcie!
pozdrawiam
gosia
 
Magdage - super strona! i pomysły! :tak: Gratuluję.
Ja od kilku miesięcy walczę z założeniem przedszkola na Białołęce.. Pewnie tez przez to przechodziłaś:dry:
Napisz proszę czy Twoje przedszkole jest prawdziwym przedszkolem niepublicznym czy kącikiem/klubem opieki nad dzieckiem?
Załamana jestem tymi wszystkimi wymogami jakie stawia Sanepid i Straz pożarna - to jakieś absurdy.. Z częscią oczywiście się zgadzam, ale niektóre ich wymogi poprostu nie da się spełnić. Moim marzeniem było stworzenie przedszkola w pięknym domu z dużym ogrodem i taki znalazłam, ale przepisy jakie wyrecytowała mi Pani inżynier z nadzoru zapobigawczego przekreśliły moje wyobrażenia i marzenia..:no:

Bedę ogromnie wdzięczna za tą informację!
Pozdrawiam serdecznie i życzę Ci mnóstwa satysfakcji i radości!
Agniecha
 
reklama
Hej :)))
Pamietacie mnie??? właśnie realizuję swoje marzenie !!! zapraszam serdecznie: www.chatkaskrzatka.pl

Superowa stronka. Ja też chciałabym otworzyć własne przedszkole lecz jeszcze nie teraz. Narazie się rozglądam. Przerażaja mnie te załatwiania. Może któraś z Was podpowie mi od czego zacząć i na co należy dzisiaj zwrócić uwagę, żeby to wszystko się udało i żeby nie zbankrutować. Prosze o pomoc.
 
Do góry