reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

PRZEPISY KULINARNE - TYLKO PRZEPISY !!!

reklama
Mój przepis na zupkę dla Kamilka :

Najpierw zalewam wodą królika i gotuję prawie do miękkości. Potem dodaję marchewkę ( ok. 2 sztuk ), pietruszkę ( 1 sztuka raczej ) i ziemniaka ( 2 małe z reguły ). Dodaję śladowe ilości wegety i gotuję do miękkości. No a potem odlewam ten wywar ( wcześniej muszę uzupełniać wodą bo się wygotowuje w trakcie gotowania ) i zostawiam tylko na dnie i wszystko miksuję. Jesli zupka jest za gęsta to dolewam troszkę tego wywaru, który wcześniej odlałam. No i mam zupkę na 2 a nawet na 3 dni
Dziś w prawdzie przeczytałam, że do ukończenia przez dziecko roku, powinno się robić zupę z dodatkiem mięsa a nie na mięsie ... więc ja źle robię ale że królika mam z pewnego źródła to robię zupę na wywarze, jesli będę robić z kupnym indykiem czy kurczakiem to chyba faktycznie lepiej będzie dodać samo mięso, a wywar z niego wylać...
 
Wlasnie przegladam sobie stare stronki Grudniowe i znalazlam przepis ZIEMZI na PTYSIE :) wiec wklejam :)
Składniki:
- 6 jaj,
- 250g mąki,
- 125g masła lub margaryny,
- 250 ml wody,
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia - płaska.
- 0,5 l śmietanki kremówki, (lub twój ulubiony krem: tortowy, karpatkowy, w-z, tiramisu...)
- 2 śmietanfixy,
- 2-3 łyżki cukru pudru do posypania

Wodę i masło zagotować. Wsypać mąkę i proszek, dokładnie wymieszać (powstanie szklista masa), ostudzić, wbijać po dwa jajka i wymieszać na jednolitą masę. (Na początku wygląda to trochę dziwnie, ale powstanie z tego jednolita masa.)

Nakładać ciasto na blachę (kulki wielkości piłeczki pinpongowej) zachować 10 cm odstępy, bo będzie się rozpychać. Piec 20 min. w 190-200 st. C

NIE otwierać przez ten czas piekarnika.
Ubić śmietankę z cukrem i śmietanfixem.
Przekroić ptysie na połowę i przełożyć śmietanką. Ja dodaję owace w kostce do śmietany, np. banany, brzoskwinie, truskawki, jagody... co nam w duszy gra A do tego kulka lodów waniliowych!

Uwagi:
Najlepiej przekładać je śmietanką tuż przed podaniem. Jeśli wcześniej to trzymać w lodówce, bo śmietana może się dziwnie zachowywać!
 

Lody....całkiem smaczne ;)

0,5 l. śmietany kremówki (najlepiej 30%)
6 żółtek
10 łyżek cukru... (to należy wyregulować w zależności od indywidualnego smaku i ewentualnie biorąc pod uwagę co tam do tych lodów się jeszcze doda)

Żółtka ucieramy z cukrem po czym wstawiamy całość na pare i tak ucieramy dalej i zaparzamy aż zrobi się tzw. oleista konsystencja

Śmietanę ubijamy na sztywno

Mieszamy delikatnie żółtka ze śmietaną a żółtka muszą troszkę ostygnąć oczywiście)

I to jest podstawa lodów a potem można rozpocząć wariacje smakowe i do dawać np. startą na tarce czekolade ... i tu jak doda się do żółtek to bęzie roztopiona i lody typowo czekoladowe, a jak doda się startą do bitej śmietany to te kawałeczki pozostaną w całości....i to już robi trochę inny smak i rodzaj lodów

MOżna dodawać: capuccino, hałwę , przeróżniaste owoce, adwokata cok z cytryny, wanilieroztopione cukierki toffi (ale wtedy raczej mniej cukru).......

No i co tylko dusza zapragnie i co do głowy przyjdzie ;)

BBBBBBardzo smacznego życze
 
Ok, to ja napiszę przepis na pyszną sałatkę. Ziemzia jadła więc może zaświadczyć. ;)

-sałata lodowa
-kukurydza w puszce
-ziarno słonecznika
-ogórek świeży
-pomidor
-sos vinegrette

Sałatę drzemy na strzępy, pomidora i ogórka kroimy na dość drobne kawałeczki, dodajemy kukurydzę, słonecznika, to mieszamy i zalewamy sosem vinegrette. Smacznego!
 
                                                       SZARLOTKA     

2 kg jabłek
2,5 szklanki mąki
1 margaryna(najlepsza kasia)
5 żułtek
1 czubata łyżeczka proszku do pieczenia
1 czubata łyżeczka cynamonu
3/4 szklanki cukru pudru do ciasta
cukier puder do jabłek i posypania ciasta,wg upodobań

Mąkę z proszkiem do pieczenia i cukrem przesiewamy przez sitko,dodajemy żułtka i margarynę.
To wszystko trzeba dokładnie zarobić podsypując mąką .
Zarobione ciasto wkładamy na godzinę do lodówki.Przez ten czas trzemy jabłka na najgrubszej tarce,jak są bardzo soczyste trzeba odcisnąć sok.
Do jabłek dodajemy cukier puder wg upodobań i cynamon.
Schłodzone ciasto przedzielamy na 3/5 .Większą część rozwałkowywujemy i przenosimy na posmarowaną tłuszczem blachę.(Rozwałkowywując trzeba podsypywać mąką)
Ciasto bardzo się targa najlepiej jest nawinąć je na wałek i przenieść.Wyłożyć nim spód i boki,boki na wysokość mniej więcej 2 cm.Rozkładamy w środku jabłka .Mniejszą część ciasta rozwałkowywujemy nawijamy na wałek i rozkładamy na jabłkach(uprzedzam że nie łatwo to zrobić ale da się ;))

Nie znam czasu pieczenia.Musicie patrzeć aż ciasto będzie złotego koloru wtedy spód też na pewno jest dobry :)
Najlepiej smakuje na ciepło


 
ROGALIKI

-1 kostka margaryny
-2 jajka
-10 dkg drożdży
-3 łyzki cukru
-3 szklanki mąki

lukier
-1/2 szkl. cukru pudru
-odrobinka mleka
-łyżeczka esencji zapachowej

Wszystkie składniki posiekać nożem (bardzo drobno i dokładnie), dodać jajka i szybko zagnieść. Jeśli będzie za twarde można dodać trochę mleka. Ciasto włożyć do lodówki na pół godziny. Po wyjęciu podzielić je na 4 części, każdą rozwałkować na cienki placek, wykroić z ciasta kółko i podzielić je na 8 części. Włożyć nadzienie i uformować rogaliki rolując od szerszej strony.

rogalikischemat1aa9.jpg


Gdy wałkujemy 1 część, reszta ciasta powinna być w lodówce. Nadzienie może być z owoców lub sera białego z bakaliami. Mój przepis na nadzienie z twarogu:

Łyżkę masła rozetrzeć z 1 łyżką cukru pudru, dodać żółtko, potem rozdrobniony twaróg, potem troszkę esencji waniliowej, cynamonu i sparzone wrzątkiem rodzynki oraz rozdrobnione orzechy włoskie lub laskowe.

Rogaliki Piec w 180-200 stopniach dość krótko aż się dobrze zarumienią. Można je polać lukrem lub posypać cukrem pudrem. A efekt końcowy wygląda tak:

rogaliki009iz4.jpg

 
SZPINAK MOJ ULUBIONY


potrzebujemy:
szpinak (ja uzywam zwykle mrozonego ale lisciastego moze byc tez zwykly mrozony siekany)
15 dag sera białego
1 duza cebula
3 łyżki smietany
2 ząbki czosnku
sól pieprz do smaku

a więc:

smazymy na oleju cebulkę na złoty kolor na dużej patelni
dodajemy szpinak mrożony
po ok. 10-15 min dodajemy rozdrobniony ser biały
smazymy to wszystko ale nie na najwiekszym ogniu - takim w sam raz
właściwie to gotujemy a nie smazymy
wduszamy czosnek (ew. kroimy czosnek w plasterki i wrzucamy te plasterki)
gotujemy jeszcze 5 min i dodajemy smietane - mieszamy i gotowe

uwaga: znakomite nadzienie do nalesnikow
ja osobiscie objadam sie tym bez nalesnikow i podjadam jeszcze z patelni

PYYYYCHA!!!!!

ps. bialy ser neutralizuje kwas szczawianowy (ktory nie jest najzdrowszy dla nerek)
 
taka tam sałatka

1 puszka czerwonej fasoli
1 puszka kukurydzy
ser żółty /
ogórek konserwowy / mniej więcej w takich
szynka / samych ilościach (pokroić w grubą kostke)
rodzynki
majonez

jest szybka smaczna i dużo jej wychodzi ;D
 
reklama
to jeszcze jedna super szybka i smaczna sałatka

ziemniaki gotowane w mundurkach
szczypior
szynka
ogórki to znaczy sałatka szwedzka

ziemniaki ugotować,ostudzić, obrać pokroić najpierw na ćwiartki a potem te ćwiartki w plasterki
następnie kokroić reszte składników
dodać majonez z wymieszany z częścią sosu z ogórków

KONIEC I KROPKA ;) ;) :laugh:

wszystkiego daje na oko
 
Do góry