reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Przepisy na różne pyszności

Przepis na gołąbki "bez zawijania" w zalewie pomidorowej.
1kg mięsa mielonego
1kg kapusty pekińskiej (lub zwykłej, ale z pekińską lepsze)
100g ryżu (suchego)
1 szkl. kaszy manny
2 jajka surowe
sól i pieprz
Wszystkie składniki wymieszać uformować w kulki i usmażyć.
Zalewa:
2l wody
4 kostki rosołowe
1 koncetrat pomidorowy (taki większy słoiczek)
Po usmażeniu gołąbków włożyć je delikatnie do gotującej się zalewy. Pogotować na małym ogniu około 40 min. I gotowe:-) Smacznego!
 
reklama
Murzynek ekspresowy w 3 wersjach

1 - 1,5 szklanki cukru
0,5 szklanki mleka
1 kostka margaryny lub masła
3 łyżki kopiate ciemnego kakao

Podane składniki rozpuścić na bardzo małym ogniu w garnku. Nie dopuścić do wrzenia. Podgrzewać, ciągle mieszając, dopóki cukier się nie rozpuści. Odlać 0,5 szklanki na polewę, a resztę przestudzić.

2 szklanki mąki
1-2 łyżeczki proszku do pieczenia
4 żółtka
piana z 2 białek
(w wersji I - bakalie - rodzynki, skórka, owoce kandyzowane - co kto lubi, w wersji II - gruszki ze słoika, w wersji III - 250 g twarożku na sernik przetartego z jajkiem i cukrem waniliowym)

Formę podłużną keksówkę nasmarować masłem i posypać bułką tartą.
Do przestudzonej masy dodać po kolei żółtka, przesianą mąkę z proszkiem i dokładnie wymieszać mikserem.
Dodać bakalie. Z białek ubić pianę i delikatnie wmieszać w ciasto.

Wersja I - Przelać ciasto do formy i piec około 50 minut w 190 st. C (jeśli włączacie termoobieg to 170-180 st. i trzeba pilnować, żeby się nie przypaliło)

Wersja II - Wylać połowę ciasta do formy, ułożyć odsączone z zalewy i pokrojone na ćwiartki gruszki i zalać resztą ciasta. Piec jw.

Wersja III - zmielony ser utrzeć z jajkiem i cukrem waniliowym . Wylać połowę ciasta do formy, nałożyć łyżką twarożek na środek formy i zalać resztą ciasta. Piec jw.

Po upieczeniu odczekać 10-20 minut, wyjąć ciasto z blachy. Rozprowadzić polewę odłożoną na początku.

Smacznego!
 
Pleśniak:
2,5 szkl mąki
1 margaryna
4 jajka
1 szkl cukru
1 łyżeczka proszku do pieczenia
powidła śliwkowe lub jabłka smażone (co kto lubi - ze śliwkami fajniejszy, bardziej kwaskowaty)
2 łyżki kakao

z mąki, margaryny, żółtek, 2-3 łyżek cukru i proszku do pieczenia zagniatamy ciasto. Ja biorę margarynę która leżała w temp. pokojowej bo jest miękka i lepiej się lepi.
Ciasto dzielimy na 3 części: 1 dużą którą wykładamy spód tortownicy i 2 mniejsze.
do jednej mniejszej części ciasta dodać kakao i zagnieść na jednolitą masę. Oba małe kawałeczki w woreczki i do zamrażalnika na ok pół godziny.

Na wyłożone ciasto w tortownicy wykładamy powidła
na to zetrzeć na tartce o grubych oczkach brązowe ciasto
na to ubite białka z cukrem
na białka ścieramy białe ciasto na tartce i do piekarnika na ok 45-50 minut (180'C)

jest wersja z kisielem który dodaje się do białek ale dla mnie za słodkie.
 
Quiche z kurczakiem na francuskim cieście

1 opakowanie ciasta francuskiego świeżego lub mrożonego
1 podwójna pierś z kurczaka (mała)
2 papryki (kolorowe)
1 niewielka cebula
około 250 g szpinaku (najlepiej świeżego)

2 jajka
1 szklanka śmietanki łaciatej 18%
tarty ser (najlepszy emmentaler lub cheddar, ale nawet gouda się nada)
sól, pieprz, czosnek, przyprawa do kurczaka (co kto lubi), gałka muszkatołowa, olej, masło

Chłodne ciasto francuskie (rozmrożone) rozwałkować na grubość około 2-3 mm i szerokość nieco większą niż blacha do tarty. Blaszkę wysmarować masłem i wyłożyć ciastem, dociskając je mocno do brzegów. Nadmiar ciasta odkroić. Nakłuć widelcem i włożyć do lodówki na 15 minut.
Kurczaka pokroić na drobną kostkę, usmażyć na patelni na łyżce oleju, doprawić do smaku ulubioną mieszanką przypraw.
Cebulę pokroić w kosteczkę, zeszklić w rondelku na łyżce masła, dodać ząbek czosnku i przesmażyć jeszcze minutę. Trzeba uważać, żeby czosnek się nie spalił, bo robi się gorzki. Dorzucić liście szpinaku, wymieszać i dusić 5-6 minut. Doprawić do smaku solą, pieprzem i gałką muszkatołową.
Paprykę pokroić w kostkę. Surową wymieszać z przestudzonym kurczakiem i szpinakiem.
Jajka rozkłócić ze śmietaną. Doprawić solą i pieprzem.
Blaszkę z ciastem wstawić na 10 minut do piekarnika rozgrzanego do 180 st. C Po tym czasie ciasto podrośnie nieco. Wyjąć z piekarnika i poczekać, aż trochę opadnie. Wlać na ciasto masę śmietanowo-jajeczną, po wierzchu rozprowadzić równo mięso z warzywami. Wszystko posypać startym serem (niezbyt dużo - dwie garście wystarczą).
Piec około 30-35 minut bez termoobiegu (tylko pieczenie od góry i od dołu) na dolnym poziomie w temperaturze około 210-220 st. C. Pilnować, żeby wierzch się nie spalił. Ciasto bardzo wysoko rośnie, wręcz się wybrzusza. Po upieczeniu potrzymać kilka minut w piekarniku. Następnie otworzyć drzwiczki i jeśli samo nie opadło to nakłuć delikatnie wykałaczką - powietrze zgromadzone pod ciastem powinno ulecieć, a tarta zrobi się płaska i chrupiąca.
Pokroić na kawałki jak pizzę i podawać z sałatą wymieszaną z oliwą i sokiem z cytryny lub inną ulubioną zieleniną.

Smacznego!
 
No to moje dzisiejsze wyczyny:
I. Z braku słodyczy w domu popełnione:
1) ciasteczka maślane; w przepisie jest aromat waniliowy ale wtedy jak dla mnie mają sztuczny posmak, zastąpiłam go cukrem waniliowym i jako że chyba mi sie mąki sypło za dużo to dałam 2 łyżki śmietany kwaśnej:

Moje Wypieki | Najprostsze ciasteczka maślane

2) kokosanki: moje jajka chyba nie były małe więc cisto trochę za rzadkie wyszło i się rozlały w trakcie pieczenia, mozna dac więcej wiórek/ wiórków

Moje Wypieki | Kokosanki (przepis II)

II. Z braku świeżego pieczywa- rogaliki maślane. Uwag jeszcze nie mam bo ciasto dopiero wyrasta

Moje Wypieki | Maślane rogaliki śniadaniowe
 
reklama
Do góry