reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Przepisy, porady prawne, zwolnienia lekarskie itd.

Poniżej wzór WNIOSKU O DODATKOWY URLOP MACIERZYŃSKI.
Link do formatu PDF lub DOC tutaj ->
http://www.druki.gofin.pl/wzor,907,4...zynskiego.html

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(oznaczenie pracownika) (miejscowość i data)



. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(oznaczenie pracodawcy)


Wniosek o udzielenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego


Na podstawie art. 182[SUP]1 [/SUP]K.p. wnoszę o udzielenie mi dodatkowego urlopu macierzyńskiego na dziecko

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(imię i nazwisko, data urodzenia dziecka)

w wymiarze . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . , w okresie od dnia . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(liczba tygodni)

do dnia . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ., tj. bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego przez

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(imię, nazwisko i stopień pokrewieństwa w stosunku do dziecka)

co nastąpiło . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(data)


Jednocześnie oświadczam, że z dodatkowego urlopu macierzyńskiego nie będzie korzystał drugi rodzic dziecka,

tj. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(imię i nazwisko)




. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(podpis pracownika)


Podaję też link do wniosku o udzielenie urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, przy czym zaznaczam, że w tym przypadku można ten urlop wypisać na zwykłym „firmowym” druczku.
http://www.druki.gofin.pl/wzor,69,49...o-urlopie.html
 
reklama
urlop rodzicielski, rodzicielski.gov.pl

W jaki sposób i do kiedy trzeba złożyć wniosek o urlop rodzicielski?



W myśl nowych przepisów obowiązujących od dnia 17 czerwca 2013r, o urlop rodzicielski można wystąpić na dwa sposoby:


1. Nie później niż 14 dni po porodzie (co oznacza możliwość wnioskowania w dowolnym terminie jeszcze przed narodzinami dziecka) pracownica może złożyć jeden wspólny wniosek (pracodawca ma obowiązek go uwzględnić) o udzielenie bezpośrednio po podstawowym urlopie macierzyńskim (20tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka), dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze (6 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka) bezpośrednio po nim urlopu rodzicielskiego, również w pełnym wymiarze. (26 tygodni bez względu na liczbę urodzonych dzieci).
To rozwiązanie adresowane do tych kobiet, które od razu zdecydują się na wykorzystanie po urlopie macierzyńskim: podstawowym i dodatkowym nowego urlopu rodzicielskiego.


2. Wniosek o urlop rodzicielski można też złożyć w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem takiego urlopu, czyli w trakcie korzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego.




wzór wniosku:

W związku z urodzeniem dziecka w dniu określonym w zaświadczeniu lekarskim tj. ...................................... proszę o udzielenie mi przysługującego urlopu macierzyńskiego w okresie 20 tygodni, od dnia .................................................., jednocześnie na podstawie art. 182[SUP]1 [/SUP]K.p. wnoszę o udzielenie mi dodatkowego urlopu macierzyńskiego na dziecko
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(imię i nazwisko, data urodzenia dziecka)

w wymiarze . . . . . . . . . . . . . . . . . .tygodni , w okresie od dnia . . . . . . . . . . . . . . . . . .

do dnia . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ., tj. bezpośrednio po wykorzystaniu podstawowego urlopu macierzyńskiego.

Bezpośrednio po wykorzystaniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego, wnoszę o udzielenie mi urlopu rodzicielskiego w wymiarze 26 tygodni, rozpoczynając od dnia.......

Jednocześnie oświadczam, że z dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz rodzicielskiego nie będzie korzystał drugi rodzic dziecka,


tj. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . (imię i nazwisko)




. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(podpis pracownika)
 
kota nie trzeba koniecznie wypisywać wniosku o macierzyński, wystarczy zaświadczenie od ordynatora, że się urodziło. Taki wniosek czasem wymagają w kadrach, ale to przeważnie jak się skończy szybciej L4 i już nie wypisują i wtedy na kilka dni przed porodem wskakuje już macierzyński.

A i jeszcze urlop wypoczynkowy wykorzystujemy po rodzicielskim, nie przerywamy macierzyńskiego urlopem wypoczynkowym, musi być ciągłość. Ale jak macie dobre kadrowe, lub księgowe to same powinny wam pomóc.
 
Ostatnia edycja:
Kroma, ja po macierzyńskim po pierwszym porodzie nie wykorzystałam wypoczynkowego, w sumie do dziś mi zostało jeszcze z 5 dni z zeszłego roku i cały wypoczynkowy z tego, wtedy tylko wzięłam 30 dni wychowawczego na przełomie 2 miesięcy nie tracąc nic z przysługującego mi urlopu, a poza tym nie wszystkie Lipcóweczki idą na roczny macierzyński, ale masz rację, najpierw macierzyński, później reszta, w zalezności od tego, na co się decydujemy.
Nieprawdą jest w każdym razie to, co powszechnie krąży, że wypoczynkowy trzeba wykorzystać po macierzyńskim, dobra kadrowa w pracy to skarb, u nas jest rewelacyjna :D
 
Ostatnia edycja:
kota nie trzeba koniecznie wypisywać wniosku o macierzyński, wystarczy zaświadczenie od ordynatora, że się urodziło.

Ja nie dostałam żadnego zaświadczenia o urodzeniu dziecka. Powiedziano, że już od kilku lat nie wydają. Macierzyński zgłosiłam mając akt urodzenia (tydzień po porodzie mieliśmy wyznaczony termin w USC).
 
anka u nas w tamtym roku laska szła i miała takie zaświadczenie ze szpitala. Ale może faktycznie każdy szpital jest inny.

kota- teraz co chwilę się zmieniają przepisy i trzeba być na bieżąco. Ja sama księguję w firmie ale zawsze dzwonię w razie czego do sprawdzonej koleżanki, bo w kadrach to jednak u nas mniej się dzieje.
No i faktycznie pewnie część lasek nie skorzysta z rocznego i z zaległego można korzystać do roku po do września aż, więc nie koniecznie muszą nam przyznać cały urlop. Ja mam tak zaległe 4 dni z 2012, pewnie te dni dostanę a co z resztą to nie wiem. Wolała bym wykorzystać wszystko co się da.
 
Kroma, chodziło mi o to, że do wzięcia urlopu wypoczynkowego pracodawca nie może nikogo zmusić, więc jeśli nie wybieramy się na 3-letni urlop wychowawczy to wcale nie musimy wybierać urlou wypoczynkowego, mamy na to 3 lata.

Podam swój przykład z powrotu do pracy, urodziłam w grudniu 2011r i miałam jeszcze 23 dni urlopu wypoczynkowego za tenże rok, do pracy wróciłam po macierzyńskim 24tygodnie i po wybraniu tych 23 dni zaległego urlopu, jednak potrzebowałam jeszcze miesiąca na ogarnięcie opieki nad dzieckiem, zdecydowałam się na wzięcie 30 dni urlopu wychowawczego na przełomie czerwca i lipca, tak, żeby w lipcu pojawić się w pracy i tym samym nie stracić ani jednego dnia urlopu wypoczynkowego za 2012r, księgowa próbowała mi wmówić, że muszę wziąć najpierw wypoczynkowy, a później wychowawczy. Niestety nie potrafiła mi znaleźć żadnej podstawy prawnej, która kazałaby mi najpierw decydować się na wybranie urlopu wypoczynkowego. Nigdy nie było takiego przepisu.
 
kota a mam pytanie bo wszędzie szukam i nic nie piszą n temat tego co trzeba wysłać do Zusu jak się zdeklaruje na dwa tygodnie po porodzie że będę korzystać z rodzicielskiego. Bo u mnie zakład nie płaci zasiłku tylko zus i przedtem wysyłało się Z3 i akt urodzenia, a jak chce się te dodatkowe 26 tygodni rodzicielskiego, to trzeba im wysłać oświadczenie o korzystaniu z rodzicielskiego. Bo u nich na stronie nic nie pisze, że się coś zmieniło w drukach z3. Ciekawa jestem.
A co do wychowawczego to się nie interesowałam jeszcze, chyba nie będę korzystać, ale jak piszesz ty zrobiłaś, że wzięłaś 30 dni to nie wiem czy nie zrobię podobnie :-)
 
reklama
Kroma, przyznam ze nie wiem na jakich drukach ZUS sobie zyczy te deklaracje, bo ja tylko do pracy wniosek skladam i reszta zajmuje sie ksiegowa. oczywiscie wniosek zloze dopiero po porodzie, do 14tu dni :) sprobuj do nich jutro zadzwonic, jesli nie rozpakuje sie do jutra to tez postaram sie czegos dowiedziec.

ja tez dostaje zasilek od zusu, a nie od pracodawcy, ale wszystko i tak zostawiam ksiegowej zeby sie nie nudzila ;) i doksztalcala haha
 
Do góry