reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Przepisy, porady prawne, zwolnienia lekarskie itd.

reklama
ten pierwszy to macierzyński i są dwie opcje, masz teraz 20 tyg. macierzyńskiego plus 6 tyg. dodatkowego macierzyńskiego i to masz płatne w 100 %, a potem dodają ten zwany rodzicielski, który wynosi 26 tygodni i jeśli weźmiesz pierw 100% pół roku to ten drugi jest 60 %, a jak od razu się zdecydujesz na wzięcie macierzyńskiego plus rodzicielskiego to uśrednią ci i od początku dostaniesz 80 %, tylko musisz na całość się zdeklarować na 2 tygodnie przed porodem. A jak się nie zdecydujesz to pierw ci zapłacą 100 % a potem 60%. Zdecydować na ten drugi rodzicielski zasiłek możesz się w trakcie macierzyńskiego także. Możesz też nie brać rodzicielskiego całego i podzielić się z ojcem dziecka.
 
ojej dzięki to już wsyzstko wiem, mi chyba jednak bardziej pasuje ta opcja najpierw 100% , bo akurat nam sie będzie konczyc pozyczka ;-) dowiem się jeszcze w czerwcu bo coś moze sie do tego czasu zmienić, ale oczywiscie zrozumialam dzieki za wytłumaczenie bardzo dokładne
 
Tak jeśli pójdziesz najpierw na pół roku ta masz płatne 100% a potem przez następne pół tylko 60%. Czas z dziećmi jest bezcenny;) to prawda;) pewnie jakby mój Kuba był młodszy to bym została;) cóż....nie oszukujmy się wiele zależy od finansów;) i od podejścia;)
pinio25 - rozumiem Cię;)
Znam kobiety, które zrezygnowały z pracy zawodowej (pomimo,że np. mają w domu babcie na emeryturze) i zajmują się dziećmi - rozumiem je;) znam i takie, które oddały dziecko do żłobka bo chciały wrócić do pracy- też je rozumiem. Ciesze się że kobieta ma prawo wyboru czy chce iść na roczny czy nie. Wszystko zależy od pracy i możliwości;). Przepis jest super dla mam, które nie mają z kim zostawić swojego szkraba. Ja uwielbiam tęsknić za moim synem jak jestem w pracy i wiem, że jest pod dobra opieką. p.s. powiem Wam, że siedzę w domu na urlopie..... i cały dzień z 2-latkiem przy mdłosciach potrafi wykończyć:)
Jako ciekawostkę powiem, że czytałam projekt ustawy i jest zapis (prawdzie nas to nie dotyczy) że jeśli kobieta wybierze od razu roczy urlop(80%) to jeśli po pół roku z niego zrezygnuje to dostaje wyrównanie do 100%.
 
servi czyli co namzostaje tylko opcja najpierw 100 a pozniej 60%????? nie no ...ja akurat wolałabym 80 % całym rokiem :/
 
servi czyli co namzostaje tylko opcja najpierw 100 a pozniej 60%????? nie no ...ja akurat wolałabym 80 % całym rokiem :/

mi właśnie to tak wytłumaczyła kadrowa. My będziemy w okresie przejściowym i nie możemy się zadeklarować odnośnie u. macierzyńskiego bo przepisy wchodzą w życie 1 września więc u nas jest opcja 100% i później 60%:-)
 
no patrzcie, a mój szef uparcie mnie naciska, żeby już deklarowała, czy chcę iść na roczny, czy nie, bo to ma wpływ na wypłaty. chyba czegoś nie doczytał w ustawie.
 
reklama
Do góry