reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Przepisy, porady prawne, zwolnienia lekarskie itd.

Z tego co jestem zorientowana - ustawa nawet jeszcze nie została podpisana- jest dopiero po konsultacjach społecznych czyli jeszcze w fazie projektu... także jeszcze coś może się w niej zmienić. Nawet w projekcie jest napisane że ustawa wchodzi w życie z dniem 1 września 2013 roku, więc wszystko do tego czasu idzie, że tak powiem po staremu;)
 
reklama
Nom. Też usłyszałam w Zus-ie, że o tym, co będzie z tą ustawą to jeszcze nic nie wiadomo. Pewne jest to, że będę z niej mogły skorzystać również mamy w trakcie macierzyńskiego i najpewniej w systemie 100/60. Na razie nie ma jak deklarować roku macierzyńskiego, bo nie istnieje...
 
dziewczyny może któraś wie jak to jest? część zwolnienia zapłaciła jeszcze szefowa, natomiast kawałek zus, ( teraz wiem że będzie płacił tylko ZUS już) ale jak zsumowałam te dwie kwoty to wyszło o 100zł więcej niż ja zarabiam?
myślałam że się pomyliły ale księgowa mówi że wszystko się zgadza, hmm
to jak to jest ? raz mi koleżanka mówiła, że jak Zus płaci 100% zwolnienia to i tak to nie jest tyle co na umowie, bo coś tam mniej.... hmm to już zdurniałam
 
mgiełka, zasiłek macierzyński to średnia wypłat (podstawa +premia, wszystko, co było przelane na konto) z ostatnich 12 miesięcy, w których ani jednego dnia nie byłaś na zwolnieniu z kodem ciążowym.
 
mgiełka tak jak mówi kota to jest średnia z wypłat i zusów się nie płaci, na wynagrodzeniu chorobowym opłaca się tylko składkę zdrowotną a na zasiłku idzie tylko podatek bez Zusów i zdrowotnej. Dlatego może ci wyjść troszkę więcej.

A co do tego rodzicielskiego, to się dowiemy przed wrześniem pewnie, ale wiem, że chcą też tą długość uzależnić od ilości miesięcy ciągłego ubezpieczenia i tak padła propozycja, żeby całość dostać 26+26 to trzeba opłacać składki co najmniej na 9 mcy przed. No ale to na razie propozycje.
 
Jako ciekawostkę powiem, że czytałam projekt ustawy i jest zapis (prawdzie nas to nie dotyczy) że jeśli kobieta wybierze od razu roczy urlop(80%) to jeśli po pół roku z niego zrezygnuje to dostaje wyrównanie do 100%.

Możesz napisać gdzie udalo Ci się znaleźć ten projekt ustawy? Ja szukałam, szukałam i nic a w szczególności interesuje mnie czy wprowadzając rodzicielski nie zrobić jakieś zmiany z artykulm z KP dotyczącym ochrony po powrocie z macierzyńskiego w przypadku obniżenia etatu.
 
reklama
Ostatnio na głównym przewinął sę temat wysokości świadczeń na ciążowym zwolnieniu lekarskim/urlopie macierzynskim, więc wklejam info ze strony ZUS:
http://www.zus.pl/swiadcze/zas003.htm

"Podstawa wymiaru

Podstawę wymiaru zasiłku dla pracownika stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności do pracy.

Do ustalenia podstawy wymiaru przyjmuje się przychód stanowiący podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenia społeczne. Oprócz składników przysługujących za okresy miesięczne, w podstawie wymiaru zasiłku uwzględnia się składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy dłuższe. W podstawie wymiaru nie uwzględnia się składników, które nie są pomniejszane za okres pobierania zasiłku. Dla pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy podstawa wymiaru nie może być niższa od minimalnego wynagrodzenia, po odliczeniu kwoty odpowiadającej 18,71% tego wynagrodzenia.

Podstawę wymiaru zasiłku przysługującego ubezpieczonemu niebędącemu pracownikiem stanowi przeciętny miesięczny przychód, od którego opłacana jest składka na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu kwoty odpowiadającej 18,71% podstawy wymiaru składek na to ubezpieczenie, z okresu 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie prawa do zasiłku.

Wysokość zasiłku

Zasiłek macierzyński wynosi 100% wynagrodzenia lub przychodu stanowiącego podstawę jego wymiaru."


Z doświadczenia napiszę, że w pierwszej ciąży nigdy nie dostałam na konto tyle, ile przelewał mi normalnie pracodawca, nawet byłam w ZUSie gotowa robić awanturę, że mi kasy nie chcą przelewać, ale kobieta zajmująca się świadczeniami wszystko mi pięknie wyliczyła, wyczytała w ustaw i jak widać, takie mamy prawo, że najpierw średnia z 12 miesięcy (miesiące, w których chociaż jeden dzień byłyśmy na zwolnieniu lekarskim z kodem ciążowy mnie liczą się do średniej), od tego odejmują procent kwoty, jaką pracodawca wpłacał na ubezpieczenie społeczne i jeszcze sobie odejmują 18,71%.
 
Do góry