reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Przepisy prawne

meriderka

Fanka BB :)
Dołączył(a)
15 Wrzesień 2010
Postów
594
Miasto
Lublin
Zawsze mamy wątpliwości co możemy a czego nie, co na przysługuje i gdzie nam coś dadzą :prawo pracy, becikowe, urlop macierzyński, wychowawczy, tacierzyński....
Prawo prawem a życie i tak to weryfikuje często na opak. Pomimo to warto znać swoje prawa i o nie walczyć.
 
Ostatnia edycja:
reklama
[h=1]Jakie prace może wykonywać kobieta ciężarna podczas ciąży[/h]Prawo pracy chroni ciężarną kobietę od momentu zajścia w ciążę aż po dzień rozwiązania. Nietrudno się domyślić, jak trudno jest ustalić moment początkowy. Wobec powyższego, art. 185 § 1 k.p. stwierdza, iż stan taki powinien być przez pracownika potwierdzony świadectwem lekarskim. Pracodawca nie ma bowiem obowiązku opierać się wyłącznie na zapewnieniach pracownicy, że znajduje się ona w ciąży - zwłaszcza we wczesnym okresie, kiedy jej oznaki nie są widoczne. Dlatego to na pracownicy spoczywa obowiązek przedstawienia takiego zaświadczenia lekarskiego, zwłaszcza kiedy chce ona skorzystać z pełni przysługujących jej praw.
Prawo przewiduje różne ograniczenia w zakresie wykonywania określonych prac przez kobietę w ciąży. Szczegółowy katalog takich prac został zawarty w rozporządzeniu z dnia 10 września 1996 roku w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet (Dz.U. nr 114, poz.545 z późn.zm.). Na podstawie tego rozporządzenia pracodawca nie może żądać od młodej mamy wykonywania:
  • pracy w pozycji wymuszonej

  • pracy w pozycji stojącej łącznie powyżej 3 godzin w czasie zmiany roboczej

  • pracy w środowisku, w którym występują nagłe zmiany temperatury powietrza w zakresie przekraczającym 15°C

  • pracy w hałasie, drganiach, w zasięgu pól elektromagnetycznych, promieniowaniu według określonych w rozporz. limitów

  • pracy przy obsłudze monitorów ekranowych powyżej 4 godzin na dobę

  • pracy na wysokościach oraz wchodzenia i schodzenia po drabinach i klamrach

  • pracy w wykopach oraz zbiornikach otwartych

  • pracy nurków oraz wszystkich prac w warunkach podwyższonego lub obniżonego ciśnienia

  • pracy w kontakcie ze szkodliwymi czynnikami biologicznymi (np. wirusy)

  • pracy przy obsłudze zwierząt dotkniętych chorobami zakaźnymi i inwazyjnymi

  • pracy w narażeniu na działanie czynników rakotwórczych, rozpuszczalników organicznych i niektórych substancji chemicznych

  • pracy grożącej ciężkimi urazami fizycznymi i psychicznymi

  • pracy w wymuszonym rytmie pracy (np. na taśmie)

  • pracy wewnątrz zbiorników i kanałów

  • pracy stwarzającej ryzyko ciężkiego urazu fizycznego lub psychicznego, np. gaszenie pożarów, udział w akcjach ratownictwa chemicznego, usuwanie skutków awarii, prace z materiałami wybuchowymi, prace przy uboju zwierząt hodowlanych oraz obsłudze rozpłodników

Jeżeli dotychczas pracownica, która zaszła w ciążę, była zatrudniona na którymkolwiek ze stanowisk wspomnianych powyżej, do obowiązków pracodawcy należy przeniesienie takiej osoby na inne stanowisko pracy, a gdy nie ma takiej możliwości - musi zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy (art. 179 § 1 k.p.). Z kolei jeżeli praca wykonywana przez pracownicę należy do prac szkodliwych, pracodawca zgodnie z art. 179 § 2 k.p. jest obowiązany dostosować warunki lub ograniczyć czas pracy w taki sposób, ażeby wyeliminować zagrożenia dla zdrowia lub bezpieczeństwa pracownicy. Gdy to okaże się niemożliwe lub niecelowe, pracodawca musi przenieść pracownicę na inne stanowisko pracy, a gdy to także okaże się niemożliwe - musi pracownicę zwolnić z obowiązku świadczenia pracy. Takie same obowiązki wynikają dla pracodawcy, jeżeli pracownica będąca w ciąży przedstawi mu orzeczenie lekarskie z którego wynikają przeciwwskazania do wykonywania dotychczasowej pracy (art. 179 § 3 k.p.).

W razie gdy zmiana warunków pracy na dotychczas zajmowanym stanowisku, skrócenie czasu pracy lub przeniesienie pracownicy do innej pracy powoduje obniżenie wynagrodzenia - w takim wypadku przysługuje jej dodatek wyrównawczy. Jednakże w sytuacji, kiedy pracodawca zwolni pracownicę z obowiązku świadczenia pracy, przysługuje jej dotychczasowe wynagrodzenie. Po ustaniu przyczyn, o których mowa w zdaniu pierwszym niniejszego akapitu, pracodawca ma obowiązek zatrudnić pracownicę na warunkach określonych w umowie o pracy.

Przykład:
Pani Ania jest zatrudniona w restauracji jako barmanka, gdzie dziennie pracuje 8 godzin - przez cały ten czas w pozycji stojącej. Od momentu, kiedy zaszła w ciążę, może w takiej pozycji pracować jedynie przez 3 godziny. W związku z powyższym, Pracodawca może zezwolić jej na pracę jedynie przez 3 godziny, a w pozostałym wymiarze czasu pracy zwolnić ją z tego obowiązku. Pracownica w dalszym ciągu pobiera takie samo wynagrodzenie.


Dodatkowe ograniczenia kodeks pracy przewiduje dla kobiety ciężarnej zatrudnionej w porze nocnej, a także w godzinach nadliczbowych (jest to zakaz bezwzględny). Zgodnie z art. 178¹ pracodawca zatrudniający kobietę w porze nocnej ma obowiązek zmienić jej tak rozkład czasu pracy, aby wykonywała pracę poza porą nocną, a gdy jest to niemożliwe lub niecelowe - pracodawca musi przenieść taką osobę na inne stanowisko pracy. Jeżeli takie przeniesienie wiąże się ze zmianą wysokości wynagrodzenia, pracownicy przysługuje dodatek wyrównawczy, a gdy i to okaże się niemożliwe - pracodawca musi zwolnić pracownicę z obowiązku świadczenia pracy z zachowaniem dotychczasowego wynagrodzenia.

Przykład:
Pani Ania była zatrudniona jako kasjer w hipermarkecie na trzy zmiany. W momencie, kiedy zaszła w ciążę pracodawca ma obowiązek tak zmienić jej rozkład pracy, aby mogła pracować tylko na dwie zmiany, a nie na trzecią, która trwa od godziny 22 do 6 rano.

Tak, jak to zostało wspomniane wcześniej, przyszła mama nie może również pracować w godzinach nadliczbowych. Nie oznacza to jednak, że pracownica nie może pracować ponad wymiar czasu określony w umowie o pracę. Taka możliwość istnieje jednak tylko w sytuacjach, gdy wymagają tego szczególne potrzeby pracodawcy.

Przykład:
Pani Ania jest zatrudniona w sklepie na ¼ etatu po 2 godziny dziennie, pracodawca może jej zlecić dodatkowo kolejne 2 godziny, jednakże nie może jej zlecić dodatkowych 3 godzin w tym dniu, bo była by to praca w godzinach nadliczbowych.
 
No dobra dziewczyny.
Przepisy przepisami. Ale jak w realu wyobrażacie sobie,że pracodawca dopuszcza przychodzenie do pracy na 3 godz?
Ja stoję w pracy 7,5h 5 dni w tyg. Moja Pani ginekolog już zasugerowała zwolnienie, przynajmniej na jakiś czas. Wszyscy mi mówią nawet w pracy,że powinnam na nie iść,żeby nic się przypadkiem nie stało. Nikt nie mówi nic o skracaniu czasu pracy ;/
Jestem dopiero w 5tc więc nie jest to dla mnie ciężar ale po kilku godz stania czuje się strasznie zmęczona i cały brzuch mi się napina, pomijając pobolewania.
Chciała bym pracować ale nie wiem jak to będzie z tym staniem ;/
 
Nacik ja bym poszla na zwolnienie, nikt ci medalu nie da za pracowanie w ciazy, pewnie szef specjalnie tego nie doceni ;) wiec dla dobra dzidziusia i swojego zdrowia bierz L4 i odpoczywaj :)
no chyba ze szef ma serce a ty chcesz pracowac to moze ci cos innego zparoponuje ?
 
dziewczyny czy któraś z Was jest prawniczką?? potrzebuję porady w sprawie prowadzenia DG w ciąży i przebywania na L4.... czy któraś z Was będzie potrafiła mi pomóc? na pw oczywiście...
 
MegiPegi dawaj !!! Postaram się pomóc. Tylko zostaw tu info że wysłałaś mi wiadomość na priv bo nie zawsze sie loguje
 
Ostatnia edycja:
reklama
Witam!
Dziewczyny podpisujcie petycje na temat wydłużenia urlopu macierzynskiego, może coś wskóramy !!!
http://www.petycje.pl/petycjePodpisz.php?petycjeid=9080&podpis_rodzaj=1
 
reklama
Do góry