reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Przepisy

A ja potrzebuje na dzisiaj cos na obiadek. Mam dosyc wcinania kurczakow a wieprzowiny nie ostane. moze macie pomysly na jakies jedzonko dobre i latwe- zey nie musiala godzinami spac przy garnkach bo nie dam rady. HELP HELP!
 
reklama
Bigos staropolski

Ja robię zawsze dużo bigosu więc proporcje moje są trochę zawyżone.
Składniki:
2kg kapusty kiszonej
1 duża główka kapusty białej
2kg mięsa wieprzowego b/k (łopatka)
1.5 kg kiełbaski
0.5 boczku surowego wędzonego
2 garści suszonych grzybów
20szt śliwek suszonych bez pestek
4 liście laurowe, kilka ziarnek ziela angielskiego, kostka rosołowa, sól, pieprz, może być też papryka ostra)
słoiczek koncentratu pomidorowego(200g)

Kapustę kiszoną gotujemy dodajemy przyprawy ziele angielskie liść laurowy i gotujemy
Grzyby opłukujemy i gotujemy w małym garnku potem je kroimy w paski i wraz z wywarem wrzucamy do gotującej się kapusty kiszonej.
Mięso przyprawiamy wedle uznania smażymy do 1 godziny na złoty kolor, kiełbasę i boczek podsmażamy też na złocisty kolor.(mięso i kiełbasę smażymy osobno) Wrzucamy wszystko do gotującej się kapusty.
Kapustę w główce kroimy i gotujemy w osobnym garnku. Jak kapusta pogotuje się ok. 30min umorzy się przerzucamy do niej kapustę kiszona z mięsem dodajemy pokrojone w paski śliwki i gotujemy wszystko razem na wolnym ogniu ok. 2 godzin w trakcie gotowania dodajemy koncentrat pomidorowy doprawiamy do smaku, co jakiś czas mieszamy by się nam nie przypaliło

Bigos im dłużej gotujemy tym on jest lepszy.
Gotując dużą ilość można go dać do słoików bądź zamrozić czasem dobrze mieć coś na szybko, do odgrzania.
Smacznego!
 
Ostatnia edycja:
Sylwia przepis na bigos prawie taki sam jak mój tylko ja robię bez śliwek, w sobote własnie gotowałam wielki garnek i pomroziłam będzie jak znalazł na szybko do odgrzania

Powiedzcie mi kobietki co robicie na święta ale nie na wigilię tylko na pierwsze drugie świeto do jedzonka
Mnie jakoś koncepcji brak a goście będą;-)
Przecież bigosu im nie postawie jako główne danie:-D
 
Przepis na moją ukochaną zupę rybną, sklada się z wywaru i z pulpetów rybnych:
Wywar:
25-30 dag ryby słodkowodnej (karp, szczupak)
15 dag włoszczyzny
2 l wody
1/8 l śmietany
1 liść laurowy, ziele ang., gałka muszkatałowa, pieprz, sól
3 dag mąki

Gotujemy jak rosół, mąkę i śmietanę dodajemy dopiero po włożeniu pulpetów

Pulpety:
15 dag mięsa z ryb (mogą być resztki z ryb gotowanych, smażonych, pieczonych tylko trzeba oczyścić z ości, skóry, panierki itp.)
5 dag cebuli (zrumienić)
3 dag czerstwej bułki
2 dag bułki tartej
2 jaja
tłuszcz (do smażenia cebuli)
sól, pieprz, majeranek, 1 łyżka siekanej zielonej pietruszki

Podobnie jak kotlety mielone - wszystko przekręcamy przez maszynkę, tylko potem trzeba koniecznie utrzeć na gładką masę.
Formować pulpety wielkości orzecha włoskiego, obtaczać w mące, jak już wszystkie bedą gotowe to ugotować - w wywarze z ryby lub osobno, we wrzątku.
Po włożeniu pulpetów do wywaru wywar zaprawić mąką i śmietaną.
Smacznego
mąka do obtaczania pulpetów
 
Ale gapka ze mnie nie widziałam tego wątku...:-(
Fajne rzeczy fajne rzeczy a bardziej trzeba by było napisać pyszne rzeczy:-D
A ja już coś z wielkanocnego zestawu zaserwuję;-)
Pasztet z pieczarek
1/ Ugotuj na twardo 10 jajek, obierz i utrzyj na dużych oczkach tarki
2/ 1 kg pieczarek obierz lub umyj i zetrzyj na dużych oczkach tarki
3/ Duże cebule obierz i pokrój w kostkę a nastepnie usmaż na oleju razem ze startymi pieczarkami (około 10 min) , zdejmij z ognia.
4/ Do pieczarek i cebuli dodaj: * starte jajka * ewentualnie op. 10 dkg. startego żółtego sera * posiekany szczypior * groszek z puszki ( ilość według uznania) * 3/4 szklanki bułki tartej * 1-2 łyżki majonezu * 4 łyżki śmietany * wbij 2 surowe jajka *
5/ Wymieszaj i dopraw pieprzem i solą,
6/ natłuść formę , posyp bułką tartą, można piec w folii Piec w piekarniku ok. 1 godziny w temperaturze 200 stopni SMACZNEGO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
reklama
Ciacho marchewkowe

1 1/4 szklanki oleju
4 jajka
2 szkl drobno startej marchewki (jeżeli macie sokowirówke, to świetnie się nadaje ta sucha marchew która zostaje po wyciśnięciu soku)
2 szkl cukru
2 łyżeczki proszku do pieczenia
2 łyżeczki cynamonu
2 łyżeczki sody oczyszczonej

Do piekarnika na 180 stopni na ok 40 minut, aż się ładnie zrumieni, mozna sprawdzic patyczkiem czy jest juz suche

Polewa

masło, cukier, kakao, mleko
zawsze robię na oko, tak około po łyżce-dwóch ze wszystkiego, aż będzie słodka i gesta...moge polcecic dodanie odrobinę brandy albo likieru...pycha!

Smacznego!!
 
Do góry