reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Przerwanie urlopu wychowawczego i praca w skróconym wymiarze zatrudnienia

Dołączył(a)
31 Październik 2011
Postów
6
Witam serdecznie, bardzo proszę o informację na dot. sytuacji poniżej:

Od maja 2010 roku przebywałam na zwolnieniu lekarskim (był to już prawie 5mc ciąży), potem w październiku urodziłam Córcię, wiadomo macierzyński, dodatkowy macierzyński, urlopy wypoczynkowe no i od maja 2011roku przebywam na urlopie wychowawczym rozpisanym w wnioskiem ciągiem do grudnia 2012roku.

Jednak od początku stycznia 2012 chciałabym wrócić do pracy, w skróconym wymiarze czasu pracy na 3/4etatu.

Stąd moje pytanie czy mam napisać najpierw o skrócenie wychowawczego pod koniec listopada składając podanie zgodnie z kodeksem pracy:

Art. 186 3. Pracownik może zrezygnować z urlopu wychowawczego:
1) w każdym czasie - za zgodą pracodawcy,
2) po uprzednim zawiadomieniu pracodawcy - najpóźniej na 30 dni przed terminem
zamierzonego podjęcia pracy.

a pózniej na 14dni czyli w połowie grudnia złożyc następne zgodnie z:

Art. 186 7.
§ 1. Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy
pisemny wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika.
§ 2. Wniosek, o którym mowa w §1, składa się na dwa tygodnie przed rozpoczęciem
wykonywania pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy. Jeżeli wniosek został złożony bez
zachowania terminu, pracodawca obniża wymiar czasu pracy nie później niż z dniem upływu dwóch tygodni od dnia złożenia wniosku.

czy od razu pisać o przyjęcie do pracy i skrócenie wymiaru?
Bo jak rozumieć sformułowanie "Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego"

Bo nie chciałabym, żeby mi to podciągnęli pod:
Art. 186 2.
§ 1. W czasie urlopu wychowawczego pracownik ma prawo podjąć pracę zarobkową u dotychczasowego lub innego pracodawcy albo inną działalność, a także naukę lub szkolenie, jeżeli nie wyłącza to możliwości sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.
no ale ten przepis odnosi się moim zdaniem do możliwości wykonywania pracy w domu, ja takiej możliwości nie posiadam!

Uprzejmie proszę o informację JAK MAM ROZPISAĆ WNIOSEK, CZY REZYGNOWAĆ Z WYCHOWAWCZEGO I PISAĆ O SKRÓCENIE WYMIARU CZY TEŻ NIE PISAĆ O REZYGNACJĘ Z WYCHOWAWCZEGO TYLKO OD RAZU O PRZYJĘCIE DO PRACY W SKRÓCONYM WYMIARZE????

i mam jeszcze jedno pytanie dot.
Art. 186 8.
§ 1. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie
od dnia złożenia przez pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy do dnia powrotu do nieobniżonego wymiaru czasu pracy, nie dłużej jednak niż przez łączny okres 12 miesięcy. Rozwiązanie przez pracodawcę umowy w tym czasie jest dopuszczalne tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a także gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika
czy te 12miesięcy "ochrony" liczyć mi się będzie od 2.01.2012roku i co po tym roku czy nadal mogę pracować w obniżonym wymiarze czasu pracy zgodnie z kp "do 3lat nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 4roku życia"... dodam może, że pracuję w administracji państwowej!

BARDZO DZIĘKUJĘ ZA UDZIELONĄ INFORMACJĘ :)
J.
 
Ostatnia edycja:
reklama
Od maja 2010 roku przebywałam na zwolnieniu lekarskim (był to już prawie 5mc ciąży), potem w październiku urodziłam Córcię, wiadomo macierzyński, dodatkowy macierzyński, urlopy wypoczynkowe no i od maja 2011roku przebywam na urlopie wychowawczym rozpisanym w wnioskiem ciągiem do grudnia 2012roku.

Jednak od początku stycznia 2012 chciałabym wrócić do pracy, w skróconym wymiarze czasu pracy na 3/4etatu.

Stąd moje pytanie czy mam napisać najpierw o skrócenie wychowawczego pod koniec listopada składając podanie zgodnie z kodeksem pracy:

Art. 186 3. Pracownik może zrezygnować z urlopu wychowawczego:
1) w każdym czasie - za zgodą pracodawcy,
2) po uprzednim zawiadomieniu pracodawcy - najpóźniej na 30 dni przed terminem
zamierzonego podjęcia pracy.

a pózniej na 14dni czyli w połowie grudnia złożyc następne zgodnie z:

Art. 186 7.
§ 1. Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy
pisemny wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika.
§ 2. Wniosek, o którym mowa w §1, składa się na dwa tygodnie przed rozpoczęciem
wykonywania pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy. Jeżeli wniosek został złożony bez
zachowania terminu, pracodawca obniża wymiar czasu pracy nie później niż z dniem upływu dwóch tygodni od dnia złożenia wniosku.

czy od razu pisać o przyjęcie do pracy i skrócenie wymiaru?
Bo jak rozumieć sformułowanie "Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego"
Musi Pani złozyć dwa wnioski:
1. o przerwanie urlopu
2. o obniżenie wymiaru czasu pracy
Oba wnioski można zawrzeć w jednym piśmie, nie ma problemu. Pismo takie musi wpłynąć do pracodawcy nie póżniej niż 30 dni przed planowaną datą przerwania urlopu. Może też Pani wnioskowac o obie rzeczy rozłącznie.

Bo nie chciałabym, żeby mi to podciągnęli pod:
Art. 186 2.
§ 1. W czasie urlopu wychowawczego pracownik ma prawo podjąć pracę zarobkową u dotychczasowego lub innego pracodawcy albo inną działalność, a także naukę lub szkolenie, jeżeli nie wyłącza to możliwości sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.
no ale ten przepis odnosi się moim zdaniem do możliwości wykonywania pracy w domu, ja takiej możliwości nie posiadam!
Nie ma tutaj warunku telepracy.

Uprzejmie proszę o informację JAK MAM ROZPISAĆ WNIOSEK, CZY REZYGNOWAĆ Z WYCHOWAWCZEGO I PISAĆ O SKRÓCENIE WYMIARU CZY TEŻ NIE PISAĆ O REZYGNACJĘ Z WYCHOWAWCZEGO TYLKO OD RAZU O PRZYJĘCIE DO PRACY W SKRÓCONYM WYMIARZE????
Tego nie wiem, bo nie wiem co Pani chce osiągnąć (sama Pani nie jest pewna). Moze Pani przerwać urlop i skróci wymiar czasu pracy (tu nie potrzebuje Pani zgody pracodawcy) lub beąc na urlopie podjąć dodatkowe zatrudnienie (u swojego pracodawcy), co wymaga zgodnej woli obu stron.

i mam jeszcze jedno pytanie dot.
Art. 186 8.
§ 1. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie
od dnia złożenia przez pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy do dnia powrotu do nieobniżonego wymiaru czasu pracy, nie dłużej jednak niż przez łączny okres 12 miesięcy. Rozwiązanie przez pracodawcę umowy w tym czasie jest dopuszczalne tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a także gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika
czy te 12miesięcy "ochrony" liczyć mi się będzie od 2.01.2012roku i co po tym roku czy nadal mogę pracować w obniżonym wymiarze czasu pracy zgodnie z kp "do 3lat nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 4roku życia"... dodam może, że pracuję w administracji państwowej!
W skróconym wymiarze na podstawie 186(7) KPoze Pani pracować tak długo, jak długo mogłaby Pani być na urlopie wychowawczym (czyli 3 lata - tyle, ile urlopu Pani wykorzystała - pod warunkiem, ze nie jest to dłużej niż do ukończenia przez dziecko 4 roku życia). Ochrona przed zwolnieniem obowiązuje jednak przez rok (12 m-cy) liczony od dnia ŻŁOŻENIA wniosku, zatem z pewnością nie od 2 stycznia.
 
Bardzo dziękuję za informację, właśnie o to mi chodziło, że muszę napisać wniosek zarówno o przerwanie urlopu wychowawawczego, oraz o skrócenie wymiaru czasu zatrudnienia :)

Natomiast co do cyt: "Tego nie wiem, bo nie wiem co Pani chce osiągnąć (sama Pani nie jest pewna). Moze Pani przerwać urlop i skróci wymiar czasu pracy (tu nie potrzebuje Pani zgody pracodawcy) lub beąc na urlopie podjąć dodatkowe zatrudnienie (u swojego pracodawcy), co wymaga zgodnej woli obu stron"

No to jestem przekonana, że nie będzie zgodnej woli obu stron! Zatem tutaj już też wiem co chcę osiągnąć!

Jeszcze raz bardzo dziękuję za szczegółowe wyjaśnienia
pozdrawiam serdecznie
J.
 
Witam ponownie, bo mam jeszcze jedno pytanie, czy we wniosku o skrócenie wymiaru zatrudnienia, mogę szczegółowo określić godziny pracy, czy tutaj to jest kwestia "porozumienia" z Pracodawcą, dodam, że nie pracujemy w systemie zmianowym, mamy stałe godziny pracy od 7.30-15.30 określone w Regulaminie?
 
Dziękuję za informację.
Nasunęło mi się jednak jeszcze jedno pytanie, czy jeżeli zawnioskuje o skrócenie wymiaru czasu zatrudnienia np na okres roku od 1.01.2012 do 31.12.2012roku, a następnie chciałabym ten skrócony wymiar przedłużyć (oczywiście mam taką możliwość jeśli chodzi o wychowawczy, który przysługiwałby mi do maja 2014roku) to istnieje taka możliwość, czy też muszę od razu zawnioskować o dłuższy okres?
z góry dziękuję za odpowiedź :)
 
Jednośnie mam jeszcze pytanie dot. podjęcia pracy u innego pracodawcy, czy tutaj potrzebuję zgody dotychczasowego Pracodawcy i czy muszę go informować o fakcie podjęcia zatrudnienia?

Art. 186 (2)
§ 1. W czasie urlopu wychowawczego pracownik ma prawo podjąć pracę zarobkową u dotychczasowego lub innego pracodawcy albo inną działalność, a także naukę lub szkolenie, jeżeli nie wyłącza to możliwości sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.

i jak się to ma do
§ 2. W razie ustalenia, że pracownik trwale zaprzestał sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, pracodawca wzywa pracownika do stawienia się do pracy w terminie przez siebie wskazanym, nie później jednak niż w ciągu 30 dni od dnia powzięcia takiej wiadomości i nie wcześniej niż po upływie 3 dni od dnia wezwania.

czy dotychczasowy Pracodawca może wypowiedzieć mi umowę o pracę w takiej sytuacji?
bardzo dziękuję za wyjaśnienie tejże kwestii?
 
Dziękuję za informację.
Nasunęło mi się jednak jeszcze jedno pytanie, czy jeżeli zawnioskuje o skrócenie wymiaru czasu zatrudnienia np na okres roku od 1.01.2012 do 31.12.2012roku, a następnie chciałabym ten skrócony wymiar przedłużyć (oczywiście mam taką możliwość jeśli chodzi o wychowawczy, który przysługiwałby mi do maja 2014roku) to istnieje taka możliwość, czy też muszę od razu zawnioskować o dłuższy okres?
z góry dziękuję za odpowiedź :)
Może Pani złożyć kolejny wniosek, niemniej nie będzie już Pani korzystać z ochrony zatrudnienia.
 
Jednośnie mam jeszcze pytanie dot. podjęcia pracy u innego pracodawcy, czy tutaj potrzebuję zgody dotychczasowego Pracodawcy i czy muszę go informować o fakcie podjęcia zatrudnienia?
Zalezy czy mówimy o dodatkowym zatrudnieniu w czaie przebywania na urlopie czy w czasie pracy w skróconym wymiarze. W pierwszym przypadku musi Pani poinformować pracodawcę (bo zmienia się Pani tytuł ubezpieczenia), w grugim nie.

i jak się to ma do
§ 2. W razie ustalenia, że pracownik trwale zaprzestał sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, pracodawca wzywa pracownika do stawienia się do pracy w terminie przez siebie wskazanym, nie później jednak niż w ciągu 30 dni od dnia powzięcia takiej wiadomości i nie wcześniej niż po upływie 3 dni od dnia wezwania.

czy dotychczasowy Pracodawca może wypowiedzieć mi umowę o pracę w takiej sytuacji?
To oznacza, że pracodawca może Panią w takiej sytuacji odwołać z urlopu (ze skróconego wymiaru). jesli Pani się stawi nie ma powodu do wypowiedzenia.
 
reklama
Ponownie dziękuję za udzielenie odpowiedzi :)

Ale proszę jeszcze o udzielenie odpowiedzi w kwestii podjęcia dodatkowego zatrudnienia na urlopie wychowaczym w formie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, jak wówczas przedstawia się sytuacja? Czy muszę informować Pracodawcę?
 
Do góry