reklama

przerwanie zasiłku macierzyńskiego

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez ewka1985, 4 Lipiec 2011.

1. ewka1985

ewka1985 Gość

witam

moje pytanie brzmi :

jestem na zasiłku macierzyńskim od kwietnia 2011, mam go do połowy września, od 1 sierpnia będę poszukiwać pracę i wiem, iż mogę przerwać macierzyński po 14 tygodniach i resztę przejmie ojciec.

ale co gdy ojciec prowadzi działalność gospodarczą ( obecnie od kilku miesięcy zawieszoną) i niestety ma zaległości w składkach ok 2 miesięcy. ???

co w tej sytuacji?

jakie są skutki jeśli ojciec tej części macierzyńskiego nie weźnie? i nie będziemy mieli całości wykorzystanego macierzyńskiego?

chodzi o to, że pracę zacznę poszukiwać od 1 sierpnia, gdyż różnie to może być, mogę dostać ją później albo szybciej, a nie mogę czekać do ostatniej chwili. proszę o info

być może udzieli mi Pani informacji iż nie mogę w tej sytuacji przerwać macierzyńskiego , ale właśnie chodzi mi konkretnie o informacje co się stanie jeśli tak właśnie się stanie, że macierzyński przerwę. jakie konsekwencje tego czynu?

czy wtedy muszę poinformować zus?

bo na macierzyńskim pracy podjąć nie mogę ?

a na dodatkowym 2 tygodniowym macierzyńskim?

2. E. Słotwińska-Rosłanowska

E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

Widzę, że myli Pani dwa pojecia, zatem wyjaśnijmy podstawową rzecz: czy jest Pani na urlopie macierzyńskim czy jedynie pobiera Pani zasiłek macierzyński?

3. reklama
  4. yra245

yra245 Gość

...

Ostatnio edytowane przez moderatora: 4 Lipiec 2011
  5. ewka1985

ewka1985 Gość

tak pobieram zasiłek macierzyński.

6. ewka1985

ewka1985 Gość

bardzo proszę o odpowiedź gdyż widzę że na inne wątki Pani odpowiedziała, bądź jakąś informację o terminie odpowiedzi.

7. E. Słotwińska-Rosłanowska

E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

Przepraszam, umknął mi ten wątek.
    W mojej ocenie pobieranie zasiłku macierzyńskiego nie uniemożliwia podjęcia zatrudnienia. Zasiłek macierzyński winien być wypłacany do końca (przez okres przez jaki przysługuje) niezaleznie od innych dochodów. W chwili podjęcia pracy nalezłaoby jednak poinformowac płatnika zasiłku (ZUS) o zmianie tytułu ubezpieczenia.

Poleć forum