reklama

przesłanki dyskryminacji na rozmowie rekrutacyjnej

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez martttika, 9 Listopad 2012.

 1. martttika

  martttika Fanka BB :)

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Witam!
  Mam roczne dziecko i jestem na etapie szukania pracy, gdyż z końcem roku kończy mi się umowa w mojej obecnej, która na dzień dzisiejszy nie będzie przedłużona. W związku z tym wysłałam cv jako odpowiedź na ogłoszenie o planowanym zatrudnieniu w firmie XYZ. Na drugi dzień dostałam telefon z agencji, która pośredniczy w zatrudnianiu, że pracodawca wkrótce się skontaktuje, co też zrobił następnego dnia. Niestety nie mogłam przyjść na spotkanie w wyznaczonym terminie (pracuję w systemie 3 zmianowym o czym też poinformowałąm), więc pani zaproponowała, że wkrótce się odezwie. Od tamtej pory dostałam z tej firmy jeszcze 3 telefony i w ostateczności umówiliśmy się na rozmowę rekrutacyjną. Trochę byłam zaskoczona ilością telefonów wykonanych do mnie z tej firmy, bo jeszcze nigdy nie czułam takiego zainteresowania swoją osobą. Przebieg rozmowy dość klasyczny - pytania o dotychczasowe doświadczenie, umiejętności itp. I nagle pan rekruter zadał mi dość trudne pytanie: czy mam dziecko i w jakim wieku? Odpowiedziałąm zgodnie z prawdą, chociaż miałąm świadomość tego, żę nie miał prawa mnie o to pytać, ale byłam tak tym zaskoczona, że aż mnie zamurowało. Na koniec poinformowano mnie, że się odezwą do wyznaczonego terminu, poczym nikt nie zadzwonił...

  Spełniałam wszystkie wymogi formalne zawarte w ogłoszeniu, a nawet dodatkowe stąd moje przeświadczenie, że jedyną przesłanką dla której nie dostałąm tej pracy jest fakt posiadania dziecka...
  Co mogę w tej sytuacji zrobić aby w przyszłości zapobiec takiemu traktowaniu przez osoby rekrutujące inne kobiety? Czy można gdzieś to zgłosić?
   
  Ostatnia edycja: 9 Listopad 2012
 2. reklama
 3. E. Słotwińska-Rosłanowska

  E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Poruszaq Pani dwie sprawy:
  1. rekrutujący nie miał prawa zadać pani pytania o stan rodzinny. Moze pani zażądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny (art. 23 i 24 kc)
  2. To,z e miała pani dostac informację o rozstrzygnięciu a nie dostała jej nie może stanowić formalnego zarzutu. To jedynie przejaw nieszanowania kandydata.

  Tak daleko bym chyba nie szła. Mogło być wiele innych przyczyn i inni kandydaci, którzy spełniali wymagania.

  W takiej sytuacji przysługuje Pani prawo odmowy odpowiedzi lub postepowanie jak opisałam wyżej.
   

Poleć forum