reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

przesłanki dyskryminacji na rozmowie rekrutacyjnej

martttika

Fanka BB :)
Dołączył(a)
20 Maj 2011
Postów
1 300
Miasto
B-stok
Witam!
Mam roczne dziecko i jestem na etapie szukania pracy, gdyż z końcem roku kończy mi się umowa w mojej obecnej, która na dzień dzisiejszy nie będzie przedłużona. W związku z tym wysłałam cv jako odpowiedź na ogłoszenie o planowanym zatrudnieniu w firmie XYZ. Na drugi dzień dostałam telefon z agencji, która pośredniczy w zatrudnianiu, że pracodawca wkrótce się skontaktuje, co też zrobił następnego dnia. Niestety nie mogłam przyjść na spotkanie w wyznaczonym terminie (pracuję w systemie 3 zmianowym o czym też poinformowałąm), więc pani zaproponowała, że wkrótce się odezwie. Od tamtej pory dostałam z tej firmy jeszcze 3 telefony i w ostateczności umówiliśmy się na rozmowę rekrutacyjną. Trochę byłam zaskoczona ilością telefonów wykonanych do mnie z tej firmy, bo jeszcze nigdy nie czułam takiego zainteresowania swoją osobą. Przebieg rozmowy dość klasyczny - pytania o dotychczasowe doświadczenie, umiejętności itp. I nagle pan rekruter zadał mi dość trudne pytanie: czy mam dziecko i w jakim wieku? Odpowiedziałąm zgodnie z prawdą, chociaż miałąm świadomość tego, żę nie miał prawa mnie o to pytać, ale byłam tak tym zaskoczona, że aż mnie zamurowało. Na koniec poinformowano mnie, że się odezwą do wyznaczonego terminu, poczym nikt nie zadzwonił...

Spełniałam wszystkie wymogi formalne zawarte w ogłoszeniu, a nawet dodatkowe stąd moje przeświadczenie, że jedyną przesłanką dla której nie dostałąm tej pracy jest fakt posiadania dziecka...
Co mogę w tej sytuacji zrobić aby w przyszłości zapobiec takiemu traktowaniu przez osoby rekrutujące inne kobiety? Czy można gdzieś to zgłosić?
 
Ostatnia edycja:
reklama
Mam roczne dziecko i jestem na etapie szukania pracy, gdyż z końcem roku kończy mi się umowa w mojej obecnej, która na dzień dzisiejszy nie będzie przedłużona. W związku z tym wysłałam cv jako odpowiedź na ogłoszenie o planowanym zatrudnieniu w firmie XYZ. Na drugi dzień dostałam telefon z agencji, która pośredniczy w zatrudnianiu, że pracodawca wkrótce się skontaktuje, co też zrobił następnego dnia. Niestety nie mogłam przyjść na spotkanie w wyznaczonym terminie (pracuję w systemie 3 zmianowym o czym też poinformowałąm), więc pani zaproponowała, że wkrótce się odezwie. Od tamtej pory dostałam z tej firmy jeszcze 3 telefony i w ostateczności umówiliśmy się na rozmowę rekrutacyjną. Trochę byłam zaskoczona ilością telefonów wykonanych do mnie z tej firmy, bo jeszcze nigdy nie czułam takiego zainteresowania swoją osobą. Przebieg rozmowy dość klasyczny - pytania o dotychczasowe doświadczenie, umiejętności itp. I nagle pan rekruter zadał mi dość trudne pytanie: czy mam dziecko i w jakim wieku? Odpowiedziałąm zgodnie z prawdą, chociaż miałąm świadomość tego, żę nie miał prawa mnie o to pytać, ale byłam tak tym zaskoczona, że aż mnie zamurowało. Na koniec poinformowano mnie, że się odezwą do wyznaczonego terminu, poczym nikt nie zadzwonił...
Poruszaq Pani dwie sprawy:
1. rekrutujący nie miał prawa zadać pani pytania o stan rodzinny. Moze pani zażądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny (art. 23 i 24 kc)
2. To,z e miała pani dostac informację o rozstrzygnięciu a nie dostała jej nie może stanowić formalnego zarzutu. To jedynie przejaw nieszanowania kandydata.

Spełniałam wszystkie wymogi formalne zawarte w ogłoszeniu, a nawet dodatkowe stąd moje przeświadczenie, że jedyną przesłanką dla której nie dostałąm tej pracy jest fakt posiadania dziecka...
Tak daleko bym chyba nie szła. Mogło być wiele innych przyczyn i inni kandydaci, którzy spełniali wymagania.

Co mogę w tej sytuacji zrobić aby w przyszłości zapobiec takiemu traktowaniu przez osoby rekrutujące inne kobiety?
W takiej sytuacji przysługuje Pani prawo odmowy odpowiedzi lub postepowanie jak opisałam wyżej.
 
Do góry