reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

przesłanki żeby zmienić dziecku ponownie nazwisko

Pysia29d

Fanka BB :)
Dołączył(a)
7 Grudzień 2009
Postów
1 081
Witam w grudniu miałam sprawe o ustalenie ojcostwa alimenty zawieszenie praw i automatycznie mały dostał 2 członowe nazwisko którego nie moge przezyc.Nigdy nie uzywam tego 2 nazwiska bo po 1 jest beznadziejne ,jest tego h.. i i gwarnie znaczy "penis".W lutym chciałabym żeby bylo już moje bo składam podania do przeczkola a nie chciałabym żeby na papierach było 2 członowe.Juz nawet meczyłam moja Pani prawnik żeby cos wykąbinowała to kazała mi przyjsc za 3 tygodnie to moze coś wymysli ale watpi czy coś to da bo ojca dziecka nie ma,nie było wczesniej na sprawie wiec nikt bez jego zgody naziwsko nie zmieni.Czy są jakies luki?zmienialiscie spowrotem z sądowego nazwiska na swoje?
 
reklama
Z tego co wiem to prawe niemożliwe...chociaż jeżeli nazwisko jest nietypowe i jak napisałaś oznacza potocznie "penisa" to może warto spróbować...
tu masz podstawę do tego co masz teraz
Art. 89. § 1. Jeżeli ojcostwo zostało ustalone przez uznanie, dziecko nosi nazwisko wskazane w zgodnych oświadczeniach rodziców, składanych jednocześnie z oświadczeniami koniecznymi do uznania ojcostwa. Rodzice mogą wskazać nazwisko jednego z nich albo nazwisko utworzone przez połączenie nazwiska matki z nazwiskiem ojca dziecka. Jeżeli rodzice nie złożyli zgodnych oświadczeń w sprawie nazwiska dziecka, nosi ono nazwisko składające się z nazwiska matki i dołączonego do niego nazwiska ojca. Do zmiany nazwiska dziecka, które w chwili uznania już ukończyło trzynaście lat, jest potrzebna jego zgoda.§ 2. W razie sądowego ustalenia ojcostwa sąd nadaje dziecku nazwisko w wyroku ustalającym ojcostwo, stosując odpowiednio przepisy § 1. Jeżeli dziecko ukończyło trzynaście lat, do zmiany nazwiska jest potrzebna jego zgoda.

Jeżeli nazwisko jest obrażlwe masz szansę powalczyć,ale jeżeli nie to ciężka sprawa...zresztą jak masz adwokatkę to my nic tu więcej niż ona nie wymyslimy...

Ewentualnie jak pozbawisz ojca paw rodzicielskich to będzie Ci łatwiej,ale to jest chyba trudniejsze...powodzenia
 
Ostatnia edycja:
To troche dziwne, bo skoro ojciec nie interesował się dzieckiem to wydaje mi się, że sąd nie powinien dziecku dawać dwóch nazwisk tylko jedno Twoje. Tym bardziej że w urzędch typu UCS to głównie kobieta decyduje czyje nazwisko nosi jej dziecko jesli oczywiście nie pozostaje w związku małżeńskim z ojcem dziecka. Może warto by napisać pytanie do forumowej Pani prawnik?
 
to bardzo dziwne, tym bardziej, że ojca dziecka nie było na sprawie. szkoda, że od razu na sprawie, jak była poruszana kwestia nazwiska nic się nie odezwałaś. u mnie też tak było, że ojca mojej córki nie było na żadnej rozprawie i moja sędzina sama powiedziała, że dawanie dwuczłonowego nazwiska jest bezsensem, skoro jego nie ma.
pytaj swojej pani adwokat, no i nic nie zaszkodzi powalczyć, nic nie stracisz, poza czasem, a możesz zyskać.
 
ja też się dziwiłam jak kiedyś właśnie mówiłaś że dostał z automatu dzieciaczek 2 członowe jak nawet ojca nie było, nie zainteresował się wiesz też mi się wydaje że powinien być nacisk na zmianę nazwiska że jest "obrażliwe" i że ojciec wogóle nie uczestniczy w życiu dziecka
 
Nie dostał z automatu...dostał z artykułu:

Art. 89. § 1. Jeżeli ojcostwo zostało ustalone przez uznanie, dziecko nosi nazwisko wskazane w zgodnych oświadczeniach rodziców, składanych jednocześnie z oświadczeniami koniecznymi do uznania ojcostwa. Rodzice mogą wskazać nazwisko jednego z nich albo nazwisko utworzone przez połączenie nazwiska matki z nazwiskiem ojca dziecka. Jeżeli rodzice nie złożyli zgodnych oświadczeń w sprawie nazwiska dziecka, nosi ono nazwisko składające się z nazwiska matki i dołączonego do niego nazwiska ojca. Do zmiany nazwiska dziecka, które w chwili uznania już ukończyło trzynaście lat, jest potrzebna jego zgoda.§ 2. W razie sądowego ustalenia ojcostwa sąd nadaje dziecku nazwisko w wyroku ustalającym ojcostwo, stosując odpowiednio przepisy § 1. Jeżeli dziecko ukończyło trzynaście lat, do zmiany nazwiska jest potrzebna jego zgoda.

Takie jest prawo w Polsce i to nie jest kwestia decyzji sędziego tylko stosowania się do artykułów...Tak naprawdę to decyzje o zmianie nazwisk anie podejmuję sąd a Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego. Do sądu trzeba wystąpić,aby wyraził zgodę na zmianę nazwiska za ojca,który się nie okazał na sprawie...Sąd wyraża za niego zgodę(zakładamy że tak) i wtedy idzie sie do Kierownika USC i odpowiednio uzasadnia prośbe o zmianę nazwiska...no i KUSC może się przychylić, a może się nie przychylić...
2 Opcja...najpierw trzeba wytoczyć proces ojcu dziecka o odebranie praw rodzicielskich...potem kilka lat szarpania się w sądzie (zakładając że on nie wyrazi zgody) i jak już mu odbierzesz prawa to wtedy możesz dziecku zmienić nazwisko na swoje....Ma to swoje konsenkwencje oczywiście: tracisz alimenty

Także sprawa nie jest niemożliwa,ale jest b. trudna do przeprowadzenia...wymaga sporo nerwów i pewnie pieniędzy jak masz adwokata( trzeba mu płacić)...

Niestety nie ma tak,że jak ludzie nie mają ślubu a mają dzieci to można zmieniać nazwiska w jedną i drugą...chociaż rozumiem,że w wielu przypadkach jest to uzasadnione bo facetom odbija i mają swoje dzieci głęboko w nosie...
 
może nie z automatu tylko z artykułu ale każdy sędzia interpretuje artykuły podług własnego mniemania
czasami jak ojciec nie stawia się na sprawie dziecko dostaje nazwisko jedno członowe.

A wogóle to zmienić prawo jak ojciec nie chce dobrowolnie złożyć potwierdzenia ojcostwa przed urzędem tylko trzeba iść do sądu to wtedy matka powinna decydować o nazwisku dziecka, może trzeba by poruszyć tę kwestię z jakimiś fundacjami samotnej matki?????

trochę odejdę od tematu ale ja raz byłam w sądzie i zrobiła sędzina na mnie złe wrażenie i nie że nie była miła i sympatyczna, ja nie szłam do sądu zawierać znajomości i ojca dziecka zjechała równo, ale nie podobało mi się że zero dyskusji jak mam coś do powiedzenia to odwołanie bo jej zdanie jest takie i koniec!!! To nie róbmy szopek z sądem, niech propozycja pierwsza przychodzi listownie do domu jak sąd proponuje i dopiero odwołanie róbmy w sądzie!

ratinaz żle mówisz nawet jeśli ojciec ma odebrane prawa rodzicielskie obowiązek alimentacyjny nie ustaje, ustaje dopiero jeśli dziecko zostanie adoptowane przez inną osobę
 
RatinaZ polskie prawo można interpretować na wiele różnych sposobów, nie jest jasno skonkretyzowane i jak masz dobrego adwokata to możesz bardzo wiele wywalczyć:tak: jaimis dobrze prawi, wcale nie traci się alimentów, pozbawiając jednego z rodziców praw rodzicielskich
 
reklama
antek dostal 2czlonowe bo kurator stwierdzil ze nie chce za ojca dziecka decydowac.a sedzia na to#i masz racje potem Cie znajdzie i pysk wybije/decyzja nalezala do kuratora a zrobili se z sedzia pogaduszki.ja sie wypowiadalam co do nazwiska ale odp mi ze kur niepodjela decyzji wiec 2czlonoWE Teraz tez bedzie kurator.
 
reklama
Do góry