reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Przeziębienie, grypka, bóle głowy w ciąży

Status
Zamknięty i nie można odpowiadać.
Katar
Uniemożliwia swobodne oddychanie, powoduje podrażnienie i ból gardła. Zlekceważony może stać się przyczyną poważniejszych infekcji, np. oskrzeli, płuc lub zatok.

Pomogą:

Inhalacje z wody z dodatkiem soli kuchennej lub kropli żołądkowych, naparu z mięty, rumianku, szałwii albo lawendy. Mieszaninę lub wywar wlej do niedużej miski, nachyl się nad nią i przykryj głowę ręcznikiem. Oddychaj przez kilka minut - na zmianę nosem i ustami.
Sól fizjologiczna albo roztwór wody morskiej zakraplane do nosa. Rozrzedzą wydzielinę i ułatwią jej wydmuchiwanie. Skórę wokół nosa smaruj tłustym kremem albo wazeliną - zapobiegną podrażnieniu skóry spowodowanym przez pocieranie chusteczką.
Czosnek i cebula. Zawierają fitoncydy, czyli substancje bakteriobójcze działające podobnie do antybiotyków.
Unikaj: Na własną rękę nie stosuj żadnych kropli do nosa. Niektóre z nich mają w składzie substancje obkurczające, które mogą przeniknąć do krwi i okazać się niekorzystne dla płodu. W ciąży nie powinno się przyjmować leków z pseudoefedryną, chyba że przepisze je lekarz.

Kiedy do lekarza? Jeśli oprócz kataru pojawi się gorączka lub kaszel albo wydzielina z nosa zmieni kolor z przezroczystej na żółtą lub zieloną.

Kaszel
Może być spowodowany spływającą do gardła wydzieliną albo infekcją oskrzeli - to potrafi ocenić tylko lekarz, który stwierdzi też, czy jest to kaszel suchy, na który pomogą leki przeciwkaszlowe, czy wilgotny, który powstrzymają środki wykrztuśne.

Pomogą:

Na suchy kaszel - napar z prawoślazu i lukrecji (pij go 3 razy dziennie). Prawoślaz zawiera substancje śluzowe, które tworzą osłaniającą gardło wyściółkę. Lukrecja ma działanie przeciwzapalne oraz wykrztuśne.
Na wilgotny kaszel - inhalacje z rumianku lub wody z solą.
Unikaj: Syropów hamujących kaszel i zawierających kodeinę, gwajakol oraz dekstrometrofan. Mogą powodować uszkodzenia płodu, zwłaszcza gdy są stosowane w I trymestrze ciąży. W razie konieczności w II i III trymestrze ciąży dopuszcza się podawanie środków zawierających cytrynian butamiratu.

Kiedy do lekarza? Jak najszybciej. Uporczywy kaszel może spowodować nawet przedwczesne skurcze macicy i poród. Poinformuj lekarza, że jesteś w ciąży. Jeśli zaleci ci przyjmowanie antybiotyku, koniecznie zastosuj się do jego wskazań.

Ból gardła
Może być objawem wysuszenia śluzówki gardła, wirusowego zapalenia gardła lub anginy (wówczas na migdałkach pojawia się biały nalot).

Pomogą:

Płukanki z naparu z siemienia lnianego, szałwii albo rumianku, wody z solą, wody z sodą oczyszczoną.
Preparaty w sprayu działające przeciwzapalnie i lekko przeciwbólowo oraz środki do ssania w dawkach zalecanych na opakowaniu, oprócz tych, na których jest ostrzeżenie przed stosowaniem w czasie ciąży.
Syrop z cebuli (2 cebule posiekaj, wymieszaj z 2 łyżkami cukru i odstaw na godzinę, aż cebula puści sok; pij po łyżce kilka razy dziennie).
Mleko z masłem i miodem.
Unikaj: Tabletek do ssania zawierających środek przeciwbólowy, którego nie należy stosować w ciąży bez nadzoru lekarza.

Kiedy do lekarza? Gdy ból gardła się przedłuża. Być może przepisze ci antybiotyk działający miejscowo (wziewny aerozol), nieprzenikający do krwi i bezpieczny dla malucha.

Gorączka
Podniesiona temperatura ciała to sygnał, że twój organizm walczy z infekcją.

Co robić:

Jeśli masz stan podgorączkowy (do 38ºC) - załóż ciepłe skarpety, wypij gorącą herbatę z miodem i kilkoma kroplami soku z cytryny i wskocz pod kołdrę. W razie gorączki zapakuj się pod kołdrę, zaparz sobie herbatę z lipy. Nie dodawaj soku z malin, bo wzmaga on działanie skurczów macicy. Gdy się spocisz, zmień piżamę i wróć do łóżka. Nie wychodź z niego pod byle pretekstem, bo ciągłe rozgrzewanie i schładzanie organizmu sprzyja rozwojowi choroby.
Jeżeli temperatura przekroczy 38°C - sięgnij po paracetamol (w dawce do 250 mg na dobę). Możesz stosować go maksymalnie 3 dni.
Unikaj: Preparatów zawierających ibuprofen, ponieważ mogą one powodować zmiany w układzie krążenia u dziecka. W I trymestrze ciąży zabronione są preparaty z kwasem acetylosalicylowym, zwłaszcza w dużych dawkach. Mogą bowiem powodować wady rozwojowe płodu.

Kiedy do lekarza? Gdy gorączka będzie się utrzymywać dłużej niż 3 dni. Być może będziesz musiała przyjmować antybiotyki.

Grypa
Chorobę wywołuje wirus grypy, który przenosi się drogą kropelkową. Najskuteczniejszym sposobem uniknięcia zachorowania jest szczepienie. Najlepiej wykonać je przed zajściem w ciążę, ale niektórzy lekarze zezwalają również na szczepienie w II lub III trymestrze.

Pomoże:

Leżenie w łóżku i popijanie rozgrzewającej herbaty z miodem i cytryną, naparu z czarnego bzu lub dzikiej róży.
W przypadku wysokiej gorączki - paracetamol.
Unikaj: Kwasu acetylosalicylowego oraz środków zawierających ibuprofen.

Kiedy do lekarza? Gdy gorączka wzrośnie powyżej 38°C i pojawi się kaszel.
 
reklama
Rady dziewczyn z mojego poprzedniego forum może komuś sie przyda

1 Jeśli masz w domu mleko, cytryny, czosnek i miód to działaj!!! Ja polecam gorące mleko z masłem, miodem i czosnkiem, ohyda straszna, ale skuteczne!

2.Sok z cytryny z wyciśniętym czosnkiem, i tę miksturę popijać wodą, Sześć ząbków czosnku (przez praskę), 3 łyżki miodu, sok z 2 cytryn, pół szklanki ciepłej wody -> zakręcić, wymieszać w słoiku, zostawić do "przegryzienia", po 3 godzinkach można pić; NATURALNE I Zdrowe ;]

3.Na inhalację, bardzo skuteczny jest pokrojony czosnek, owinięty gazą i taki pakuneczek przytykaj do nosa i głęboko wdychaj, będziesz śmierdziała jak stary dziad, ale trudno :-D

4. Na ból gardła jest też bardzo dobry syrop z cytryny, posiekaj ctrynę zasyp cukrem i doprowadź do wrzenia, aż sie zrobi syropik, pycha jest !

5. Jeszcze jeden przepis na syrop, oczywiście możesz zmniejszyć proporcje:
pół szklanki miodu spadziowego (lub innego naturalnego)
sok wyciśnięty z 4 dużych cytryn, 4 spore ząbki czosnku
Przygotowanie jest proste. Miód możemy lekko ogrzać w naczyniu z ciepłą wodą. Nie gorącą – tylko ciepłą – miód traci swoje właściwości lecznicze i antybakteryjne jeżeli potraktujemy go mikrofalami albo temperaturą wyższą niż 50 stopni. Następnie dodajemy sok z cytryny i zgnieciony w prasce czosnek. Najlepiej robić to w słoiku który po zakręceniu trzeba potrząsać żeby wszystko dokładnie się wymieszało. Możesz użyć do tego miksera, ewentualnie dodać łyżkę przegotowanej, ciepłej wody żeby szybciej Ci to mieszanie poszło.
Po wymieszaniu odcedzam czosnek.
Syrop można przechowywać w lodówce kilka tygodni więc dobrze jest robić niewielkie porcje a często.
Dorośli po jednej łyżce rano i wieczorem, dzieci w tych samych porach tylko po małej łyżeczce.

6. Imbir (korzeń) obraz ze skóry, pokroić w bardzo drobną kostkę, zalać go sokiem z cytryny i włożyc do lodówki po 30 minutach dodawać do gorącej herbaty lub zalac wrzątkiem, można dodać miodu.

7. Ból i drapanie w gardle złagodzi płukanie naparem z siemienia lnianego albo rumianku;
można też użyć ciepłej wody z dodatkiem soku z cytryny albo octu jabłkowego (1 łyżeczka na szklankę wody)
Syrop z cebuli (na drapanie w gardle i kaszel): 2 cebule posiekać, wymieszać z 2 łyżkami cukru, odstawić na godzinę, aż cebula puści sok. Pić po łyżeczce kilka razy dziennie; jeśli umoczy się w nim wacik i przyłoży do dziurki w nosie, pomoże też na katar



 
Status
Zamknięty i nie można odpowiadać.
Do góry