reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Przeziernosc karkowa, bardzo prosze o pomoc

A

Angel_Devil_Love

Gość
Witam Wszystkich,

Pisze post poraz pierwszy na tym forum, chodz odwiedzam go dosc czesto, wczoraj bylam u ginekologa na badanu genetycznym i strasznie mnie babka zmartwila, dla tego chce Waszej rady, moze wcale nie jest tak zle jak ona mi to przedstawila? Podam swoje wyniki i bede wdzieczna za jaka kolwiek odpowiedz, czy te wyniki sa w normie czy nie.

No wiec lat mam 21, to moja pierwsza ciaza,
13 tc 4 d
CRL - 6.77
NT (przeziernosc karkowa) 2.8
 
reklama
Chyba CRL raczej 67.7 niż 6.77; a co powiedziała Ci lekarka?
Z tego co czytam, NT powyżej 3mm oznacza 3krotny wzrost ryzyka wad płodu, które ocenia się również w zależności od wieku matki. Ty jesteś młodą mamusią, więc ryzyko jest u Ciebie niższe.
Ja bym na Twoim miejscu jak najszybciej powtórzyła badanie u innego lekarza, zaraz będzie 14. tydzień ciąży, a to badanie najlepiej wykonać właśnie do końca 13. tygodnia.
Trzymam kciuki, żeby wszystko było ok. Czasem zdarzają się przecież jakieś fałszywe odczyty z USG, niedokładnie wykonane badania, itd. Nie martw się na razie, tylko szybciutko zapisz się do jeszcze jednego lekarza na usg, jeżeli mogę Ci radzić.
 
Dzieki sliczne!

Od Pani dr. uslyszalam ze dzidzius moze byc chory ale nie koniecznie, dostalam skierowanie na usg i biochemie(niemam pojecia co to jest) do Katowic(mam do nich godzine jazdy) bo podobno maja taki sprzet ktory wykrywa wiecej tylko w jednym miejscu na slasku, no i oczewiscie ze skierowaniem trzeba czekac 3 miesiace a prywatnie (200zl za usg!!) umowili juz na jutro, wiec jade tam i zobacze co sie z dzidzia dzieje. Dziwne to jest bo Pani dr. robila mi usg genetyczne dopochwowo a teraz podobno w tych Katowicach przez brzuch mam miec, ja juz nic nie lapie.
 
Angel, będę trzymać kciuki i koniecznie napisz po powrocie z Katowic, jaki jest wynik i co powiedział lekarz, dobrze? 200zł to w sumie "normalna" cena usg np. w Warszawie, gdzie ja się badałam w obu ciążach (choć i tak jest dość irytujące, że kobieta w ciąży jest stale narażona na ponoszenie wysokich kosztów...)
Ja w obu ciążąch usg na tym etapie ciąży miałam robione dopochwowo. Możesz zapytać jutro lekarza, czemu robi przez brzuch (może wymaga tego akurat to usg, które tam mają). A biochemia to zapewne badania genetyczne z krwi.
U nas na maju 2008 u jednej z dziewczyn, które robiły takie badania w ciąży, wyniki wskazywały na to, że dziecko może urodzić się chore, ona się biedna całą ciążę martwiła, a tymczasem ma zdrowiutkiego synka, więc pamiętaj, że wyniki to tylko jakieś statystyczne prawdopodobieństwo, które wcale nie musi się sprawdzić!
I koniecznie napisz jutro! :tak:
 
U mnie gin. mówiła, że nie powinno być wyzsze niż 2,5 mm, ja miałam zawsze 2.1 II 2,3 ale to jeszcze nie znaczy, że dzidzia bedzie chora czy coś w ten deseń, po prostu wzrasta ryzyko 3 x , ale badz dobrej myśli, to nie musi na 100% oznaczać złych wiadomości
 
Wiem, że taka wiadomość może być dołująca, ale przynajmniej masz czas żeby się przygotowac psychicznie i zdecydować jak pomóc swojemu słoneczku... Ja urodziłam w wieku 20 lat córeczkę z ZD, nikt wcześniej mi nie mówił, że jest jakieś ryzyko, wszystko było ok. Kiedy się dowiedzieliśmy po porodzie, straciliśmy kilka miesięcy, żeby się otrząsnąć, zamiast poświęcić je od razu na rehabilitację. Na szczęście, dzięki Bogu nasza córeczka ma 13 lat i wszystko jest ok - rozwija się świetnie :D
Nie martwcie się - czasy mamy takie, że nie dość, że wcześniej można wszystko wykryć, to potem jest mnóstwo sposobów, żeby dziecku pomóc :)
 
Kasiula bardzo sie ciesze ze u Was corcia rozwija sie prawidlowo. Chce byc dobrej mysli ale mam wielki metlik w glowie.Dzieki Bogu tu na forum dostane troche otuchy, bo w domu jestem sama jak palec, maz w pracy, rodzice daleko. Dosc ciezko samemu, szczegolnie jak sie niema czym zajac to glowa warjuje od ciaglego myslenia
 
reklama
Angel, na innym forum znalazłam taki wpis:
"Nie tylko CRL sie liczy. Rowniez wiek matki jest wazny. Czyli 3 podstawowe parametry: wiek matki, wiek ciazy i NT. To sumujac mozna powiedziec o normach. Dla kobiety 22 letniej w 13 t.c NT 3.3 mm to jeszcze norma. To wiem od lekarza."
(a propos mojej uwagi w pierwszej odpowiedzi, podałaś CRL w cm, a ja widziałam normy w mm, czyli oczywiście to samo i wartość podana przez Ciebie jest prawidłowa ;-))
 
Do góry