reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Przezierność karkowa podwyższona 3,3mm nt

Dziękuję,znajdę to forum i poczytam. A jak u was skończyła się wasza historia?
Tak jak pisałam wyżej, synek jest zdrowiutki.
Po porodzie badali mu serduszko, ale wszystko okej, teraz ma już 9 miesięcy i rozwija się bardzo szybko.
No i u nas były jeszcze skrócone kości udowe, więc kolejny marker typowy do ZD, potem nadrobił, i teraz ze wzrostem jest ponad siatka centylową.
 
reklama
Tak jak pisałam wyżej, synek jest zdrowiutki.
Po porodzie badali mu serduszko, ale wszystko okej, teraz ma już 9 miesięcy i rozwija się bardzo szybko.
No i u nas były jeszcze skrócone kości udowe, więc kolejny marker typowy do ZD, potem nadrobił, i teraz ze wzrostem jest ponad siatka centylową.
Tak się cieszę. Mam nadzieję że i u mnie okaże się to błędem w pomiarze. A jak było z kością nosową? Byla widoczna?
 
Tak się cieszę. Mam nadzieję że i u mnie okaże się to błędem w pomiarze. A jak było z kością nosową? Byla widoczna?
Tak ona była akurat widoczna, ale statystyka jest bezlitosna. Polecam test nipt będziesz miała wynik w ciągu 10 dni i zapewne cię to uspokoi w jakiś sposób.
 
Nfty to nie pappa. Nifty to badanie wolnego DNA płodu z krwi matki. Daje ponad 99% pewności czy dziecko jest zdrowe :)
Nie. Daje 99% pewności, że dziecko nie ma jednej z tych wad, które konkretnie bada. Dziecko wcale nie musi być zdrowe. Może mieć mozaikę (np. zD, mozaikę bada tylko jeden test NIPT), może mieć triplodię (którą też bada tylko jeden test NIPT, i to inny niż badający mozaiki) itd.
Test NIPT prawidłowy nie daje gwarancji zdrowego dziecka. Może z dużą pewnością wykluczyć konkretne rzeczy i tyle. Może być prawidłowy, a dziecko mieć śmiertelną wadę genetyczną. Ale jak ktoś ma kasę, warto zrobić. :) Bo to zawsze jednak pogłębiona diagnostyka.
Natomiast amniopunkcja z mikromacierzami może już odpowiedzieć na pytanie, czy dziecko jest zdrowe czy nie. To jest badanie diagnostyczne. Test NIPT to dalej test przesiewowy, tylko o niebo lepszy od Pappy.
 
Nie. Daje 99% pewności, że dziecko nie ma jednej z tych wad, które konkretnie bada. Dziecko wcale nie musi być zdrowe. Może mieć mozaikę (np. zD, mozaikę bada tylko jeden test NIPT), może mieć triplodię (którą też bada tylko jeden test NIPT, i to inny niż badający mozaiki) itd.
Test NIPT prawidłowy nie daje gwarancji zdrowego dziecka. Może z dużą pewnością wykluczyć konkretne rzeczy i tyle. Może być prawidłowy, a dziecko mieć śmiertelną wadę genetyczną. Ale jak ktoś ma kasę, warto zrobić. :) Bo to zawsze jednak pogłębiona diagnostyka.
Natomiast amniopunkcja z mikromacierzami może już odpowiedzieć na pytanie, czy dziecko jest zdrowe czy nie. To jest badanie diagnostyczne. Test NIPT to dalej test przesiewowy, tylko o niebo lepszy od Pappy.
Tak, oczywiście. To był skrót, bo tu mówimy konkretnie o ZD :) Z ciekawości, który z testów NIPT bada triplodię i mozaikę? Nifty Pro?
 
Tak, oczywiście. To był skrót, bo tu mówimy konkretnie o ZD :) Z ciekawości, który z testów NIPT bada triplodię i mozaikę? Nifty Pro?
Nie, akurat chyba Nifty Pro nie bada ani tego, ani tego. Triploidię czy zygotyczność bada jako jedyna Panorama, tylko nie wiem który pakiet konkretnie (trzeba by sprawdzić). A mozaikę wydaje mi się, że któryś bada, ale nie pamiętam który. Albo żaden, albo któryś jeden, ale nie podpowiem, który konkretnie. Szukałam informacji z jakieś 7-8 tygodni temu i już nie pamiętam. :)
A ryzyko zD niekoniecznie oznacza ryzyko zD. Może wskazywać właśnie na zupełnie coś innego (jak problemy z łożyskiem) albo zupełnie inną wadę genetyczną (która w NIPT może wyjść albo nie - zależy czy dany test bada konkretnie to, ale w amnio poszerzonym wyjdzie).
 
reklama
To akurat przy pappie, a nie podwyższonym NT.
Jest też sporo kobiet, które nie mają każdych problemów a baba wychodzi im dramatyczna.
Baby często są dramatyczne. :D
Normy NT są w różnych krajach... I tu było w 12 tc, ciekawe czy np. 13+3 przykładowo przy większym CRL to NT nie byłoby już mniejsze (bo potem się zmniejsza).
Zresztą, co innego jakby to NT było 5 czy 8... Przy takim jak u autorki można jeszcze mieć zdrowe dziecko (zakładając, że wszystko inne będzie ok i potem na połówkowych też).
Ale ogólnie, jeśli kogoś stać, to warto i tak test NIPT zrobić.
 
Do góry