reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Przezierność karku

Witam Wszystkie Panie,
chciałam się podzielić z Wami moja historia ku pocieszeniu.
poszlam na usg genetyczne w 12,6 tygodnia, dowiedzialam sie ze NT=3.0 przy crl-66mm
pani robiaca usg od razu mnie poinformowala,ze:
a/jest to albo wada genetyczna
b/albo ma wade serca
c/ po prostu tak ma

dodam ze ma 31 lat wyliczono mi ryzyko:
1:73 (wzieto pod uwage tylko mój wiek i przeziernosc karkowa ktora przekraczala norme)
od razu zasugerowana mi test pappa.zrobilam go.
w wyniku pappa mialam w normie ale Beta bylo dużo podwyzszone.
znowu wyliczona ryzyko wystapienia zespoły Downa 1:31.
to zabrzmialo jak wyrok.
oczywiscie amniopunkcja. na wynik czekalam 3 tygodnie.
wczoraj dowiedzialam sie ,ze mam zdrowa córeczke.
ale 5,5 tygodnia zamartwialam sie strasznie. totalna hustawka od nadzieji do smutku.

Podsumowujac - pamietajcie ,ze Wasze dzieci rozwijaja sie indywidualnie i przekroczone normy nie musza o niczym złym swiadczyc.bylam na konsultacji u doktora Dudarewicza i on podstawil wiecej danych do wzoru:NT, moj wiek, kosc nosowa i przeplywy krwi i wtedy ryzyko wyszko mu 1:1000.
uwazam,ze lekarze powinni dogłebniej tlumaczyc nam pacjentkom ,ze to wyliczone ryzyko to tylko statystyka,ze wiekszosc dzieci ze "złymi" wynikami okazuje sie zdrowa.
oczywiscie nalezy zrobic amniopunkcje dla pewnosci.
życzę dużo zrowka wszystkim maluszkom a Wam optymistycznego podejscia.
 
reklama
Mam 26 lat i jest to moja pierwsza ciążą. Mój, męża i rodziny koszmar zaczął się w 14 tygodniu ciąży przy pierwszym USG, które wykazało brak kości nosowej i przezierność karku 3,2mm, gdzie norma to podobno 2,5mm poza tym wszystkie inne narządy pracowały poprawnie – łącznie z serduszkiem i przepływem żylnym gdzie u dzieci z Zespołem Downa tak nie jest. Doktor Pałaszewski ze szpitala na Solcu w Warszawie, który wykonywał pierwsze USG skierował mnie do kliniki INVICTA na ul. Złotej 6 w Warszawie (sam tam pracuje zajmuje się leczeniem niepłodności) na USG NT czyli prenatalne bardziej dokładne, które wykonała Dr Miśta. Ryzyko wady genetycznej tj. Zespołu Downa było 1:4 więc wykonano mi test PAPA, który zmniejszył ryzyko w bardzo małym stopniu bo 1:10. W takiej sytuacji poddano mnie AMNIOPUNKCJI badaniu genetycznemu, które daje 100% pewności i za które NFZ zapłacił klinice INVICTA 1400zł. Na wynik czekałam 3 tygodnie jest to bardzo długo i jest to bardzo nerwowy czas. Amniopunkcja wykazała że dzidziuś jest zdrowy J i nie ma żadnych wad genetycznych. Na 2 USG czyli badaniu połówkowym, które wykonał również Dr Pałaszewski było już widać kość nosową i powiedział, że jest wszystko OK. Takie zdanie miał również Dr Roszkowski jeden z najlepszych lekarzy w Warszawie ze szpitala na ul. Czerniakowskiej 231 w Warszawie. Jednak drugi koszmar zaczął się jak poszłam na drugie USG do kliniki INVICTA, które wykazało brak kości nosowej i powiększony fałd karku 9,4mm gdzie normą jest 6mm ale do 22 tyg., a ja już byłam w 23 więc już te dane były niewiarygodne. Oczywiście badanie USG wykonała również Dr Miśta, która już znała moją historię. Po tym USG skierowała mnie na USG prenatalne do szpitala Bielańskiego w Warszawie (Dr Miśta tam pracuje więc ten lekarz był jej kolegą) do Dr Kretowicza który powiedział dokładnie to samo co Dr Miśta – brak kości nosowej i dużo powiększony fałd karku który jest ważny tylko przy 1 USG. Dr Kretowicz skierował mnie na echo serca dzidziusia bo podejrzewał wadę serca ze względu na powiększony fałd karku (echo serca wyszło dobrze – dzieciątko jest zdrowe). Po tych bitwach z myślami kto ma rację i czy jest ta kość nosowa udałam się na USG prywatnie do kliniki ZDROVA na ul. Floriańskiej w Warszawie gdzie lekarz potwierdził obecność kości nosowej i zapewnił że na 1000% nie ma żadnej wady serca, a nawet chciał się założyć o to że ma rację. Teraz już wiem, że klinika INVICTA na ul. Złotej 6 w Warszawie to zwykli naciągacze i wyzyskiwacze kasy. Dr Miśta myślała, że trafiła na młodą idiotkę i że uda jej się naciągnąć mnie na inne badania bo w jej przypadku liczy się tylko kasa. W ogóle jak można robić takie rzeczy i tak oszukiwać pacjentów. Jakbym mogła to pozbawiłabym ją praw do wykonywania zawodu. Jakie trzeba mieć sumienia albo go nie mieć, żeby tak traktować pacjentów, tak kłamać i sprawiać tyle bólu i cierpienia osobie, która pod swoim sercem nosi taki skarb i to w dodatku swój pierwszy. Teraz już wiem, że takich ważnych badań jak amniopunkcja i inne nie wykonuje się w klinikach prywatnych tylko państwowych bo w prywatnych liczy się tylko kasa, kasa i jeszcze raz kasa, nikt tam nie ma sumienia liczy się tylko naciągnięcie pacjentki i tak właśnie zrobiła klinika INVICTA w moim przypadku.
Nie wszystko było takie czarne jak mówili lekarze i teraz już wiem, że nie ma co się martwić i denerwować na zapas nie zawsze lekarz ma rację, czasami też się myli – tak było w moim przypadku od początku. Żeby uniknąć takich problemów nie można spóźnić się z pierwszym USG, które trzeba wykonać najpóźniej do 13 tygodnia ponieważ później przezierność karkowa nie jest wiarygodna i można mieć takie problemy, stres i nerwy jakie opisałam powyżej (mi zrobiono 1 USG w 14 tyg.). Cieszę się że wszystko skończyło się dobrze i nasza dziewczynka jest zdrowa, ale niestety nikt nam zdrowia psychicznego nie zwróci. Głowy do góry
 
witam
Byłam dzis na usg ,i zastanawiam sie czy wszystko jest ok.dodam ze mam 30 lat.BO Z miesiaczki wychodzi 13 tydz a z wielkosci podanych troche inaczej i mam pytanie jak to moze miec sie do terminu porodu ?czy w tym przypadku moze byc przed terminem z miesiaczki?

CRL 73mm 13tydz4dni
BPD 23mm 13 tydz 6dni
ASP obecna 144u/m
NT 2mm
kosc nosowa widoczna
ocena ryzyka trisomii 21
test MA(ryzyko wstepne wg.snijdersa ,nicolaidesa :1/103
j,w wg.hechta,hooka 1/114
j.w wg snijdersa ,nicolaidesa +NT 1/344
J.W WG.HECHTA ,HOOKA +NT 1/380
J.W wg +nt+nb 1/808
jw.wg sijdersa ,nicolaidesa +nt+nb 1/732
 
Do góry