reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Masa kreatywności, czyli Farma Świeżości!

    Wskakuj na Farmę Świeżości i sprawdź propozycje dla dzieci 3-10 l. Jasne, że wskakuję.

    Nie zapomnijcie wziąć udział w konkursie Netto: Zdobądź nagrody!

reklama

Przyczyny wcześniactwa

mamoośka

Fanka BB :)
Dołączył(a)
5 Październik 2007
Postów
6 506
Noworodek nazywany jest wcześniakiem, gdy przychodzi na świat przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży. Specyficzną formą skrajnego wcześniactwa stanowi grupa dzieci urodzonych przed 32. tygodniem ciąży.
W literaturze poświęconej problematyce ciąży odnajdujemy informacje, iż dziecko jest w stanie samo przeżyć poza organizmem matki po ukończeniu 22. tygodnia ciąży (niektóre źródła podają 20. tydzień ciąży za datę, od której mówi się o przedwczesnym porodzie, a nie poronieniu). Postęp medycyny pozwala na przeżycie już dzieciom urodzonym po 24. tygodniu ciąży. Po 28. tygodniu ciąży gwałtownie wzrasta szansa przeżycia wcześniaka.

Istnieje wiele powodów przedwczesnych porodów. Najogólniej przyczyny wcześniactwa można podzielić na te, które są zależne oraz te, które są niezależne od stylu życia ciężarnej.

Główne czynniki, na które mamy wpływ, a które przyczyniają się do przedwczesnych porodów to: uciążliwość pracy, stresy, nadmierny wysiłek fizyczny, wiek poniżej 17 lub powyżej 35 roku życia, nadużywanie używek, znaczna nadwaga ciężarnej, nieodpowiednie odżywianie, nienależyta higiena osobista. Druga grupa czynników, na którą nie mamy wpływu, to zakażenia, wady budowy narządów rodnych, choroby przebyte przez matki..

Do najczęszczych przyczyn wcześniactwa należą:

CZYNNIKI SOCJALNE
-niski status społeczno-ekonomiczny,
-młody wiek matki (niedojrzały układ emocjonalny, hormonalny, prawie zawsze ciąża nieplanowana),
-niska masa ciała matki (niedożywienie),
-palenie papierosów,
-ciąże niechciane, nieplanowane, z przypadkowymi partnerami (coraz częściej sygnalizowana przyczyna porodów przedwczesnych).
-przeciążenie fizyczne i psychiczne,

CHOROBY MATKI
-wady rozwojowe narządów płciowych oraz mięśniaki macicy,
-choroby serca, zaburzenia krążenia, cukrzyca, choroby tarczycy, zaburzenia hormonalne, gruźlica, toksoplazmoza, choroby weneryczne, zapalenia nerek.
-choroby infekcyjne matki przebiegające z wysoką gorączką,
-niska masa ciała matki (niedożywienie),

WADY I NIEWYDOLNOŚĆ ŁOŻYSKA

NIEWYDOLNOŚĆ MACICY
-liczne naturalne i sztuczne poronienia oraz inne przyczyny uszkodzenia szyjki macicy,
-wady szyjki macicy.

PRZEDWCZESNE ODEJŚCIE WÓD PŁODOWYCH
 
reklama

Rene1985

Fanka BB :)
Dołączył(a)
11 Kwiecień 2016
Postów
1 753
Pierwsze dziecko urodziłam sn normalnie o czasie a drugie niestety cc nagła. Mały zmarł po mc. Oddzielilo się lozysko przodujące

Napisane na SM-G903F w aplikacji Forum BabyBoom
 
Dołączył(a)
6 Czerwiec 2016
Postów
4
U mnie poród przedwczesny wywołały skurcze które pojawiły się już w 20tc, na lekach wytrwałam do 34 dwa dni po odstawieniu leków mała się urodziła.
 
Do góry