reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Przysposobienie dziecka.

H

Harsharani

Gość
Poniewaz moja sprawa jest bardzo zakrecona, postaram sie napisac wszystko w kolejnych punktach.
  • Moj synek urodzil sie w Anglii, we wrzesniu 2007 roku i zostal tam uznany przez swojego biologicznego ojca (Polaka) , lecz ma moje nazwisko.
  • W marcu 2008 razem z synkiem wrocilismy do Polski. Zostal on zarejestrowany w USC,ale na akcie urodzenia polskim nie widnieje nazwisko ojca (zostalam poinformowana przez urzedniczke, ze 'jezeli ojca nie ma ze mna w urzedzie, nie moze ona na podstawie papierka uczynic z kogos tatusiem' i zostaly wprowadzone dane kryjace- czyli imie biologicznego ojca z moim nazwiskiem).
  • Ojciec biologiczny Olafa wrocil do kraju gdy synek mial 1.5 roku , nigdy nie pomagal mi finansowo, nie ma rowniez uregulowanej sytuacji prawnej w Polsce w sprawie naszego wspolnego syna, ale chce sie zrzec praw na rzecz mojego obecnego partnera (czyli osoby z ktora go wychowuje) tak dlugo jak nie bedzie musial placic:no: i tak dlugo jezeli zagwarantuje mu mozliwosc kontaktu z synem.
  • W marcu tego roku wrocilam do UK. Jak juz napisalam mam stalego partnera (Anglika), planujemy slub, a takze- spodziewamy sie dziecka. Zalezy nam na tym, by Olo zostal przez niego przysposobiony.
Czyli: byly partner ma prawa rodz. w UK, nie ma ich w PL. Syn ma moje nazwisko, ma paszport z moimi danymi jedynie (bez danych ojca).


I tu nastepują moje pytania:
1.Czy złamię prawo, wpisujac obecnego partnera w rubryke 'ojciec' na polskim akcie urodzenia? (w koncu beda istniec 2 rozne akty urodzenia, z 2 roznymi ojcami biologicznymi)

2. Wiem, ze osoba, ktora rezygnuje z praw na rzecz kogos, traci obowiazek alimentacyjny itp. Czy jest mozliwosc zagwarantowania takiej osobie wlasnie widywania sie z synem (u notariusza etc?)

3. Czy gdy dokonczymy proces adopcyjny syna w UK, powinnismy wpisac obecnego partnera do polskiego aktu urodzenia jako ojciec? (oczywiscie jezeli nie bedzie mozna tego zrobic wczesniej)
Czy moze musimy zalatwic to przez polski sad? Czyli doprowadzic do uznania przez ojca biologicznego, a pozniej do przysposobienia przez obecnego partnera?

Z gory dziekuje za odpowiedz w mojej pogmatwanej sytuacji.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
reklama
Do góry