reklama

Przysposobienie dziecka

Temat na forum 'Potrzebuję porady' rozpoczęty przez Rozdarta, 26 Marzec 2015.

 1. Rozdarta

  Rozdarta

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Witam serdecznie,
  Bardzo proszę o poradę. Sytuacja wygląda następująco:
  W 2006 r. urodziłam dziecko. Udałam się do urzędu stanu cywilnego wraz z ojcem dziecka w celu rejestracji dziecka. Byłam osobą niepełnoletnią tak więc nadanie dziecku nazwiska ojca nie było możliwe, tak więc w akt urodzenia zostało wpisane imię ojca (jako imię wskazane przez matkę) oraz nazwisko rodowe matki. Po osiągnięciu pełnoletności nie udałam się już urzędu w celu wpisania w akt urodzenia dziecka danych jego biologicznego ojca. Do dnia dzisiejszego sytuacja ta nie uległa zmianie. W chwili obecnej dziecko ma 9 lat. Od momentu urodzenia dziecka nie pozostawałam w żadnym związku formalnym czy też nieformalnym z jego biologicznym ojcem. Zaznaczam, że nie interesuje się on dzieckiem, nie mają ze sobą żadnego kontaktu. Jedynie dziadkowie dziecka mają z nim sporadyczny kontakt i zobowiązali się w sposób nieformalny na dobrowolne przekazywanie miesięcznej kwoty na utrzymanie dziecka.
  2 lata temu wyszłam zawarłam związek małżeński. Mąż chciałby przysposobić mojego syna.
  W związku z powyższym mam wątpliwości jak powinna wyglądać całą procedura przysposobienia w tym przypadku? Czy najpierw powinnam ustalić ojcostwo w stosunku do ojca biologicznego, a następnie pozbawić go władzy rodzicielskiej by mąż mógł przysposobić dziecko? czy jest jakieś inne rozwiązanie?
   
 2. basbas

  basbas

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  W takich sytuacjach sąd może ustalić automatycznie pozbawienie. Jest chyba wpisane o konkretnym czasie. Najlepiej udaj się do prawnika rodzinnego. Swoją drogą, miło, że twój mąż zaakceptował dziecko i chce go przysposobić. A przypomniało mi się, że jeśli będziecie małżeństwem to sąd nie powinien mieć problemów z przydzieleniem aktu.
   
 3. reklama
 4. Rozdarta

  Rozdarta

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Tak, miło z jego strony i bardzo to doceniam. Mąż już 7 lat wychowuje wraz zemną syna i dla małego jest ojcem. Dlatego zależy mi, aby unormować sytuację w sposób prawny. Uporządkować dokumenty dziecka i zapewnić mu stabilizację, zwłaszcza że mąż traktuje go jak własnego syna. Boję się jednak kłopotów ze strony ojca biologicznego i jego rodziny. Dlatego zwróciłam się tutaj z pytaniem co mogę zrobić i czego się spodziewać.
   

Poleć forum