reklama
 1. Odliczaj z nami do Dnia Dziecka. Klikasz w okienka kalendarza?/ Wygraj magiczne klocki! Kliknij!/
  Zamknij powiadomienie

Przywileje dla samotnych rodziców

Temat na forum 'Ważne informacje, przydatne adresy itp.' rozpoczęty przez mamoośka, 12 Styczeń 2010.

 1. mamoośka

  mamoośka Fanka BB :)

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Urlopy
  Jako samotna matka masz prawo do urlopu macierzyńskiego i wychowawczego w normalnym wymiarze.
  W swoim zakładzie pracy powinnaś zgłosić chęć wykorzystania dwóch dni do opieki nad dzieckiem, które będziesz mogła wykorzystać w ciągu roku kalendarzowego (po upływie roku, niewykorzystane, przepadną).
  Możesz również złożyć wniosek o zasiłek rodzinny, jeśli tylko twoje zarobki kwalifikują Cię do tego typu pomocy; musisz przedstawić zaświadczenie o dochodach za zeszły rok z Urzędu Skarbowego.
  Jeśli twoje dochody są niskie, możesz wystąpić o przyznanie pomocy finansowej do ośrodka opieki społecznej, odpowiedniego do twojego miejsca zamieszkania.
  Masz prawo do ewentualnej opieki nad dzieckiem w czasie jego choroby.

  Refundacje
  Możesz też liczyć na tzw. refundacje kosztów na opiekę dla dziecka do momentu ukończenia przez nie siedmiu lat; uzyskasz refundacje:- na okres do trzech miesięcy, jeżeli podjęłaś zatrudnienie lub inną pracę zarobkową na okres co najmniej sześciu miesięcy,
  - na okres do sześciu miesięcy, jeżeli podjęłaś zatrudnienie lub inną pracę zarobkową na okres co najmniej 12 miesięcy.
  Refundacja nie może przekroczyć połowy kwoty zasiłku dla bezrobotnych. Nie przysługuje też w przypadku przekroczenia kryterium dochodowego na osobę w rodzinie, tj. 316 zł.

  Wspólne rozliczanie
  Możesz rozliczać się z Urzędem Skarbowym wspólnie z dzieckiem; wspólne rozliczenie jest możliwe, jeżeli dziecko nie ma skończonych 25 lat i pobiera naukę w szkole wyższej, wystarczy jednak, aby dziecko tylko przez część roku spełniało warunek wiekowy; poza tym pamiętaj, że wspólne rozliczanie może mieć miejsce, jeśli dziecko w danym roku podatkowym nie uzyskało żadnych dochodów (z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku, renty rodzinnej oraz dochodów w wysokości, która nie powoduje obowiązku zapłaty podatku).
   
 2. reklama

Poleć forum