reklama

Przyznanie władzy rodzicielskiej

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez patrycja23, 28 Kwiecień 2014.

1. patrycja23

patrycja23 Zaciekawiona BB

Witam, została mi przyznana władza rodzicielska co to w praktyce oznacza? Ojciec dziecka nie ma ograniczonej

2. Katasza

Katasza Fanka BB :)

Odsyłam do Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Oddział 2 poświęcony jest władzy rodzicielskiej. Oto jeden z artykułów:
    [h=3]Art. 95. Zakres i zasady wykonywania władzy rodzicielskiej [/h]
    § 1.Władza rodzicielska obejmuje w szczególności obowiązek i prawo rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz do wychowania dziecka, z poszanowaniem jego godności i praw.
    § 2. Dziecko pozostające pod władzą rodzicielską winno rodzicom posłuszeństwo, a w sprawach, w których może samodzielnie podejmować decyzje i składać oświadczenia woli, powinno wysłuchać opinii i zaleceń rodziców formułowanych dla jego dobra.
    § 3. Władza rodzicielska powinna być wykonywana tak, jak tego wymaga dobro dziecka i interes społeczny.
    § 4. Rodzice przed powzięciem decyzji w ważniejszych sprawach dotyczących osoby lub majątku dziecka powinni je wysłuchać, jeżeli rozwój umysłowy, stan zdrowia i stopień dojrzałości dziecka na to pozwala, oraz uwzględnić w miarę możliwości jego rozsądne życzenia.

3. reklama
  4. patrycja23

patrycja23 Zaciekawiona BB

Chodzi mi konkretnie o sytuacji, że gdy ojciec bierze dziecko do siebie i nie chce mi oddać to wtedy zdziałam coś z policją? Skoro wykonywanie władzy jest powierzone mnie? Z tym właśnie że on nie ma ograniczonej

5. Katasza

Katasza Fanka BB :)

Jeżeli ojciec dziecka nie ma ograniczonej władzy rodzicielskiej to znaczy, że władza rodzicielska przysługuje obydwojgu rodzicom i oboje są uprawnieni do jej wykonywania. A jak konkretnie brzmi sentencja wyroku dot. dziecka?

6. E. Słotwińska-Rosłanowska

E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

Jak pisała Katasza, nie da się odpowiedzieć na tak ogólne pytanie inaczej, że ojciec, któremu nie ograniczono praw korzysta z pełni władzy rodzicielskiej. Warto by pani przytoczyła sentencję wyroku. Być może to coś rozjaśni.

7. Przyszłytata92

Przyszłytata92 Aktywna w BB

Przyznać jest o wiele trudniej już władzę rodzicielską niż odebrać. Zupełnie inaczej by to wyglądało jakby pozbawiono ojca władzy rodzicielskiej, ale w przypadku kiedy mama straciła uprawnienia to sąd może patrzeć na to bardzo nieprzychylnie ;)

Poleć forum