reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Pyszności........-czyli przepisy na żarełko

PIERNIKI

Składniki na około 100 sztuk:

* 55 dag mąki (+ więcej do podsypywania)
* 30 dag miodu (z miodem sztucznym pierniczki szybciej będą miękkie, niż z prawdziwym)
* 10 dag cukru pudru
* 12 dag masła
* 1 jajko
* 2 łyżeczki sody oczyszczonej
* przyprawa do piernika - około 60 g (można dać mniej)
* kakao (opcjonalnie, tym razem dałam 2 łyżeczki)

Miód podgrzać (wg autorki przepisu) i wymieszać z pozostałymi składnikami, wyrobić, aż ciasto będzie jednolite w przekroju (ja miodu nie podgrzewałam, rozpuściłam za to masło = świetnie się wałkowało). Wałkować podsypując mąką (ja na grubość około 2-3 mm, ale można grubsze - grubsze są bardziej miękkie po upieczeniu). Wykrawać pierniczki.

Jeśli chcemy pierniczki z otworkiem do przewlekania, otworek robimy przed pieczeniem (słomką, lub lepszy - pomysł - wykałaczką, kręcąc nią).

Jeśli chcemy witrażyki, również przed upieczeniem, w dużym pierniczku wykrawamy mniejszy otworek, nasypujemy do niego pokrusznych landrynek (z górką) i pieczemy na papierze do pieczenia, ściągając po ostygnięciu.

Jeśli chcemy pierniczki dekoracyjne - smarujemy przed pieczeniem powierzchnię pierniczka roztrzepanym jajkiem, naklejamy cukrowe perełki, orzechy itp.

Piec około 8 - 10 minut (piekłam 7 minut) w temperaturze 180ºC, jeśli z witrażykami 11 - 12 minut w temperaturze 150º.

Lukrujemy lub polewamy czekoladą po upieczeniu.

Pierniczki po upieczeniu są twarde, później zmiękną (należy je przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku). Bardzo długo i dobrze się przechowują (nawet kilka miesięcy). Można upiec je kilka tygodni przed świętami, lukrowanie zostawiając na później.

Smacznego

przepis nie mojego autorstwa, ale jakiejs Ptasi chyba z gazety.pl...
 
reklama
ja robie cos podobnego ale maki 400g, miodu prawdziwego 1/3 tego i puder zamiast zwyklego, 2 jajca
wczoraj robilam sa naprawde super smaczne
katgen super sa te z witrazykami ja zapmnialam ze mozna zrobic:zawstydzona/y:
a to moje takie wypociny
 

Załączniki

  • DSC06906.jpg
    DSC06906.jpg
    31,9 KB · Wyświetleń: 138
  • DSC06904.jpg
    DSC06904.jpg
    39,6 KB · Wyświetleń: 150
sałatka z pieczarkami i żółtym serem

Składniki :

1/2 kg pieczarek
30dkg sera zółtego
puszka kukurydzy
5 jajek
1/2 nie dużego pora

pieczarki kroimy w talarki i smażymy na oliwie, ser kroimy w mała kostke, pora również ( bardzo drobno) - jaja gotujemy na twardo i również w kostke trzeba pokroic

wszystkie składniki mieszamy ze soba - dodajemy pieprz i sól do smaku i oczywiście majonez
 
sałatka z pieczarkami i żółtym serem

Składniki :

1/2 kg pieczarek
30dkg sera zółtego
puszka kukurydzy
5 jajek
1/2 nie dużego pora

pieczarki kroimy w talarki i smażymy na oliwie, ser kroimy w mała kostke, pora również ( bardzo drobno) - jaja gotujemy na twardo i również w kostke trzeba pokroic

wszystkie składniki mieszamy ze soba - dodajemy pieprz i sól do smaku i oczywiście majonez

ciacho jadlas osobiscie ta salatke??
wyprubuje ja na sylwka tez :tak:

kroma polecam zrobic rozne koreczki ,szybko i smacznie i zawsze szybko sa zjedzone :-)

Wielkie Żarcie - Tagi - koreczki
 
sałatka gyros

piers z kurczaka (2 pojedynczne albo jedna podwojna)
przyprawa do gyrosa
5-7 duzych korniszonow
2 srednie cebule
2 puszki kukurydzy
kapusta pekinska
majonez, ketchup

ja kroje w kostke piers z kurczaka smaze na patelni z woda i olejem do miekkosci na koniec dodaje przyprawe, mieszam

zimne gotowe kawalki piersi z kurczaka ukladam na samo dno szklanej misy,
na to pokorojone w kostke korniszony, na nie ketchup rozmarowuje ale tak ze widac ogorki, na ketchup pokrojna w kostke cebule, na cebule cienka warstwe majonezu, na to kukurycze i grubsza warstwa majonezu a na wierzch pokrojona kapucha pekinska

smacznego
 
reklama
Składniki:


4 kg ogórków
5 szt średniej wielkości cebul
2 szt marchwi
2 łyżki soli


Zalewa:

1/2 szklanki oleju
1/2 szklanki octu
1 szklanka cukru
2 łyżki przyprawy wegeta
1 słoiczek koncentratu pomidorowego
mielony pieprz


Ogórki obrałam ze skórki i pokroiłam w plastry
następnie dodałam plastry cebuli
Obraną marchew starłam na tarce o grubych oczkach
Wszystko wymieszałam w misce z solą i odstawiłam na dwie godziny.
Następnie odlałam sok,który puściły warzywa
i dodałam pozostałe składniki zalewy wymieszane w misce:
olej
ocet
cukier
wegetę
koncentrat pomidorowy
dodałam pieprz i wymieszałam
Przełożyłam wszystkie wymieszane z przyprawami
warzywa do dużego garnka i zagotowałam.
Garnek trzymałam po zagotowaniu na małym gazie,
podczas przekładania sałatki do słoików.
Ustawiałam je do góry nogami do ostygnięcia.
Ja już nie mogę sie doczekać ... do zimy chyba nie dotrwa za wiele słoiczków;-)
Smacznego!


a tu sa te z papryka:)
http://www.wielkiezarcie.com/recipe70440.html
 
Ostatnia edycja:
Do góry