reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Pytanie o antykoncepcję

Dołączył(a)
17 Luty 2020
Postów
9
Czy do ginekologa na NFZ potrzebne jest skierowanie od rodzinnego lekarza czy nie ?
Mam 19 lat i chce się wybrać do ginekologa o antykoncepcję.
 
reklama
Rozwiązanie
Niech partner zrobi wazektomie :)

W zasadzie to jest dobra rada ale nie u tak młodych ludzi (zakładam, ze partner jest w podobnym wieku i mógłby chcieć mieć w przyszłości dzieci). Wazektomii czasem nie udaje się odwrócić i dlatego jest polecana raczej mężczyznom, którzy już maja tyle dzieci, ile chcą. Ponadto wielu lekarzy nie zgodziloby się na wykonanie zabiegu u tak młodego mężczyzny ze względu na niedojrzałość psychiczna. Polecana jest po 35 roku życia.
Niemniej dla dojrzalszych panów, mających już odpowiednio liczne rodziny, serdecznie polecam :)
Niech partner zrobi wazektomie :)

Super porada, szkoda, że tak niewielu mężczyzn się na to godzi...

@Oliwia1111 , dzwonisz, umawiasz się do lekarza i od razu przez telefon zaznacz, że to będzie pierwsza wizyta.
Na wizycie lekarz założy Ci kartę, będzie pytać, od kiedy miesiączkujesz, kiedy była pierwsza miesiączka, jakie masz miesiączki - czy obfite, czy długie, czy bolesne.
Potem zbada Cię na fotelu, sprawdzi ułożenie jajników, a jeśli ma w gabinecie aparat USG, to sprawdzi też wszystko w środku.
Uwaga - badanie jest dopochwowe, nie przez powłoki brzuszne, więc się na to przygotuj psychicznie.
Od razu szczerze powiedz, że współżyjesz i chcesz stosować antykoncepcję - masz 19 lat, więc nie będzie żadnego szoku czy oburzenia u lekarza.
Ja tabletki zaczęłam brać, jak miałam 17 lat, nigdy od nich nie tyłam, jedynie cierpiałam przy niektórych na spadek libido, ale po zmianie tabletek na inne problem mijał.
Mam dwoje dzieci, zaplanowanych, żadnych problemów z zajściem w ciążę, więc nie dla wszystkich tabletki antykoncepcyjne to takie straszne zło, nie ma się co nakręcać, sprawdzisz sama na sobie, jak reagujesz na tą metodę.
Tabletki w Twojej sytuacji to najlepsze wyjście, spirale czy implanty są bardzo drogie, a jeśli organizm zareaguje na nie źle, to kasa w błoto.
Możesz próbować plastrów czy krążków, ale ja z tych metod nie korzystałam, więc się nie wypowiem, musisz dopytać lekarza.
Są lekarze, którzy najpierw zlecają badania i dopiero na następnej wizycie, po przejrzeniu wyników, przepisują tabletki - ja osobiście się nigdy z takim nie spotkałam, a ginekologów kilku "zaliczyłam", zawsze miałam tabletki przepisywane od razu, bez badań.
I co do skutków ubocznych - pamiętaj, to są leki na receptę, a każdy lek ma skutki uboczne.
Weź do ręki pierwszą lepszą ulotkę z leku, jaki masz w domu i przeczytaj rubrykę o skutkach ubocznych - wypisana będzie cała litania.

A na koniec - gratuluję odpowiedzialności i trzymam kciuki za wizytę, żeby wszystko poszło po Twojej myśli!
Może weź ze sobą jakąś koleżankę?
Ja na pierwszej wizycie byłam z przyjaciółką i było mi dużo raźniej :)
 
reklama
Tabletki wcale nie muszą być złe i rozwalać całej gospodarki po odstawieniu - brałam 7 lat, nie tyłam, libido w normie, nastrój bez zmian. Po odstawieniu wyniki dobre, owulacja wróciła już w pierwszym cyklu, a w drugim zaszłam w ciążę...

Jeśli lekarz doradzi tabletki to się nie bój, zawsze możesz sobie robić kontrolne badania hormonów co jakiś czas, żeby mieć pewność że wszystko jest ok.

A co do lekarza, jeśli masz możliwość wyboru, poczytaj opinie w internecie, na pewno trafisz na kogoś, kto wzbudzi Twoje zaufanie, wizyta to naprawdę nic strasznego!
 
19 lat i piewszy raz do ginekologa? No cóż lepiej późno niż wcale. Nie ma się czego bać :) a raczej przyzwyczaić bo jest to lekarz jak każdy inny a badać się należy regularnie, cytologię raz do roku robić bo to nie boli a szybka diagnostyka to podstawa.

Jezeli chodzi o antykoncepcję to najlepiej porozmawiaj z lekarzem, on powinien doradzić, jak Ci nie spasują tabletki będziecie szukać innej formy. Są jeszcze plastry i ringi (krążki dopochwowe).
Każda kobieta może inaczej na reagować. Ja brałam tabletki od 15 roku życia (ze względu na bolesne miesiączki) ale nigdy nie tyłam ani nie miałam problemu z libido ale moja kuzynka bardzo źle się po tabletkach czuła i musiała odstawić.

Dla przypomnienia jedynie prezerwatywy chronią przed chorobami wenerycznymi.
 
Niech partner zrobi wazektomie :)

W zasadzie to jest dobra rada ale nie u tak młodych ludzi (zakładam, ze partner jest w podobnym wieku i mógłby chcieć mieć w przyszłości dzieci). Wazektomii czasem nie udaje się odwrócić i dlatego jest polecana raczej mężczyznom, którzy już maja tyle dzieci, ile chcą. Ponadto wielu lekarzy nie zgodziloby się na wykonanie zabiegu u tak młodego mężczyzny ze względu na niedojrzałość psychiczna. Polecana jest po 35 roku życia.
Niemniej dla dojrzalszych panów, mających już odpowiednio liczne rodziny, serdecznie polecam :)
 
Rozwiązanie
Do góry