reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Pytanie o żywienie

Dołączył(a)
6 Grudzień 2021
Postów
1
Hejka Mamy i dzień dobry jeżeli są tutaj również lekarze specjaliści.

Piszę z takim zapytaniem....urodziłam syna 28.07.2021 w 32 tygodniu ciąży (8 tygodni wcześniej) I czy może mógłby mi ktoś odpowiedzieć z własnego doświadczenia bądź pediatra (choć na jego/jej wypowiedzi zależało by mi najbardziej) mógłby się wypowiedzieć jak to jest z tym patrzeniem na wiek korygowany u wcześniaka?

Bo ogólnie wiem, że na ogólny rozwój muszę na niego spoglądać z tym marginesem czasowym, ale czy w kwestii żywienia również muszę zwracać uwagę na ten margines ?

Syn bardzo dobrze się rozwija, bardzo dobrze przybiera na wadze (aktualnie ma 4 miesiące i 2 tygodnie) waga 6.700 kg czy mogę zacząć myśleć o wprowadzaniu deserków i kaszki, które są możliwe do podawania po 4 miesiącu życia?
Czy było by raczej zalecenie wstrzymania sie do osiągnięcia przez dziecko 6 miesiaca ze względu na niedojrzały układ pokarmowy czy jednak pomimo że jest to wcześniak już teraz moglibyśmy zacząć próbować dodać dziecku coś nowego do diety ?

Pozdrawiam i liczę na odpowiedź
 
reklama
Według wytycznych rozszerzanie diety u dzieci urodzonych o czasie rozpoczyna się po 6m.ż.
Także jeśli synek nie ma problemów, przybiera na wadze, to wstrzymaj się.
 
Urodziłam wcześniaka w 36tc i rozszerzanie diety rozpoczynałam zgodnie z wiekiem korygowalnym po skończeniu 6 mies. Co prawda było to 10 l temu, ale zalecenia się l nie zmieniły.
Ponad to był pod opieką neonatologia i on zalecał właśnie takie rozwiązanie.
Do 12 mies mleko to podstawa a posiłkami stałymi nie zastępuje się piersi czy porcji mm, to tylko dodatek i oswajanie dziecka z nowościami 😉
Bezpieczniej jest zaczekać i dać jelitom dojrzeć.
 
Podawanie posiłków stałych dzieciom poniżej 6 miesiąca życia nie jest wskazane ze względu na niedojrzały układ pokarmowy. Nie ma też żadnego uzasadnienia medycznego. Daj czas swojemu dziecku na osiągnięcie odpowiedniego etapu rozwoju do rozszerzania diety. Zwłaszcza, że to wcześniak. Inne aspekty rozwoju korygujesz, a w rozszerzaniu diety chcesz jeszcze przyspieszać. Jego układ pokarmowy nagle nie przyspieszył z rozwojem i nie wyprzedził całego ciała.
 
Do góry