reklama
 1. Odliczaj z nami do Dnia Dziecka. Klikasz w okienka kalendarza?/ Wygraj magiczne klocki! Kliknij!/
  Zamknij powiadomienie

Realizacja obowiązku szkolnego w zerówce a kontakty z ojcem

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez kasiawar, 6 Wrzesień 2011.

 1. kasiawar

  kasiawar

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Szanowna Pani,

  Mam prośbę o pomoc w następującej sprawie.
  Jestem po rozwodzie i mam 6 letnią córeczkę, która mieszka ze mną.
  Ojciec jej mieszka 200 km od naszego miejsca zamieszkania.
  Ma ustalone w wyroku rozwodowym kontakty z dzieckiem, raz w miesiącu przez jeden tydzień, może ją wtedy zabierać do siebie. Natomiast od roku szkolnego 2012/2013 ma kontakty w pierwszy i trzeci weekend, w związku z tym, że córcia pójdzie do pierwszej klasy.

  Sytuacja się skomplikowała, gdy dziecko od września 2011 ma obowiązek chodzić do zerówki.
  Wychowawczyni powiedziała mi, że nie mogę córce "zawalać" zajęć, bo musi przestrzegać realizacji obowiązku szkolnego.
  Mi jednak zależy na tym, żeby córcia jeździła do taty na tydzień w miesiącu, bo wiem, że kontakty z nim są dla niej bardzo ważne. Biorę również pod uwagę to, że dwa razy w miesiącu wyjazd 200 km na 2 dni, będzie męczący i dla córci i dla ojca dziecka (a także bardziej kosztowny dla niego).
  Za rok będzie tak jeździła.
  I jeszcze jedno, córcia przez rok chodziła już do zerówki w innym mieście i wiem, że to, że przez tydzień jej nie będzie nie wpłynie w jakikolwiek sposób na zaległości w materiale. Tym bardziej, że miała takie same podręczniki, jakie ma obecna zerówka.

  Mam następujące pytania:
  1. Jakie konsekwencje mogę mieć w związku z tym,że córkę będzie mąż zabierał raz w miesiącu na tydzień? (zdaję sobie sprawę z tych, że jeśli dziecko opuści powyżej 50 % zajęć będzie musiało powtarzać zerówkę, tak powiedziała mi wychowawczyni)
  2. Czy szkoła może w jakikolwiek sposób zarzucić, że nie dbam o dziecko, przydzielić kuratora, skierować sprawę do sądu etc?
  3. Czy jest konieczność abym musiała poruszać tą sprawę u pedagoga szkolnego, boję się, że gdy zacznę drążyć to będą tylko komplikować sprawę.
  4. Czy to, że zależy mi na tym, aby dziecko miało kontakt z ojcem i nieposyłanie jej do zerówki raz na miesiąc przez tydzień jest podstawą do oceny, że nie dbam o dobro dziecka?
  5. Czy jeśli będą z tego tytułu jakiekolwiek konsekwencje prawne odpowiadam tylko ja czy ojciec dziecka także?

  Z góry dziękuję za pomoc w tej sprawie.
   
 2. E. Słotwińska-Rosłanowska

  E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Niespełnianie obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki podlega egzekucji administracyjnej na podstawie art. 20 w związku z art. 18 ustawy o systemie oświaty. Może być na Panią nałozona grzywna (do 5000 jednorazowo i do 10000 w sumie). Mogą być też zastosowane inne narzędzia wymuszjace realizację obowiązku szkolnego.
  Zarzucić może. W mojej ocenie zarzut byłby słuszny.
  Pedagog nie jest władny zwolnić kogokolwiek z realizacji obowiązku szkolnego.
  No szczerze mówiąc, pogubiłam się. Raz Pani pisze, że dziecko było w zerwóce w zeszłym roku, a raz, że będzie chodzić do zerwóki od września 2011?
  Tak czy inaczej kontakty z ojcem nie mogą pozostawać w sprzecznosci z realizacją obowiązku szkolnego - nalezy je zorganizwać w sposób niezakłócający realizacji obowiązku.
  Odpowiadacie Państwo oboje.
   
 3. reklama
 4. kasiawar

  kasiawar

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Bardzo Pani dziękuję za odpowiedz.

  Wyjaśniając Pani wątpliwości chciałam dodać, że dziecko chodziło do zerówki w roku szkolnym 2010/2011. W roku szkolnym 2011/2012 posłałam córcię drugi raz do zerówki i za rok dopiero pójdzie do pierwszej klasy. Przeprowadziłyśmy się do innego miasta i zerówka jest w innej szkole niż poprzednio.
  pozdrawiam serdecznie
   

Poleć forum