reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Rodzeństwo , kiedy wtajemniczyć starsze dziecko

Witam wszystkie mamy:) za kilka miesięcy urodzę drugie dziecko. Mam 3 letnią córeczkę Kasię i nie wiem jak mam przygotować ją na to, że będzie miała braciszka albo siostrzyczkę. Co mam robić? Ostatnio czytałam, że starsze rodzeństwo różnie reaguje na pojawienie się nowego członka rodziny, a chciałabym żeby to przebiegło bez problemów.
Może któraś z was miała kiedyś podobny problem, jeśli tak to byłabym wdzięczna, gdybyś podzieliła się swoim doświadczeniem :)

O.
 
reklama
hej!
mj synek miał2,5 roku jak postaraliśmy sie o druga dzidzie i muszę powiedzieć,ze przyjął to super:-).jak byliśmy już pewni,ze dzidzia jest w brzuszku powiedzieliśmy mu o tym:-D,ze mamy dla niego niespodziankę!!specjalnie dla niego,żeby już nigdy nie był sam,żeby miał sie z kim bawić...myślę,ze poczuł sie wyjątkowo i wraz z powiększającym sie brzuszkiem było widać jego radość:-D.teraz łączy ich fajna więź!!
chwalił sie wszystkim potem,ze ma szynszyla w domu i dzidziusia w brzuszku:tak:.
będzie dobrze!!!dzieci są cudne:-)
 
Z tego co mi znajomi opowiadali to u niech różnie to bywało, ale spróbuję twojego sposobu i powiem jej, że szykujemy specjalnie dla niej niespodziankę :)
Myślę że nie będzie tak źle, ale wolę jednak żeby mieć zgodne rodzeństwo w domu :)
 
Oti ja mam podobna sytuacje jak u ciebie.powiedzialam mojemu synkowi ze bedzie mial braciszka( to wiem z usg;-)) Mikołaja ze za jakis czas powiem mu dokladnie kiedy to on juz sie pjawi w naszym domku:tak: maly nie bardzo to jeszcze rozumie ale na moj rosnacy brzuszek wola domek Kokołaja:-D
 
słuchajcie teraz mi sie przypomniało,ze jest książeczka z serii FRANKLIN pod tytułem:"FRANKLIN CZEKA NA SIOSTRZYCZKĘ" oraz "FRANKLIN JEST STARSZYM BRATEM",nie wiem czy wasze dzieciaczki lubią tego żółwika;-),ale myślę ze też może być pomocne.SZKRABY lubią utożsamiać sie z bajkowymi postaciami:-D.
 
A ja polecam Kolejne dziecko w rodzinie
i przy okazji namawiam ,żeby nie opowiadać o dzidziusiów w samych superlatywach , bo małe dzieci są przekonane, że braciszek, czy siostrzyczka natychmiast staną sie ich partnerem do zabawy. Warto uświadomić że małe dzieci dużo śpią , płaczą, potrzebują dużo uwagi, żeby nasze dziecko nie przeżyło szoku po porodzie.
Jeszcze kopiuję artykuł z bb, taki który mnie pomógł uświadomić sobie, jak ma prawo się czuć mój starszy synek
Wyobraź sobie..., że pewnego pięknego dnia Twój mąż przyprowadza do domu młodszą kobietę i oznajmia, że od tej pory będzie z Wami mieszkała już na zawsze. Oddaje jej część Twojej biżuterii i futer, a przy okazji prosi żebyś się nią opiekowała.
Już nie jest, tak jak zawsze. Mąż większość czasu poświęca tej drugiej, bo przecież może czuć się samotna i zagubiona w nowym miejscu. Jeśli jesteś obrażona i nieszczęśliwa, tłumaczy, że przecież ta nowa jest taka miła i rozkoszna i, że na pewno się polubicie. Codziennie rano Cię przytula i mówi, że przecież kocha Cię tak samo, jak wcześniej.
Jak się czujesz?
To teraz pomyśl o swoim starszym dziecku. Ono też nie musi być gotowe, ani szczęśliwe z powodu pojawienia się maleństwa. Pamiętaj o tym i staraj mu się pomóc:-)
na podst. "Najstarsze,średnie, najmłodsze" wyd. GWP 1999r.
pozdrawiam:-)
 
aftk - pomysł z Franklinem bardzo dobry. Mój syn bardzo lubi przygody małego żółwika i teraz koniecznie chce mieć siostrzyczkę, tak jak Franklin i Miś...
U nas różnica wieku będzie trochę więsza, niż u Was dziewczyny, bo Kaj ma 5 lat, w sierpniu skończy 6, a maluszek przyjdzie na świat we wrześniu.
Postanowiliśmy nie przedstawiać wszystkiego w różowych kolorach,uprzedziliśmy, że nasz nowy członek będzie potrzebował trochę więcej czasu od rodziców, bo jeszcze nie będzie umiał sam jeść, sam się ubrać, załatwić, umyć, tak jak Kaj...

Pozwoliliśmy Kajowi, żeby to on opowiedział wszystkim, że oczekujemy dzidziusia, przez co poczuł się ważny i wyróżniony. Pozwoliliśmy też żeby wybrał dla siebie pokój. Chcieliśmy przenieść go do większego, ale się nie zgodził, powiedział, że woli zostać w swoim małym. Uszanowaliśmy tą decyzję.

Zapytaliśmy czy pomoże nam wybrać imie:) Powiedział, że powie tylko czy mu się podoba czy nie, bo to rodzice powinni wybrać imię dla dziecka:-D... Dostaliśmy nauczkę:-D.

Postanowiliśmy też zabrać Kajka na USG żeby unaocznić mu na co czekamy, bo na razie głaszcze tylko mój rosnący brzuszek.

Powiedzieliśmy, że okruszek już słyszy więc Kaj opowiada mu różne historie: co robi, co się dzieje dookoła, kim jesteśmy...

Nie wiem jak wszystko będzie wyglądało jak maluszek już przyjdze na świat, ale jestem dobrej myśli, mój mąż bardzo mnie wspiera i mam nadzieję, że nasze pierwsze dziecko będzie się buntowało tylko w uzasadnionych przypadkach:))
 
Witam!
Mam 8,5 letnią córeczkę. 7 marca 2008 r. urodziła się jej siostrzyczka. Zastanawialiśmy się z mężem jaka będzie reakcja starszej siostry. Przed narodzinami próbowaliśmy ją oswajać z przyszłą sytuacją. Starsza siostra wydaje się ie być zazdrosna, ale niestety mało interesuje się nową istotką - może właśnie tak okazuje swoją zazdrość?
 
też sie zastanawiam, jak moja zareaguje i czym okaże zazdrość. Narazie głaska brzuszek i mówi, że kocha dzidzie. Zastanawiam isę nad kupnem lalki typu new born żeby i ona miała się kim zajmować i robić to co ja przy dziecku...
 
reklama
Agnieszko z tą lalką to fajny pomysł moja córcia jak mały się urodził była zazdosna ale jak dałam jej lalke i pokazałam że może ją karmić przewijać i chodzić na spacerek jak ja z synkiem to bardzo się jej to spodobało nawet podaje mi różne rzeczy typu pielucha , balsam jak ją poproszę . czasem karmi lale swoim cycusiem to jest urocze :-)
 
Do góry