reklama

Rozliczenie z urzędem skarbowym

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez umi2, 7 Listopad 2011.

1. umi2

umi2 Fanka BB :)

Nie wiem czy dobry dział wybrała do tego typu pytania.

Chodzi mi o co roczne rozliczenia z US. Wiadome jest mi to, że będąc w związku małżeńskim można rozliczać sie wspólnie i przysługuje ulga na dziecko, samotnym rodzicom również przysługują ulgi. A co dzieje sie z parami żyjącymi w konkubinacie? Czy mogą one rozliczać sie wspólnie i uzyskać ulgę na dziecko czy juz takiego prawa nie mają?

2. E. Słotwińska-Rosłanowska

E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

By rozliczać się wspólnie z mężem musza być spełnione dwa warunki:
    1. trzeba być małżeństwem cały rok podatkowy
    2. trzeba pozostawać w ustroju wspólnosci majatkowej.

Tak - ulga na dziecko.

osoby życjące w konkunbinacie nie mają prawa rozliczać się wspólnie. Żadne z nich nie moze tez rozliczać sie jako samotny rodzic. Przysługuje im jednak ulga na dziecko (jedna).

3. reklama
  4. miska82

miska82 Fanka BB :)

Witam serdecznie. By nie poruszac podobnego tematu zadam wiec tutaj pytanie. Skoro nie mieszkam z ojcem dziecka i nigdy nie bylismy małzeństwem, czyli były partner moze na przyklad odliczyć sobie 6mc ulgi na dziecko a ja drugie 6mc? Bądz tak jak ustalimy miedzy soba?

5. E. Słotwińska-Rosłanowska

Nie ma takiej możliwości. Temat ten poruszony był w jednym z ostatnich wątków (założonych przez użytkownika mineralnakocica). Prawo do ulgi ma jedynie rodzic faktycznie opiekujący się dzieckiem. Orzeczenie SN nie pozostawia wątpliwości, ze wspólne zamieszkiwanie z dzieckiem jest warunkiem koniecznym do uzyskania ulgi.

6. miska82

miska82 Fanka BB :)

Bardzo dziekuje za odpowiedz.

7. Adkaa

Adkaa Zaciekawiona BB

dzień dobry

czy świadczenie rodzinne podlega rozliczeniu rocznym PIT?

8. emillink@

emillink@ Fanka BB :)

witam, czy jeśli jestem osoba bezrobotną niezarejestrowana w UP mogę rozliczac się z podatku z mężem a tym samym odliczać ulge na dziecko?

9. pchelka10.05

pchelka10.05 Zadomowiona(y)

witam przebywam obecnie na urlopie wychowawczym
    pobieram zasiłek rodzinny wraz z dodatkiem z tytulu opieki nad dzieckiem

jestem w zwiaku małżenskim juz 9 rok i jak co roku rozliczamy sie z mezem razem

moje pytanie dotyczy rozliczenia
    w zeszłym roku dostałam rozliczenie całoroczne z ZUS-u
    w tym roku nadal czekam - maż dostał na poczatku lutego
    ja w poprzednich 2 latach dostałam zawsze 14-15 luty
    a teraz cisza niewiem czy Zus wysyla takowe rozliczenie skoro cały rok 2011 dostawalam zasilek rodzinny wraz z dodatkiem
    prosze o odpowiedz bo jezeli niepotrzebnie czekam na to rozliczenie to juz dawno złożyłabym dokumenty do US
    ps, do Zus-u nie moge sie dodzwonic juz od tygodnia aby sie czegokolwiek dowiedziec w zwiazku z dokumentem rozliczeniowym

10. reklama
  11. E. Słotwińska-Rosłanowska

Proszę o zapoznanie sie z pkt. 2 i 3 regulaminu.

12. E. Słotwińska-Rosłanowska

Proszę o zapoznanie sie z pkt. 2 i 3 regulaminu.

Poleć forum