reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Jest taka sprawa. Trudna. Jedna z naszych babyboomowych moderatorek dowiedziała się, że ma nowotwór. Stało się to kompletnie nieoczekiwanie, a szok spotęgowała informacja, że nowotwór jest złośliwy i niestety są przerzuty. Rozpoczęła się walka. Jeśli możesz wesprzeć Iwonę, bo wiesz jak ważne, żeby maluszki miały mamę - nie czekaj. Jeśli masz do niej pytania, wiesz, gdzie jej szukać. Przeczytaj i zadziałaj

reklama

Rozszerzanie diety dziecka

U

użytkownik 902

Gość
DZIECI KARMIONE PIERSIĄ

Ogólne zalecenia
U dzieci karmionych piersią, w pierwszym półroczu nie podaje się nic poza piersią, żadnych herbatek, soczków, wody w upały, żadnych marchewek, jabłuszek i bananków. To co zawiera kobiece mleko w zupełności wystarcza niemowlęciu. Kobiece mleko zawiera najwięcej kalorii ze wszystkich spożywanych przez niemowlę posłów i w zupełności wystarcza na okrycie zapotrzebowania na kalorie i składniki odżywcze.


Kiedy rozszerzamy dietę?? Dietę rozszerzamy wówczas kiedy to DZIECKO o tym zadecyduje, najlepiej nie wcześniej niż przed ukończeniem 6-go miesiąca życia. Oczywiście są dopuszczalne odstępstwa od tej zasady ale w wyjątkowych uzasadnionych przypadkach, czasami dzieci wyrywają się do jedzenia pokarmów stałych znacznie wcześniej a czasami dużo później nawet ok. 10-12 mż. Dziecko samo wie kiedy jest gotowe na rozszerzanie diety.


U dzieci z alergiami zaleca się powstrzymanie od rozszerzenia diety i wyłączne kp przez okres 9m. Dzieci alergiczne, często podświadomie same opóźniają ten moment, należy zaufać dziecku i nie przyspieszać, czekając na pełną gotowość.
W jaki sposób dziecko sygnalizuje gotowość?


Dziecko jest gotowe, kiedy posadzone w trakcie posiłku na kolanach opiekuna (mamy, taty itd) chwyta w rękę pokarmy i wprowadza je do ust, rozdrabnia wałami dziąsłowymi i połyka, czyli przesuwa samodzielnie w głąb jamy ustnej. Aby dziecko mogło bezpiecznie jeść powinno siedzieć samodzielnie, lub być posadzone na kolanach opiekuna i oparte plecami, wówczas posiłek jest bezpieczny. Przed każdym podaniem pokarmu stałego – nowości bądź co bądź dziecko powinno zostać nakarmione piersią, a dopiero po zaspokojeniu głodu, powinno dostać posiłek stały.


Co podajemy dziecku do jedzenia?


Jeśli dziecku nie jest alergiczne, to proponujemy dziecku wspólny obiad, podczas którego otrzymuje to samo co dorośli, bez rozdrabiania, w ten sposób nie odbieramy dziecku możliwości samodzielnego decydowania o tym co zje, w jakiej ilości, pozwalamy dziecku na poznanie indywidualnego koloru, kształtu, faktury, smaku każdego produktu, dzięki czemu dziecku uczy się zaufania do jedzenia ale przede wszystkim uczy się które produkty są bezpieczne, a które szkodzą, takie pokarmy dziecko intuicyjnie będzie odrzucać i odmawiać ich jedzenia, co należy uszanować.


Co na początek, a co potem?
Jeśli dziecko nie jest alergikiem, to ogranicza nas wyobraźnia i zdrowy rozsądek. Nie ma konkretnych tabelek, co kiedy. Najlepiej jest zacząć od wspólnych posiłków, dziecko mogąc jeść z talerza rodzica, ma zaufanie do jedzenia, a wspólne posiłki od początku integrują rodzinę. Nie ma powodu aby dziecko jadło obiad o 12, jeśli cała rodzina je obiad o 16:30 kiedy tata wróci z pracy, godziny posiłków to kwestia umowna, jemy kiedy jesteśmy głodni, a nie dlatego ze wybiła pora posiłku.


Do końca 12 mż karmimy piersią na żądanie, a pokarmy stałe to najwyżej 2-3 posiłków dziennie. W pierwszych tygodnia rozszerzania diety nie ma powodów aby dziecko dostawało posiłek stały codziennie, może co drugi dzień a nawet co trzeci.


Na początek najlepsze są gotowana kasze bezglutenowe, ryz, warzywa czyli te warzywa, które jedzą rodzice podczas obiadu, potem mięsko w słupki (do ciumkania), jeśli rodzice zdecydowali o podawaniu dziecku mięsa. Dalej nabiał.


Ok. roku dziecko powinno jeść w zasadzie wszystko poza wędzonkami, surowym mięsem i rybami, grzybami leśnymi. O chwili wprowadzenia decyduje mama i dziecko, a nie tabele żywieniowe.


A co jeśli się zakrztusi?


Nic, jak się zakrztusi to odkrztusi i będzie jeść dalej. Od tyle i aż tyle. Krztuszenie to bardzo dobry objaw, oznacza że dziecko radzi sobie z pokarmem który za daleko się przesunął i go cofa, Na początku zakrztusi się przy każdym posiłku, potem raz w tygodniu, potem raz w miesiącu, aż w zasadzie przestanie się krztusić. Jeśli dziecko kaszle, pozwolić mu wykaszleć za duży kawałek, spokojnie siedzieć i nie panikować, bo panika może tylko dziecku zaszkodzić.


Zadławienia (czyli blokada dróg oddechowych) w zasadzie się nie zdarzają, wówczas należy podając właściwe środki ratunkowe.
**********************************************************************************************************
POD ŻADNYM POZOREM NIE WOLNO ZMUSZAĆ DZIECKA DO JEDZENIA I WPYCHAC MU ŁYŻECZKI DO BUZI, JEŚLI DZIECKO NIE CHCE JEŚĆ OZNACZA ŻE NIE JEST GOTOWE ALBO NIE MA OCHOTY, NALEŻY DECYZJĘ DZIECKA USZANOWAĆ I CZEKAĆ NA GOTOWOŚĆ
**********************************************************************************************************


PODCZAS POSIŁKU PLECY DZIECKA I PODŁOGA MUSZA TWORZYĆ KĄT 90º, TO ZMNIEJSZA RYZYKO ZADŁAWIENIA
WHO, AAP i LLL zaleca WYŁĄCZNE karmienie piersią przez CO NAJMNIEJ 6 miesięcy (alergików co najmniej 9m). A następnie kontynuowanie KP rozszerzając dietę wówczas gdy dziecko wykaże zainteresowanie najlepiej metodą Baby Led Weaning (nie proponować nic wcześniej przed gotowością dziecka, zwłaszcza kiedy wypycha wszystko języczkiem). Przypominam też o późnym wprowadzaniu glutenu u dzieci alergicznych po 1 roku życia. Mleko matki pod koniec 1 r.ż. powinno stanowić 85-95% wszystkich kalorii.

7-8m - 0-1 posiłek stały dziennie
9-10m - 1-2 - posiłki stałe dziennie
11-12m - 2-3 posiłki stałe


Mamy grupę wspierającą
https://www.facebook.com/groups/BobasLubiWybor/
legenda:
BLW - Baby-Led Weaning
WHO - Światowa Organizacja Zdrowia
AAP - Amerykańska Akademia Pediatryczna
LLL - La Leche League w Polsce
Żródła:
http://www.who.int/nutrition/topics/exclusive_breastfeeding/en/
http://www.askdrsears.com/topics/feeding-eating/feeding-infants-toddlers/starting-solids/6-reasons-delay-introducing-solid-food

http://www.lalecheleague.org/faq/firstfoods.html
http://kellymom.com/nutrition/starting-solids/ready-solids-links/
http://www.aap.org/en-us/about-the-aap/aap-press-room/Pages/Starting-Solids-Too-Early-May-Increase-Obesity-Risk.aspx
http://www.healthychildren.org/English/ages-stages/baby/feeding-nutrition/Pages/Switching-To-Solid-Foods.aspx
Bobas Lubi Wybór" - Gill Rapley, Tracey Murkett, wyd. Mamania, Warszawa 2011
*********************************************************************************************************


Niniejszy tekst ma charakter informacyjny i nie zastąpi indywidualnej konsultacji z lekarzem pediatrą, specjalistą, dietetykiem i doradcą laktacyjnym, decyzję o podjęciu dalszych kroków mama musi podjąć sama na podstawie uzyskanej wiedzy.
 
reklama
DZIECI KARMIONE MM

Opracowany przez ekspertów model żywienia dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym.
W 2007 r. Zespół Ekspertów powołany przez Konsultanta Krajowego ds. Pediatrii opracował schemat żywienia niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym. Można uznać, że jest on ważniejszy niż schemat rozszerzania diety. Kolejność wprowadzania poszczególnych warzyw czy owoców, nie jest bowiem tak istotna, jak to, czy dziecko je odpowiednią liczbę posiłków o odpowiedniej objętości i z określonej grupy (nabiał, owoce, mięso itp.). Oczywiście nie należy się kurczowo trzymać wszystkich liczb podanych poniżej. Wiadomo, że dziecko raz zje trochę więcej, a raz trochę mniej. Chodzi o to, by średnia mniej więcej odpowiadała zaleceniom. Należy natomiast uważać na to, by nie przekraczać liczby posiłków w ciągu dnia, bo niestety jak pokazują badania, mamy w Polsce takie tendencje. A przekarmianie niemowlaków jest pierwszym krokiem do późniejszych problemów z nadwagą u dzieci.


[h=2]Wiek (miesiąc życia dziecka)[/h] [h=2]Liczba, częstotliwość i rodzaj posiłków[/h]
1
7 x dzień - 90-110 ml mleka początkowego
2
6 x dzień - 110-130 ml mleka początkowego
3
6 x dzień - 130 ml mleka początkowego
4
6 x dzień - 150 ml mleka początkowego
5
4 x dzień - 180 ml mleka początkowego
1 x dzień -180 ml zupy (przecieru jarzynowego)
1 x dzień - 50-100 g tartego jabłka lub soku przecierowego.
Nowe produkty trzeba wprowadzać pojedynczo (można korzystać z kalendarza rozszerzania diety), nie częściej niż co 3 dni po 3-4 łyżeczki.
6
4 x dzień - 180 ml mleka początkowego
1 x dzień -180 ml zupy (przecieru jarzynowego) z dodatkiem kleiku glutenowego (pół łyżeczki czyli ok. 2-3 g na 100 ml) + 10 g gotowanego mięsa bez wywaru (5-6 x tydzień) lub ryby (1-2 x tydzień).
1 x dzień - maks. 150 g przecieru owocowego lub soku przecierowego.
7
3 x dzień- 180 ml mleka następnego. W tym 1 raz z dodatkiem kaszki zbożowej glutenowej (pół łyżeczki czyli ok. 2-3 g na 100 ml) i 2 razy z dodatkiem kleiku bezglutenowego (pół łyżeczki czyli ok. 2-3 g na 100 ml).
1 x dzień - 150 ml kaszki na mleku następnym lub deser mleczno-owocowy
1 x dzień - 200 ml zupy (przecieru jarzynowego z ½ żółtka co drugi dzień) + 10 g gotowanego mięsa bez wywaru (5-6 x tydzień) lub ryby (1-2 x tydzień)
1 x dzień - maks. 150 g przecieru owocowego lub soku przecierowego.
Początek stopniowego wprowadzania pokarmów półstałych.
8
3 x dzień - 180 ml mleka następnego. W tym 1 raz z dodatkiem kaszki zbożowej glutenowej (pół łyżeczki czyli ok. 6 g na 100 ml) i 2 razy z dodatkiem kleiku bezglutenowego (pół łyżeczki czyli ok. 6 g na 100 ml).
1 x dzień - 150 ml kaszki na mleku następnym lub deser mleczno-owocowy.
1 x dzień - 200 ml zupy (przecieru jarzynowego z ½ żółtka co drugi dzień) + 10-15 g gotowanego mięsa bez wywaru (5-6 x tydzień) lub ryby (1-2 x tydzień)
1 x dzień - maks. 150 g przecieru owocowego lub soku przecierowego.
9
2 x dzień - 200 ml mleka następnego. W tym 1 raz z dodatkiem kaszki zbożowej glutenowej i 1 raz z dodatkiem kaszki bezglutenowej.
1 x dzień - 200 ml kaszki na mleku następnym.
1 x dzień - 200 ml zupy (przecieru jarzynowego z ½ żółtka) + 10-15 g gotowanego mięsa bez wywaru (5-6 x tydzień) lub ryby (1-2 x tydzień)
1 x dzień - 150 g owoców (najlepiej w kawałkach, które dziecko będzie mogło wziąć do ręki) lub kompot lub sok przecierowy + biszkopt.
W tym wieku dziecko powinno już jeść produkty o stałej konsystencji.
10
3 x dzień - 220 ml mlecznego posiłku z produktami zbożowymi np. mleko następne, kaszki mleczne glutenowe i bezglutenowe z pieczywem, biszkoptami lub sucharkami.
1 x dzień - zupa jarzynowa z kaszką glutenową
1 x dzień - jarzynka, 10-15 g gotowanego mięsa (5-6 x tydzień) lub ryby (1-2 x tydzień) i ½ żółtka z ziemniakiem lub ryżem.
1 x dzień - 150 g owoców (najlepiej w kawałkach, które dziecko będzie mogło wziąć do ręki) lub kompot lub sok przecierowy.
W tym wieku dziecko powinno już jeść produkty o stałej konsystencji.
11-12
3 x dzień - 220 ml mlecznego posiłku z produktami zbożowymi np. mleko następne, kaszki mleczne glutenowe i bezglutenowe, 3-4 x tydzień twarożek, kefir lub jogurt z pieczywem, biszkoptami lub sucharkami.
1 x dzień - zupa jarzynowa z kaszką glutenową
1 x dzień - jarzynka, 10-15 g gotowanego mięsa (5-6 x tydzień) lub ryby (1-2 x tydzień) i jajko (3-4 x tydzień) z ziemniakiem lub ryżem.
1 x dzień - 150 g owoców (najlepiej w kawałkach, które dziecko będzie mogło wziąć do ręki) lub kompot lub sok przecierowy.
W tym wieku dziecko powinno już jeść produkty o stałej konsystencji.
 
[h=2]1. Rozszerzanie diety niemowlaka[/h]


Dietetycy zalecają, aby pierwszym pokarmem stałym dla malucha była papka jarzynowa, np. z marchewki i selera.


Potrawy rozszerzające dietę o konsystencji „papki” należy wprowadzać od 6 miesiąca życia, jeśli karmisz piersią. Jeśli niemowlę karmione jest mlekiem modyfikowanym, posiłki uzupełniające należy wprowadzić około 4-5 miesiąca życia. Dziecko zaczyna uczyć się wtedy żucia oraz połykania pokarmów o stałej, innej niż mleko konsystencji. A potem, w miarę pojawienia się kolejnych zębów – gryzienia. W mleku matki brakuje żelaza, więc w pewnym momencie rosnącemu dziecku nie wystarcza tego składnika. Niedobór żelaza w diecie niemowląt może prowadzić do anemii. Większość dietetyków zaleca w diecie dla malucha, aby pierwszym pokarmem stałym była papka jarzynowa. Warto obserwować dziecko, zauważyć, co mu smakuje. W Polsce pierwszą papką dziecka jest pokarm z marchewki. Jeżeli będzie ona smakować twojemu dziecku, po kilku dniach dodaj do niej następne warzywo (np. seler, pietruszkę, ziemniaka). W diecie niemowlaka należy pamiętać o warzywach korzennych (tj. seler, buraki) i dyniowatych (tj. kabaczki). W pierwszych zupach jarzynowych dla niemowląt powinno unikać się porów i kapusty, gdyż powodują uczulenie i wzdęcia.
Do zup z czasem można dodać mięso (indyka, kurczaka, królika). Początkowo zupki trzeba miksować, potem wystarczy rozgnieść widelcem warzywa, a mięso siekać. Gdy niemowlę karmione jest piersią, gluten można wprowadzać w piątym miesiącu w formie przecieru jarzynowego z kaszą manną. Podanie posiłków uzupełniających trzeba zacząć od małej ilości, np. dwie-trzy łyżeczki. Dieta niemowlaka powinna zawierać bezglutenowe produkty zbożowe i owocowe. Jeżeli dziecko było karmione od początku mlekiem modyfikowanym, można wcześniej niż w dwunastym miesiącu zacząć podawać kefir, jogurt i twarożek. Owoce powinny być podawane na surowo, starte na drobną papkę. Można je ugotować, ale wtedy niszczy się część witamin.
[h=2]2. Zasady karmienia niemowlaka[/h] Podając dziecku posiłki, należy pamiętać, że:

  • nie wolno karmić na siłę,
  • należy eksperymentować z nowymi produktami i smakami,
  • papki trzeba podawać łyżeczką, a sok owocowy – z kubka lub łyżeczki,
  • nie należy podawać potraw stałych w butelce ze smoczkiem,
  • należy podawać w diecie niemowlaka potrawy o konsystencji stałej,
  • dzieci do 4. roku życia powinny jeść na siedząco i być pod okiem osoby dorosłej,
  • należy uczyć, żeby nie wkładać do ust za dużych kęsów,
  • składnik nietolerancji pokarmowej trzeba wycofać na co najmniej dwa tygodnie.
Początkowo dziecko musi jeść w małych ilościach, tj. łyżeczkę do kilku łyżeczek. Jeżeli potrawa mu smakuje, powinien jeść więcej tego rodzaju pokarmów, około 50 ml (1/3 szklanki). W miarę możliwości dziecko będzie rezygnować z posiłków mlecznych, a pokarmy będą wzbogacane o nowe składniki. Wówczas podawaną ilość można zwiększać.
Rozszerzenie diety niemowlaka polega na stopniowym podawaniu pokarmów i przyswajaniu do nich dziecka. Dziecko w wieku siedmiu miesięcy jest zazwyczaj karmione pięć razy dziennie. Warto zastąpić jedno karmienie zupką warzywną. Po tygodniu dołącza się drugi posiłek papkowaty – kaszkę, a na początku ósmego miesiąca dziecko zjada już po jednym posiłku każdego rodzaju: mięsnego, owocowego i zbożowego. Dieta dziecka powinna być odpowiednio przemyślaną i zdrową dietą. Nie wolno przekarmić swojego malucha oraz podawać mu posiłków, które mu najbardziej smakują. Powinno się serwować zupy warzywne wzbogacone w mięso. Z diety niemowlaka wyeliminuj słodycze i chrupki, które są wręcz uwielbiane przez twoją pociechę.
 
[h=2]GLUTEN - im później tym lepiej[/h]


GLUTEN TO NEUROTOKSYNA, KTÓRA NIE JEST CZŁOWIEKOWI DO NICZEGO POTRZEBNA
Na prawdę nie ma sensu zbyt wcześnie eksponować jelit dziecka na to białko, to niczemu nie służy, a może przysporzyć problemów w przyszłości.


*********************************************************************************************************


Badania wykazały obecność glutenu w pokarmie kobiecym została stwierdzona we wszystkich przebadanych próbkach, bez względu na okres i długość karmienia, tak więc dziecko kp ma ekspozycje na gluten od urodzenia.U dzieci będących alergikami, bardzo ważne jest długie karmienie piersią i wprowadzenie glutenu dopiero po 12 m. ż.
Świetnie wszystko opisła HAFIJA w swoim poście więc podaje link i nie bede sie powtarzać:
http://www.hafija.pl/2011/12/wprowadzanie-glutenu-celiakia-i-karmienie-piersia.html


*********************************************************************************************************


A teraz za Magda Karpienia:
"1. Generalnie badanie, na które powołują się pediatrzy i doradcy laktacyjni, zostało przeprowadzone było w Skandynawii na niereprezentatywnej grupie osób.
2. Jest w nim zapisane, że nie są znane długofalowe skutki wczesnej ekspozycji na gluten co powoduje, ze dzieci są po prostu eksperymentem.
3. Mówi o tym własnie, ze karmienie dłużej niż rok to koniec i masakra, będzie celiakia


Gluten powoduje problemy zdrowotne. Łączące gluten z napadowymi, migrenowymi bólami głowy, niepłodnością, chorobami skóry itd, coraz częściej okazuje się, że to co matkom wmawia się jako nietolerancja laktozy z ich mleka jest tak naprawdę nietolerancją glutenu. Tu badan nie ma, jest jedynie doświadczenie.


Biorąc pod uwagę wszystko powyższe warto jest proponować wprowadzenie glutenu co najmniej na 2 miesiące przed ewentualnym zakończeniem kp. Można tez wspomnieć o tym, ze wiele matek nie wprowadza glutenu w ogóle.
Naprawdę sporo ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego jak szkodliwa substancją jest gluten.


Aha,nie ma badania mówiącego wprost o jakimkolwiek okienku immunologicznym, co zresztą jest wbrew logice"


*********************************************************************************************************


https://www.facebook.com/notes/karmienie-piersią/skąd-różnice-w-zaleceniach-przy-kp/720771551284125


*********************************************************************************************************


Źródła:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9867098
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11092234
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3300148
Magda Karpienia - La Leche League Polska


**************************************************************************************************************


Niniejszy tekst jest zarysem i nie zastąpi indywidualnej konsultacji z lekarzem pediatrą, specjalistą, dietetykiem i doradcą laktacyjnym, decyzję o podjęciu dalszych kroków mama musi podjąć sama na podstawie uzyskanej wiedzy.
 
A ja dla mam , dla których abstrakcją ( podobnie jak dla mnie przy 1szym dziecku) jest gotowanie zupek, proporcje i wielkość porcji polecam książkę "U malucha na talerzu".
Teraz to wydaje mi się śmiesznie proste, ale wtedy nie miałam pojęcia jak się za nie zabrać.:tak:
 
reklama
Do góry