reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

rozszerzanie diety naszych maluszków :)

zgred

Maj 06, Maj 07...
Dołączył(a)
28 Październik 2006
Postów
1 916
Miasto
Gdańsk
Hej!

Zapraszam do podawania przepisów na proste i szybkie, i na długie i trudne ale za to pyszne dania! Proponuję w tytule posta podać na jakie danie jest to przepis i raczej trzymać się tematu bo inaczej nam się tu zaciemni obraz i będzie ciężko wyszukiwać przepisy. Jak trzeba będize to lepiej załóżmy nowy wątek do komentowania dań koleżanek :) I kolegów. ;)

Mam nadzieję że dzięki tej wymianie doświadczeń wkrótce zamienię się z osoby której największym kulinarnym dokonaniem jest ryż z jabłkami ze śmietaną w królową kuchni i przyćmię wreszcie tego zarozumialca mojego ślubnego.
:))

Acha, przepisy na słodkości też mile widziane! :)

Agnieszka
 
reklama
W roli pieczonej ryby najbardziej lubię pstrąga, ale to już co kto lubi.

Płaty pstrąga (najlepiej podzielić je jeszcze na dwa w poprzek, żeby były mniejwydłużone bo łatwiej je przenosić) kładziemy na folii aluminiowej, polewamy trochę oliwą, doprawiamy solą pieprzem, bazylią, czosnkiem, natką pietruszki, gałką muszatołową i majerankiem. Na to kładziemy plasterki marchewki i pietruszki (surowe). Folię zawijamy i "zaklejamy" u góry, tak że rybka jest w środku takiego pierożka z folii. Te "pierożki" kładziemy do piekarnika lub kombiwaru na około pół godziny.

Do tego można zrobić frytki lub ryż z warzywami i surówki kupione ze sklepu - do takiej ryby dobrze pasuje świeża kapusta, lub surówka typu "wiosenna" a jak nie można kapusty (bo się karmi malutkie dziecko :)) to może być marchew. Ja lubię bardzo surówkę z selera, no ale to nie każdy lubi.

Agnieszka

PS To jest danie mojego męża i jestem w nim tylko teoretykiem, ale jak on robi to paluszki lizać :)
 
Pierniczki
mój dzisiejszy debiut (coś mi do główki strzeliło, że się wzięłam za pieczenie - mąż był w szoku:szok: ), przepis dostałam od siostry. Wyszły naprawde dobre:-)

Składniki:
1/2 kg mąki, niepełna szklanka cukru pudru, niepełna szklanka miodu (200g), łyżeczka sody, 1 jajko, przyprawa korzenna do pirników, pół masła.

Cukier, miód, przyprawę i masło rozpuścić na wolnym ogniu, dokładnie rozmieszać. Jak wystygnie połączyć z mąką i sodą. I to wszystko ugnieść na jednolitą masę i rozwałkować na placek (napisane miałam, że jak na pierogi - sporo mąki jeszcze zużyłam na posypywanie deski)- ja robiłam grubości około 4mm. Wycinaczki kupiłam w sklepie za 7zł - można samemu powycinać jakieś kształty. Wrzucamy do rozgrzanego piekarnika (200-220 stopni) położone ciasteczka na papierze do pieczenia i pieczemy około 8-10 minut.

U nas połowy już nie ma, a święta za tydzień dopiero...
 
zuziaczykacper - a czy to wyszly normalne pierniczki czy takie te ciasteczka korzenne??? bo w piatek robilam z bardzo podobnego przepisu (ale bez sody i zamiast cukru pudru byl zwykly cukier) i byly to tzw. pierniczki szwedzkie ktore okazaly sie byc korzennymi ciasteczkami.
 
Ja tak jak zgred robię filety z rybki (sola lub dorsz) tylko zamiast oleju daje plasterek masełka i mrożoną pietruszkę i piekę w folii tylko 10 min w nagrzanym piekarniku. Polecam naprawdę smaczne i zdrowe, szczególnie teraz, gdy powinnyśmy jeść dużo rybek.
 
Mysz a może miało znaczenie jakiej przyprawy dodałaś (ja dawałam przyprawy korzennej do pierników)? Ja bym powiedziała, że to pierniczki, ale jakby mi ktoś powiedział, że ciasteczka korzenne też bym chyba przytakneła
 
schab w sosie koperkowym:
4 kotlety schabowe, pęczek koperku, 1cebula, majeranek, sól, pieprz, vegeta, 1/2 rosołku drobiowego winiary, 1,5 łyżki mąki, 1 szklanka wody
przygotowanie:
  1. kotlety rozbić, pokroić w paski, przyprawić je solą, pieprzem, majerankiem, vegetą ( w czerwono- białym opakowaniu)
  2. na patelni na małym ogniu podrumienić cebulkę/ do zarumienionej cebuli dodać 1,5 łyżki mąki/ dolać szklankę wody i zamieszać/ wsypać (wedle gustu i uznania) posiekany koperek/ dalej mieszając dodać 1/2 rosołku drobiowego - może być mniej, żeby nie było zbyt słone
  3. wlać sos z patelni do głębokiego garnka
  4. na patelni delikatnie podsmażyć pokrojone kotlety schabowe/ jak nabiorą koloru ( ale nie "usmażone") dodajemy je do garnka z sosem
  5. mieszamy całość, do smaku sól lub pieprz
jak dodatek polecam ziemniaki i buraczki tarte:-)
SMACZNEGO!
Jak będę miała więcej czasu i siły to napiszę wkrótce troszkę więcej.
 
Składniki: banan, jabłko, pomarańcza

Pokroić owoce na plasterki (część pomarańczy zjadam w czasie przyrządzania bo cała w sałatce to dlamnie za dużo :)) zasypać cukrem do smaku i zjeść.

:-)
W razie potrzeby zastąpić te owoce innymi lub dodać lub odjąć dowolne owoce do/od sałatki :)))
 
Składniki:
Ryż, najbardziej lubię parboiled.
Sałatka jarzynowa Hortex lub inna mrożona mieszanka warzywna

Ryż ugotować, doprawić lekko curry. Odpowiednią ilość mieszanki warzywnej wsypać na rozgrzaną oliwę lub olej, podsmażyć, doprawić do smaku. Wymieszać ryż z warzywami. Dobry dodatek do dań z kurczaka i ryby.

Moim zdaniem najwazniejszym dodatkiem i dlatego stosuję tą mieszankę warzywną, jest kukurydza i groszek.

Agnieszka
 
reklama
Kotleciki z piersi kurczaka z pieczarkami



-3 piersi z kurczaka-pokroic w kostke
-20dkg pieczarek zetrze na tarce
-1 peczek szczypiorku
-3 łyzki mąki ziemniaczanej
-2 jajka

Wszystko razem wymieszać,doprawici uformowac kotleciki(jak na mielone-tylko bardziej płaskie).
Smazyc na rozgrzanym tłuszczu.


Smacznego!!!
 
Do góry