reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

rozszerzanie diety poczatek 5 miesiaca

Dołączył(a)
30 Styczeń 2010
Postów
6
hej wszystkim.mam synka ktory skonczyl 4 miesiace,sporoje i jest karmiony w pozycji pol siedzacej(przez refluks) bardzo sie interesuje tym co jemy sledzi wzrokiem lyzeczke i zastanawiam sie czy sa mamy ktore wprowadzaly dzidziusiom w tym wieku jakies pokarmy stale.tzn.zupki papki warzywne...chcialabym powoli zaczac wle nie chce tez maluszkowi zrobic krzywdy poradzcie
 
reklama
moja corcia skonczyla nie dawno tez 4 miesiace i daje jej zupke marchewkowa z ryzem i zupke jarzynowa( marchewka i ziemniak) probowalam tez obiadek dynia i ziemniak ale plula tym tak samo jak pluje deserkami :-) tylko kaszke bananowa lubi. Ale radze wprowadzic 1 nowosc i dawaj tak przez 2 dni a pozniej cos innego wtedy bedziesz wiedziala na co moze miec ewentualnie uczulenie...
 
moja corcia skonczyla nie dawno tez 4 miesiace i daje jej zupke marchewkowa z ryzem i zupke jarzynowa( marchewka i ziemniak) probowalam tez obiadek dynia i ziemniak ale plula tym tak samo jak pluje deserkami :-) tylko kaszke bananowa lubi. Ale radze wprowadzic 1 nowosc i dawaj tak przez 2 dni a pozniej cos innego wtedy bedziesz wiedziala na co moze miec ewentualnie uczulenie...

niuskaa banana ja nie polecam ani nic z bananem. Jest slodki i ciezko strawny jak na poczatek.
Dziecko potem nie chce warzyw bo woli slodkie.Oj wiele dzieci widzialam dla ktorych istnial tylko banan:)
Jesli interesuje Was zdrowe zywienie ja polecam kasze jaglana, zamiast kaszek modyfikowanych(bo to wedle mnie wielki syf)
Gotujemy kasze i potem jak miekka miksujemy. Lekko strawna. Eliminuje toksyny w zoladku., nie prowadzi do zaparc. Mozna ja dawac na slodko z owocami jak i z warzywami, mieskiem.
Do 3 dni mozna ja trzymac w lodowce, ugotowana:) Koszt okolo 3 zl
 
a super sprawa z ta kasza jaglana...tylko ciezko to dostac we francji ale niedlugo kolezanka moja jedzie do polski wiec moze mi przywieziemowisz zepodajesz miksowana mozna tez do nuiej dodac warzywa?to moze byc niezle bo moj malutki ma tedecje do oddawania twardych stolcow,nie ma zaparc robi kuke codziennie ale jest dosc zbita wiec banana wykluczam bo zapiera...a co radzicie jesli chodzi o warzywa?bo marchewka tez jest zapierajaca moze dynie na poczatek?pozdrawiam i dziekuje za odpowiedzi
ps.sliczny synus:-)
 
ps.chcialabym wiedziec jak zaczelyscie,bo trzeba na poczatku powolutku po lyzeczce wiec w poludnie moge mu podac lyzeczke nowosci i od razu ponad normalnie mleczko?i powolutku zwiekszac porcje az zastapie mleczko w poludnie zupka?
tutaj we francji lekarze bardzo sie boja rozszerzania diety radzan zaczac w 6tym miesiacu zeby wyeliminowac alergie ale wydaje mi sie ze dla mojego synusia to troche za pozno...mimo ze ma spore porcje coraz mniej najada sie mlekiem chce byc karmiony tylko na siedzaco i trzyma lapka butelke:-Dpoza tym jak nas obserwuje jedzacych to az mu sie uszy trzesa zeby cos poprubowac hehe
wiec wydaje mi sie ze jeden posilek mleczny moge zaczac zastepowac zupka...
wiem ze zadaje duzo pytan ale nie mam tu nikogo zeby o tym pogadac:-(dzieki z gory za odpowiedzi i cierpliwosc;-)
 
To jest moj schemat miedzy 4 a 5 miesiacem. Zamiast ryzu dawalam wlasnie kasze jaglana i inne zdrowe bajery. Potem wprowadzilam schemat 5-6.
Jest to z ksiazki Giny Ford o zywieniu dzieci.
Bastek ma wlasnie taka rutyne, jesli chodzi o jedzenie i godziny. Mi to bardzo pomoglo uporzadkowac moje zycie. Wiec polecam ten schemat, jesli bedziesz zainteresowana dalej to wysle dalsze schematy az do uzyskania 5 stalych posilkow dziennie. Warzywa mozesz stosowac takie jakie tu sa napisane, babka wziela pod uwage latwostrawnosc:)

Jak masz jakies pytania to wal smialo. Troche trudno sie wprowadza jedzonko po mleku o 18 tuz przed snem ale ja przesunelam to na 17 i poszlo gladko.
Dodam ze Bastem na tej rutynie spi od 7 do 7, z wybudzaniem na mleko okolo 23, za 10 dni konczy 6 miechow.
DZIEN 1-3

7/7.30- mleko 180-240 ml
11.00- mleko 180-240 ml + 1 lyzeczka kleiku (u nas baby rice) zmiksowany z mlekiem lub zimna woda
14/14.30 mleko 150-210 ml
18.00 mleko 180-210 ml
22.00 mleko 150-210 ml

DZIEN 4-6

7/7.30 mleko 180-240 ml
11.00 mleko 180-240 ml
1 lyzke duza puree z gruszki. Ugotowac kawalki gruszki 5-7 min z zimna woda. Odlac wode a owoce zmiksowac. Dodac troche wody od gotowania do owocow aby otrzymac wlasciwa konsystencje.
14/14.30 mleko 150-210 ml
18.00 mleko 180-210 ml
2 lyzki kleiku z mlekiem lub woda zmieszane( podajemy lyzeczka- nie dodajemy do butelki)
22.00 mleko 150ml

DZIEN 7-9

7/7.30 mleko 180-240 ml
11.00 mleko 180-240 ml
1 lyzka puree z marchwi ( ugotowac 12-14 minut, odlac wode, zmiksowac, dodac wode od gotowania aby powstala wlasciwa konsystencja)
14/14.30 mleko 150-210 ml
18.00 mleko 180-240 ml
2 lyzki kleiku z mlekiem lub woda zmieszane( podajemy lyzeczka- nie dodajemy do butelki)
1 lyzke duza puree z gruszki
22.00 mleko 150 ml

DZIEN 10-12
7/7.30 mleko 180-240 ml
11.00 mleko 180-240 ml
14/14.30 mleko 150-210 ml
puree z jablka( przygotowanie jak z gruszka)
18.00 mleko 180-240 ml
2-3 lyzki kleiku zmieszanego z mlekiem lub woda
22.00 mleko 150 ml

DZIEN 13-15
7/7.30 mleko 180-240 ml
11.00 mleko 180-240 ml
puree z ziemniaka( ugotowac i zmiksowac)
14/14.30 mleko 150-210 ml
18.00 mleko 180-240 ml
2-3 lyzki kleiku zmieszanego z mlekiem lub woda + puree z owoca 1 lyzka
22.00 mleko 100-150 ml


DZIEN 16-18
7/7.30 mleko 180-240 ml
11.00 mleko 180-240 ml
1 lyzka puree z ziemniaka
1-2 lyzki kleiku z dodatkiem 1 lyzki puree z marchewki

14/14.30 mleko 150-210 ml
18.00 mleko 180-240 ml
3-4 lyzki kleiku + 1 lyzka puree z owocu
22.00 100-120 ml mleka

DZIEN 19-21
7/7.30 mleko 180-240 ml
11.00 mleko 180-240 ml
1-2 lyzki puree z ziemniaka lub 1-2 lyzki kleiku z puree z marchewki
14/14.30 mleko 150-210
18.00 mleko 180-240 ml
3-4 lyzki kleiku + 1 lyzka puree z owocu
22.00 mleko 60-90 ml

DZIEN 22-24
7/7.30 mleko 180-240 ml
11.00 mleko 180-240 ml
1 lyzka puree z zielonego groszku + 2 lyzki puree z ziemniaka lub 2 lyzki kleiku ( groszek i ziemniaki lub kleik zmiksowac razem)
14/14.30 mleko 150-210 ml
18.00 mleko 180-240 ml
4-5lyzki kleiku + 2lyzki puree z owocu
22.00 mleko 60-90 ml

DZIEN 25-27
7/7.30 mleko 180-240 ml
11.00 mleko 180-240 ml
1 lyzka puree z zielonego groszku + 2 lyzki puree z ziemniaka lub 2 lyzki kleiku ( groszek i ziemniaki lub kleik zmiksowac razem) zamiast groszku np. kalafior, brukselka itp.
14/14.30 mleko 150-210 ml
18.00 mleko 180-240 ml
4-lyzki kleiku + 2lyzki puree z owocu
22.00 mleko 60 ml

DZIEN 28-30
7/7.30 mleko 180-240 ml
11.00 mleko180-240 ml
1 lyzka puree z zielonego groszku + 2 lyzki puree z ziemniaka lub 2 lyzki kleiku ( groszek i ziemniaki lub kleik zmiksowac razem) zamiast groszku np. kalafior, brukselka itp
14/14.30 mleko 150-210 ml
18.00 mleko 180-240 ml
4-5lyzki kleiku + 2lyzki puree z owocu
22.00 mleko 60 ml - od tego momentu juz nie powinno sie karmic o 22 - czyli 1 karmienie odpada
 
ps.chcialabym wiedziec jak zaczelyscie,bo trzeba na poczatku powolutku po lyzeczce wiec w poludnie moge mu podac lyzeczke nowosci i od razu ponad normalnie mleczko?i powolutku zwiekszac porcje az zastapie mleczko w poludnie zupka?
tutaj we francji lekarze bardzo sie boja rozszerzania diety radzan zaczac w 6tym miesiacu zeby wyeliminowac alergie ale wydaje mi sie ze dla mojego synusia to troche za pozno...mimo ze ma spore porcje coraz mniej najada sie mlekiem chce byc karmiony tylko na siedzaco i trzyma lapka butelke:-Dpoza tym jak nas obserwuje jedzacych to az mu sie uszy trzesa zeby cos poprubowac hehe
wiec wydaje mi sie ze jeden posilek mleczny moge zaczac zastepowac zupka...
wiem ze zadaje duzo pytan ale nie mam tu nikogo zeby o tym pogadac:-(dzieki z gory za odpowiedzi i cierpliwosc;-)

Kochana, nie spiesz sie z zastepywaniem mleka jakims posilkiem. Wedle mnie i mojej doradczyni ds zywienia niemowlat , zbyt szybkie odciecie dziecka od mleka zabiera mu najwazniejsze witaminy i inne bajery , ktore dostaje w mleku. Mowie o modyfikowanym jak i o cycku!! Nie spiesz sie, zwieksz mu ilosc mleka. Moj gagatek tez sie rwal, a potem mialam ladne problemy jak na wlasna reke zaczelam mu wprowadzac p.......ne sloiczki:):nerd:
 
hej dziewczyny!!dzieki za odpowiedzi i za super schemat...masz racje ze mleko najlepsze i mleczko moj malenki dostanie tylko ze ja chce zastapic tylko jedno karmienie bo zwiekszajac mu ilosci mleka malutki sporo ulewa nie wymiotuje i jego ulewanie nie jest tragedia ale ulewa jednak twarozkiem...i widze ze pali mu to przelyk ,ma specjalne mleko AR.powiecie pewnie ze lepiej mu dac mniej a czesciej ale to tez nie da rady bo brzuszeg go boli.najlepiej mu pasuje jedzenie co 4 godziny ilosci od 180 do 210 i wieczorem dostaje tez troszke kleiku ale pomalu mu to nie wystarcza wiec wydaje mi sie ze pomalutku zaczne.we wtorek ide z nim do pediarty wiec zrobie to pod okiem lekarza bedzie mial wystarczajaco ilosc posilkow mlecznych ale trzeba chyba cos zrobic bo pakowanie w niego niesamowitej ilosci mleka i kleikow zle sie dla niego skonczy pozatym jego problemy z wyproznianiem powinny zmalec jak bedzie mial warzywa...dzieki mamuski nawet nie wiecie ile daje wasze wsparcie bo jak sie nie ma z kim pogadac to jest ciezko a najgorsze ze kazda z nas boi sie zrobic malenstwu krzywde albo cos przegapic...moj maly zarloczek wlasnie spi bo mial ciezka noc spowodowana zabkowaniem wiec poczekam jeszcze z nowosciami az bedzie w formie...i po wizycie u lekarza:)
jestescie super ze dzielicie sie doswiadczeniami
ps.dziekuje bardzo za schemat zywienia
 
niuskaa banana ja nie polecam ani nic z bananem. Jest slodki i ciezko strawny jak na poczatek.
Dziecko potem nie chce warzyw bo woli slodkie.Oj wiele dzieci widzialam dla ktorych istnial tylko banan:)
Jesli interesuje Was zdrowe zywienie ja polecam kasze jaglana, zamiast kaszek modyfikowanych(bo to wedle mnie wielki syf)
Gotujemy kasze i potem jak miekka miksujemy. Lekko strawna. Eliminuje toksyny w zoladku., nie prowadzi do zaparc. Mozna ja dawac na slodko z owocami jak i z warzywami, mieskiem.
Do 3 dni mozna ja trzymac w lodowce, ugotowana:) Koszt okolo 3 zl

ja samego banana jej nie daje tylko kaszke i to tez nie codziennie, a co do deserkow to ona wogole nie chce ich jesc pluje nimi,woli warzywka marchewke ziemniaczka. Jeszcze jej nie zastapilam zadnego mleczka innym posilkiem wiec caly czas je 4 razy dziennie po 180 plus wieczorne karmienie z kleikiem. Moja ma skaze wiec musze ostroznie wprowadzac jej posilki ale narazie nie ma problemow zadnych..
 
reklama
ja samego banana jej nie daje tylko kaszke i to tez nie codziennie, a co do deserkow to ona wogole nie chce ich jesc pluje nimi,woli warzywka marchewke ziemniaczka. Jeszcze jej nie zastapilam zadnego mleczka innym posilkiem wiec caly czas je 4 razy dziennie po 180 plus wieczorne karmienie z kleikiem. Moja ma skaze wiec musze ostroznie wprowadzac jej posilki ale narazie nie ma problemow zadnych..

Gorzowianka pozdrawia Gorzowianke:)
Dawaj lepiej kleik niz kaszke. Nie z nestle tylko bo tam jest maltodoksyna- czyli cukier i substancja z ktorej robi sie klej do tapet:dry:Bobovita lepsza
 
Do góry