reklama

rozwiazanie umowy na wykonanie robot budowlanych

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez kremofka, 8 Grudzień 2012.

1. kremofka

kremofka listopadowa mama

dzień dobry

w kwietniu 2012 podpisana została umowa na roboty budowlane ( robocizna + material) w kwocie 44900 brutto

niestety z pewnych wzgledow jestem zmuszona rozwiazac owa umowe.
    W paragrafie mam zapisane nastepujacy sposob rozwiazania umowy:
    "strony postanawiaja ze obowiazjujaca je forme odszkodowania stanowia kary umowne.Zamawiający zapłaci wykonawcy kary umowne:
    a) odstapienie od umowy z przyczyn niezależnych od Wykonawcy w wysokości 5% wynagrodzenia netto"

została wpłacona zaliczka 8980,01

w sierpniu wyslane zostalo powiadomienie o rozwiazaniu umowy przez zamawiajacego. Do dnia dzisejszego sprawa sie nie rozstrzygla
    Wykonawca przywiozl czesc materialu na miejsce wykonania robót.
    Udało sie raz dodzwonic do wykonawcy, w ktorym oswiadczyl ze nie moze zwrocic zalicznki ( pomniejszonej o kare umowna), i ze musze zaplacic za material, który został przywieziony ( nie mogę go zwrócić)
    Czy wyslac jeszcze jeden list ponaglajacy czy jednak zglosic sie do prawnika?

2. E. Słotwińska-Rosłanowska

E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

W takich sytuacjach bardzo wiele zalezy od zapisów umowy. Nie znam jej treści, wiec niewiele wniosę.
    Proszę jednak pamietac, ze kara umowan karą, a ewentualne odszodowanie to zupełnie inna kwestia.

3. reklama
  4. kremofka

o jakie zapisy w umowie chodzi? postaram sie je opisac. Jesli chodzi o kare umowna to jest tylko ten jeden zapis w umowie. Chodzi mi o to aby odzyskać wplacona zaliczke ( pomniejszona o ta właśnie kare co powyzej + ewlentualnie za materiały).
    Wykonawca od 3 miesiecy nie odezwał sie do mnie w tej sprawie, choc obiecal, mam wrazenie ze liczy ze odpuszczę. jednak jest to spora kwota.
    jakie odszkodowanie ma Pani na mysli?

5. E. Słotwińska-Rosłanowska

E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

Sprawy tego typu reguluje przede wszystkim umowa, więc bez znajomosci jej treści nic nie mogę poradzić. Odpowiedzi na Pani pytania trzeba szukać w umowie oraz korespondencji (formie i treści) dot. rozwiązania umowy.

6. kremofka

a wiec sa 2 paragrafy dotyczace umowy:
    "
    Par.12
    ROZWIAZANIE UMOWY:
    1.Zamawiajacy moze ozwiazac umowe bez zachowania terminu wypowiedzenia:
    -jesli Wykonawca po przekroczeniu 5 dniowego gterminu nie rozpocznie robot
    -jesli od swojego oragnu nadzoru uzyska informacje, ze Wykonwca przeprowadza roboty niesumiennie i niezgodnie z zasadami branzy
    2.Wykonawca moze rozwiazac umowe
    -jesli Zamawiajacy spozni sie z zaplata kolejnych rat
    3. Strony winny umowe rozwiazac pisemnie z podaniem przyczyny, z powodu których ją rozwiązują. Bez względu na to, która ze stron rozwiazuje umowe. Wykonawca zobowiazany jest wykonane prace zabezpieczyć taki sposób,by zapobiec ich niszczeniu, a koszty takich prac pokrywa strona odpowiedzialna za rozwiazanie umowy.

PAR.13
    strony postanawiaja ze obowiazjujaca je forme odszkodowania stanowia kary umowne.Zamawiający zapłaci wykonawcy kary umowne:
    a) odstapienie od umowy z przyczyn niezależnych od Wykonawcy w wysokości 5% wynagrodzenia netto"

w sierpniu wysłałam pismo nastepujacej tresci:

Ja, niżej podpisana oświadczam , iż rozwiązuje umowę zawartą w dniu XX. 2012 roku
    pomiędzy:

....
    a
    .......

której przedmiotem jest wykonanie robót budowlanych na terenie działki w ........
    Rozliczenie między stronami z tytułu odstąpienia od umowy nastąpi na zasadach określonych zapisami wynikającymi z treści umowy.

Otrzymalam taka odpowiedz od wykonawcy:
    04.09.2012
    "
    Witam!

Bardzo mi przykro.
    Pewnie coś ważnego się musiało wydarzyć, że Pani rezygnuje.
    Dopiero wczoraj odebrałem list od Pani.
    Ja jestem już 7 tygodni poza firmą.
    (...)

Co do rozliczenia to muszę przyjrzeć się naszej umowie, ale to jak będę w biurze. Może nawet w tym tygodniu się uda.
    A jeśli chodzi o zwrot materiałów - raczej nie wchodzi w grę - zarówno studnia jak też odcinki kolektora są wykonywane w fabryce pod indywidualne zamówienie klienta, więc nikt tego z powrotem nie przyjmie.
    Jedyne o mogę zrobić to odświeżyć kontakty z niedoszłymi klientami i zaproponować im zakup Pani konfiguracji po obniżonej cenie. To wszystko co mogę dla Pani zrobić.
    Odezwę się do Pani jak będę w biurze"

Kilkakrotnie probowalam sie skontaktowac telefonicznie i mailowo, niestety odzewu brak
    Co zrobic w tej sytuacji?

Poleć forum