reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Rozwój i nabywanie nowych umiejętności

a Laura umie podnosic wysoko glowke jak lezy na brzuszku albo trzymam ja pionowo,wodzi za przedmiotami o ostrych kolorach wzrokiem,odwraca glowke w kierunku glosu,smieje sie a nie wie o tym:-D,wypluwac smoczek na odleglosc 1metra:-D,wedrowac po lozeczku podczas snu,i....postawic wszystkich na nogi swoim placzem:-D:-D:-D
aha i obsrakac sie po pachy :-D:-D:-D
 
reklama
Maja, to dokladne jak u mnie.
Zuzka jeszcze potrafi włozyc cala reke do buzi, nie spac cały dzien, pól dnia wisiec na cycku, odrapac sobie pół twarzy, by koniec koncow zasnac z tym swoim bezzębnym uśmiechem i wtedy cala zlośc mi przechodzi...
 
Filip:
- przekreca sie z pleców na bok (nie półbok, tylko tak jak ja bym go połozyła na boku)
- mocno trzymac uniesioną głowe leżąc na brzuszku, opierając się na przedramionach a czasami na dłoniach i wyprostowuję ręce
- leżąc na brzuszku przkłada główkę z prawej na lewą strone i odwrotnie:-D
- zassysa tak smoka, ze odcisk z okolic ust po smoku schodzi ze 2 godziny
- wypulwa smoka regularnie z prędkością światła i dziwić się kto odważył się mu go(smoka) zabrac. śmiejemy się ze on ma jakąś sprężynę w języku:-D
- drapie po twarzy siebie i mnie
- sika po ścianach
- uśmiecha się pod nosem i sporadycznie jeszcze do mnie:tak:
- ładnie sie rozgląda i wodzi oczętami za zabawką
- nie lubi przewijania, ubierania/rozbierania. ale jak zakłądam mu kombinezon na wyjscie na spacer, to automatycznie milknie i zamyka oczy
- nienawidzi czyszczenia noska i mycia buzi. uwielbia kąpiel
- jak mu już mało leci z cycka, to pomaga sobie i sciska mnie rączkami za cycka. ewentualnie dziabnie mnie dziąsłami - to jest onfo "matka daj cyca nr 2"
- coś tam zaczyna gadać, typu "eee" "gyyy"
- jak dostanie smoka to ssie go mrucząc z zadowoleniem. jak coś mu nie pasuje, to trzymaja c smoczka wydaje z siebie dźwiek, jakby jechał na sygnale - musze to kiedys nagrac
- jak sie denerwuje, to energicznie wierzga lewą nogą:-D
- sika po pachy, nie wiem jakim cudem
- daleko rzyga
- śpiąc pełza po łóżeczku
- pomimo zawinięcia go w kocyk "na kopertę", rozkryje się całkowiecie
 
Elzbietka zdolny ten twoj synek :D A z tym "smoczkiem na sygnale" u mnie to samo ijoijoijoijo :D
Moja oliwcia od dwoch dni zaczyna sie swiadomie usmiechac do mnie, a jak jej wieczorem spiewam kolysanke to nuci razem ze mna :D
 
"W pierwszym okresie życia dziecko porusza się nieco chaotycznie, dlatego trudno wymyślić zabawę odpowiednią dla tego etapu rozwoju. Najlepszą zabawą są wtedy wszelkie czynności pielęgnacyjne, oczywiście wykonywane nie tylko ze względów praktycznych, ale także po to, aby w ich trakcie nieźle się zabawić. W trakcie zmiany pieluchy, rozbierania i ubierania możemy turlać powoli dziecko na boki, skrobać, drapać i masować rączki i stópki, wydawać dziwne dźwięki, gadać, śpiewać i recytować. Najlepszą zabawą dla malca jesteśmy wtedy my sami."

reszta artykułu na portalu pieluszka.pl
//http://www.pieluszki.pl/index.php?section=4&subsection=65690
 
Pierwszy miesiąc


W układzie krążenia dochodzi do zamknięcie się przewodu Botalla i otworu owalnego łączącego przedsionki serca. Powodem tego krew żylna zostaje oddzielona od krwi tętniczej. Krew ulega teraz utlenowaniu w płucach, które podjęły właśnie swoją funkcję. Z pierwszym oddechem rozprężeniu uległy pęcherzyki płucne, które swoją powierzchnią służą do wymiany gazowej. Serce bije z szybkością około 140 uderzeń na minutę i stopniowo zwolni do około 120 do końca I roku.

  • Fizjologiczny spadek wagi jest wynikiem utraty wody drogą parowania, przestawienia metabolizmu i związanych z tym zmian przemiany materii , wydalenia smółki oraz niewielkiej ilości pokarmu, którą początkowo otrzymuje noworodek.
    Naturalnie utrata nie powinna przekroczyć 10 % wagi urodzeniowej. Spadek w trzeciej lub czwartej dobie ulega zahamowaniu i od tego momentu powinniśmy obserwować systematyczne przybieranie wagi ciała. W 2 tygodniu życia noworodek powinien osiągnąć swoją wagę urodzeniową, a przyrost dobowy powinien sięgać 20- 30 g i w pierwszym miesiącu wynosić co najmniej 700 g.

  • Żółtaczka noworodków nie jest chorobą sama w sobie, a objawem zmian adaptacyjnych nie wymagających leczenia. Jest powodem zwiększonej zawartości bilirubiny we krwi, co związane jest z rozpadem krwinek czerwonych i przemianą nośnika tlenu - hemoglobiny w bilirubinę. Zmiany składu elementów morfotycznych krwi w tym przypadku erytrocytów w okresie poporodowym polegają na zmniejszaniu się ich zawartości ( nie potrzebna jest ich taka ilość jak w łonie matki).

  • Zmiany hormonalne spowodowane są działaniem hormonów matki przedostających się do ustroju dziecka dochodzi do obrzęku sutków, który występuje niezależnie od płci i pojawia się w 2-3 dobie . Obrzęk trwa zazwyczaj do kilkunastu dni niemniej jednak może być widoczny nawet do kilku miesięcy od porodu.
    Czasami możemy zaobserwować niewielką ilość treści wydzielającej się z gruczołów dziecka. Zmiany w obrębie sutków nie wymagają zabiegów pielęgnacyjnych, a wyciskanie bądź stosowanie kompresów zdecydowanie niewskazane. W przypadku jednostronnego obrzęku z odczynem zapalnym zalecana jest wizyta lekarska.
    Innym objawem zmian hormonalnych występującym u dziewczynek jest przejściowe krwawienie z pochwy, występujące nie zawsze .

  • Zmiany skórne w okresie pierwszych dni to głównie znaczna suchość skóry noworodka występująca w związku z niewielką aktywnością gruczołów łojowych i potowych. Dlatego należy pamiętać o dużej wrażliwości skóry noworodka, które wymaga dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych - natłuszczania po każdej kąpieli

  • Pępowina po przecięciu jest zaopatrzona w klamerkę zamykającą. Zmienia swój kolor z biało-niebieskawego na czerwonawy i traci elastyczność stopniowo sztywniejąc i zasychając. Ostatecznie kolor pępowiny jest czarny.,br> W 10 - 14 dniu od porodu dochodzi do odpadnięcia pępowiny , a w miejscu po niej widoczna jest ziarnina. Miejsce po odpadnięciu pępowiny wymaga utrzymywania w czystości oraz odkażania 60% spirytusem.

  • Dziecko leży, bezwładnie wykonuje ruchy;
  • W pozycji na brzuszku na moment unosi brodę;
  • Leżąc na brzuszku opiera się na kolankach a pupę unosi do góry powyżej podłoża;
  • Zatrzymuje wzrok na ludzkiej twarzy;
  • W pierwszym miesiącu życia ustala się rytm snu i czuwania a także pory karmienia
 

Drugi miesiąc

  • Z końcem 1 miesiąca życia, kończy się okres noworodkowy a zaczyna wczesno-niemowlęcy.
    Procesy adaptacyjne, którym ulegał noworodek zakończyły się. Teraz postępuje usamodzielnianie się niemowlęcia. Zmienia się wygląd dziecka, zdecydowanie zaokrągla się i przybywa mu tkanki podskórnej. Dziecko powinno zwiększać swoją masę o 120-240 g na tydzień. W ciągu kolejnego miesiąca powinno przybrać na wadze około 600 g. Skóra wygładza się. Zwiększa się masa mięśni, daje to swój wyraz w podwyższeniu ruchliwości i aktywność dziecka. Ruchy są nieskoordynowane, i wydają się bezcelowe. Możne zaobserwować unoszenie główki, początkowo na chwile, które z czasem wydłużają się znacznie. Niemowlę sprawnie i skutecznie ssie pierś matki i potrafi zaspokoić swój głód. Przerwy pomiędzy karmieniami są coraz dłuższe. W tym okresie dochodzą do 3-4 godzin, ale nie można jeszcze mówić o ustalonym rytmie karmienia . Po zakończeniu I miesiąca rozwój psychiczny postępuje lawinowo, zauważalne są próby poznawcze niemowlęcia ukierunkowane na najbliższą rodzinę. Będzie bacznie obserwował twarz nachylającej się osoby, a swoją radość wyrażał uśmiechem i pociesznym gruchaniem. Wydawane dźwięki są dla dziecka nowym odkryciem.
    Niemowlę będzie się prawidłowo rozwijać jeśli będziemy nawiązywać z nim kontakty czy to poprzez mówienie do niego, czy przytulanie.

  • Położone na brzuszku unosi głowę i utrzymuje przez 5-8 minut;
  • Podtrzymywane w pozycji siedzącej utrzymuje główkę chwiejnie wyprostowaną;
  • Utrzymuje przez chwilę przedmiot włożony do dłoni; pojawia się pierwszy uśmiech;
  • Śledzi wzrokiem poruszające się osoby, ale nie odwraca główki.
 
WIECIE CO A MNIE MARTWI TROCHE TO ZE MOJ MALY NIE PODNOSI GLOWKI:-( A JESLI JUZ TO NA MOMENT I TO Z WIELKA TRUDNOSCIA POPROSTU NIE CHCE MU SIE:no: IDZIEMY 7 DO LEKARZA CIEKAWE CO POWIE:confused:
 
reklama
Do góry