reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Rozwój mowy - pierwsze słowa

masebi

Fanka BB :)
Dołączył(a)
30 Grudzień 2007
Postów
333
Miasto
Kraków
Wiadomo, każde dziecko rozwija się w innym tempie, jedne zaczynają szybciej chodzić inne mówić. Jak każda mama chciałabym się dowiedzieć jak to jest u sasiadki za płotem - czyli jakie były pierwsze "prawdziwe" słowa waszych pociech i kiedy, czy miało to związek z chodzeniem (później, wczesniej)
Bo moja kochana świergotka babababuje, mamamamuje, coś bełkocze, czasem wydaje mi się, że coś usłyszałam, ale nie. Więc jak to było z wami?
 
reklama
moja mała mowi tata i dziadzia i takie tam bach, pa, da. Ale za bardzo niewiem czy orientuje sie do kogo to mowi. Jakis miesiac temu wolala na mnie mama, ale wyjechalismy na weekend z mezem i przestala:-( teraz musze sie zadowolic ze wola na mnie tata:-) hehe co do chodzenia to tez powoli jej sie zb ieralo juz ale po tym naszym wyjezdzie cofnelo sie teraz od poczatku sie uczy badz sobie przypomina. Majka i jedno i drugie robila naraz uczyla sie chodzic i mowic. Ale tak jak mopwilam jesli chodzi o mowienie to do kazdego mowi tata. Jedynuie dziadzia jest zaadresowane do dziadkow:D
 
Moja Kropelka zaczeła od nieświadomego mamowania, później zaczeła raczkować i jej przeszło. Jak opanowała tę sztukęto jużod mniej więcej dwóch miesięcy wymawia całkiem świadomie- mama, baba, tata, dziadzia, ciocia, ma, da, papa, dzidzi i cośtam po swojemu. No a kilka dni temu powiedziała ślicznie mama mniamniam- znaczy mama da jeść. No i zaczynamy sie porozumiewać takimi prostymi zdaniami. Ogólnie teraz to czesto naśladuje to co siędo niej mówi, i buzia sięjej nie zamyka. No ale o chodzeniu to raczej narazie nie myśli:)
 
U nas to bylo tak
Laura majac 6mc zaczela mowic tata, mama, baba.Oczywiscie bylo to nieswiadome.najczesciej slyszalam tata:tak: i tak jest do tej pory tatus wchodzi coreczka w jego strone:-D
Majac 7,5mc zaczela raczkowac najpierw do tylu a po 8mc juz raczkowala do przodu.
Obecnie ma rok i cudownie chodzi trzymajac sie jednego paluszka no i zaczela stawic sama kroczki.Puszcza sie czegokolwiek i robi odcinki na wlasnych nozkach
Co do mowy to mowi mama, tata, baba, idz, papa, bylo, gdzie, gdzie idziesz, mniam, ide, i stanowczo macha glowa na nie:-D buzia jej sie nie zamyka duzo mowi ale we wlasnym jezyku czasami udaje jej sie powiedziec jakies slowo ale wydaje mi sie ze to przez przypadek np. lece, dobre, ciocia, gdzie byles heheh jak mowi do taty:-D
 
Moja zaczęła biegać mając 9 m, ale oprócz mama, baba, dada, dziadzia, to nic. Teraz ( 13m) niby coś jakby, ale nie do końca - gada po swojemu - mój mąż mówi, że po klingońsku - to rasa ze Star Trek :-)
do tego:
gołąbki - tur tur,
pralka, tur, tur,
autko - brum brum,
daj -da,
chyba słyszę co rano - budź!
fuj - be
No i dużo pokazywania,całusków i tańczenia i machania papa
Znajomego dziecko odwrotnie, ma rok i jeszce nie chodzi, ale zna dużo słówek.

Wiem, ze rozumie mega dużo - kazałam podnieść papierek i wyrzucić , a ona podniosla, zaniosła do kuchni, otworzyła drzwiczki i wyrzucila...hmmm, rozumie, ale nie zawsze usłucha. :-)

 
A z tym nie sluchaniem to taka przekora, proste polecenia dzieci rozumieją. szczególnie jak czegoś nie wolno To przekora sie wlącza.sprawdźmy co sie stanie :>
Michał raczkował od 6 miesiaca całe pół roku.chodzić zaczął 5 dni przed roczkiem, Gada mało pierwsze to bylo "dada" potem "tata", "dziadzia" na końcu "mama" I ostatnimi czasy E-E (co znaczy siusiu, kupka, nocnik,toaleta
Podobno dzieci ktroe uzywają dlugo zmoczków nie odczuwaja większej potrzeby "gadania".Moj Misiek reszte spraw załatwia pokazując palcem i mówiąć
YYYYYYYY :-):sorry2::confused::baffled:
 
Witam u nas jest tak zaczal raczkowac jak mial 6 mc potem przyszla kolej na wstawanie 7-8 mc a pod koniec 9 mc zaczal sam chodzic:szok:....
teraz zasuwa jak rakieta....
a z mowieniem juz gorzej oczywiscie nawija po swojemu i to duzo nieraz buzia sie nie zamyka ale ze slowek to tylko mama ( jak mial 8-9 mc to 1 raz powiedzial)
i tata ale to dopiero calkiem nie dawno zaczal wolac tata...
a tak to jeszcze baba....i to wszystko ....:-(
a rozumie wszystko co do niego mowie ......:tak:
 
Moja córcia ostatnio zaczęła gugać mamamama:tak: cieszę się jak potłuczona mimo, że zdaję sobie sprawę że to nieświadome:-D

Zobaczymy co będzie dalej:-)
 
MóJ mały ma skonczone 8 miesięcy
i jak na rzaie tylko nie swiadomie mówi ta ta ta ta , ba ba ba , ma mmma.
raczkuje od 3 tyg.(tak ładnie)
podnosi się sam w łózeczku.
jest taki silny ze jak idziemy
na spacer to pcha wózek.
jest bardzo ruchliwy , wszystko go interesuje.
gdy człapie na czworaka to trzeba staćprzy nim bo siada i podtrzymując się krzeseła lub czegokolwiek wstaje gdy stoi to jest moment i..... sie puszcza na początku jednąręką a później druga i ....bac TRZEBA GO NAPRAWDę PILNOWAć.
 
reklama
moje dziecko opanowało sztukę pokazywania pieluchy jak juz cos do niej zrobi :-) szkoda że nie wczesniej. Z mówieniem idzie gorzej.
 
Do góry