reklama

Rozwój mowy u dwulatków - kiedy zaczać się martwić?

Temat na forum 'Roczniaki i dwulatki' rozpoczęty przez samotna mama, 29 Wrzesień 2006.

1. samotna mama

samotna mama Fanka BB :)

Witajcie, jestem mamą dwuletniego Kacpra. Na tym formum jestem po raz pierwszy. Mam pytanie dotyczące mowy Waszych Skarbów. Troche sie tym martwie bo mój Syn jak uzywa 10 słów i to jeszce zrozumianych przez wtajemniczonych, to dobrze. Kacper jest wcześniakiem z 31 tc., lekarka twierdzi, że to jeszce nie powód do zmartwienia, że ważne że wszysto rozumie, no i nie chce mi dac skierowania do specjalisty. Nie wiem czy jestem przewrażliwiona mamą?

2. margot

margot Mamma Mia!

Znam wiele opowieści o dzieciach, które nie mówiły, nie mówiły, nie mówiły... aż nagle zaczęły gadać od razu pełnymi zdaniami. :confused: I nie są to opowieści dziwnej treści, tylko prawdziwe historie. Mój brat cioteczny prawie nic nie mówił do 3 roku życia, a potem jak zaczął... Na pewno jest jeszcze czas i nie ma powodów do zmarwienia, ale jeśli poczujesz się pewniej po wizycie u specjalisty, to na Twoim miejscu bym w to zainwestowała i poszła nawet prywatnie...

3. reklama
  4. J@god@

J@god@ IV-V 2005, X 2009 Członek załogi

Moja znajoma ma podobną sytuację, jej synek ma już ponad 2,5 roku i dalej niewiele, na razie się dowiedziała że logopedzi do 3 lat właściwie nic nie robią, mówią że w tym wieku jeszcze ma czas.
    Może prywatnie jakiś się zainteresuje, tylk nie wiem jak z wykonywaniem ćwiczeń, może starsze łatwiej namówić, bo jednak są to w większości ćwiczenia wymagające czynnego udziału dziecka.
    Czytałam gdzieś że można robić masaże ust, języka i szyi pomagające w nauce mowy, ale nigdzie sie nie dokopałam jak coś takiego robić.

5. Magdabial

Magdabial Fanka BB :)

ja jestem przykładem... kompletnie nic nie mówiłam do 3 roku zycia (no, oprócz mam a i tata ;-) ) ale jak zaczęłam gadać po 3 urodzinach, to cały czas i właśnie pełnymi zdaniami!!!
    ja jeszcze nie martwiłabym się..

6. nikita33

nikita33 Fan(ka)

to i ja dodam coś na pocieszenie - moja koleżanka też była małą "niemową" - używała niewielu sylab, bo nie można było powiedzieć, że to słowa. Rozumiała ją tylko matka. Jak poszła do przedszkola i musiała się dogadywac z rówieśnikami i paniami, to od razu zaczęła pełnymi zdaniami. Dziś prowadzimi dłuuugie rozmowy;-). Chyba nie masz się czym martwić, tym bardziej, że piszesz, że Twój maluszek to wcześniak. Poza tym - jak koleżanki wyżej - znam wiele takich opowieści o dzieciach, które później zaczynały mówić. Ja bym się nie martwiła.

pozdrawiam
    nikita

7. myszka.kuba

myszka.kuba Zaciekawiona BB

Jeżeli ktoś jest zainteresowany to mogę wysłać w jaki sposób robić dziecku masaże warg, twarzy, policzków, języka itd. Dostałam takie materiały od logopedy.

8. J@god@

J@god@ IV-V 2005, X 2009 Członek załogi

ja chętnie zobaczę jak coś takiego wygląda :),
    na maila możesz przysłać?

Ostatnia edycja: 20 Grudzień 2012
  9. samotna mama

samotna mama Fanka BB :)

Wielkie dzięki. Może to smieszne ale jestem spokojniejsza po Waszych opiniach niz po wizycie u lekarza :-) . Myszka.kuba, jakbyś mogła przesłac mi te masaże to byłabym wdzięczna mój mail kasiunia.fm@interia.pl. Dzieki!

10. reklama
  11. Magdabial

Magdabial Fanka BB :)

myszka.kuba, ja też poproszę o te ćwiczenia :-)
    dzięki !

12. myszka.kuba

myszka.kuba Zaciekawiona BB

NIe ma problemu jutro do wszystkich zainteresowanych prześlę, muszę zabrać do pracy i zeskanować. Magdabial poproszę o Twój adres mailowy.
    Pozdrawiam

Poleć forum