reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Rozwój mowy u dwulatków - kiedy zaczać się martwić?

Moj 2,5 letni synek nie mowi prawie nic, kilka slow i duzo tez nie rozumie. Np mowie podaj lyzke to nie wie o co chodzi, wie ze cos ma podac ale nie wie co. Widze ze chce, stara sie ale jakos nie moze. Kiedy wasze dzieci zaczely mowic i wszystko rozumiec?
 
reklama
niektóre dzieci dośc późno zaczynaja mówić, ale wszystko generalnie rozumieja a juz napewno takie proste komunikaty.. skoro tój synek nie rozumie, to moze ma niedosłuch:confused: najlepiej skonsuktuj sie sz pediatra i zasugeruj taki problem, trzeba zrobic badania słuchu dziecka.
Podobna sytuacja była u moich sasiadów - ich sunek niby niegrzeczny, nieusłuchany, nie reagował na prosby groźby, na dodoatek bardzo niewyraźnie mówił, ja moje 2 letnie dziecko lepiej rozumiałam niz tego prawie siedmiolatka:eek: dopiero gdy miał 5 lat i duuże opóźnienie w stosunku do rówiesników zaczeli cos z tym robic i okazało sie ze ma niedosłuch własnie:-( teraz powinien iśc do pierwszej klasy a on kolejny rok do zerówki, żeby zrównac poziom...
 
A możesz napisac jaki synek jest? Czy lubi bawic się z innymi,czy jest przytulaśny czy raczej rozbójnik gdzie wszędzie go pełno?


Moje dziecko też późno zaczęło mówic i u niego okazał sie problem z uszami.
Co prawda nie miał niedosłuchu,ale miał płyn w uszach po wcześniejszych zachorowaniach na zapalenie ucha.
W dodatku miał strasznie przerośnięte migdałki.
Na szczęście to wszystko wyleczyliśmy i młody w kilka miesięcy tak się rozwinął w mowie,że głowa mała.
Może miec także za dużo woskowiny w uszkach.
Przejdz się do laryngologa :tak::tak::tak:
 
Moj maly mial badany sluch jak mial 1 miesiac i wszystko bylo ok. Wiem ze dobrze slyszy bo potrafi z drugiego pokoju uslyszec dzwiec np swojej bajki i leci na lep na szyje.
Dodam ze urodzil sie 3 tyg za wczesnie ale to chyba nie problem.
Na ogol jest niegrzeczny, nie slucha sie ...
Mieszkam w londynie a tu na wizyte u specjalist trzeba czekac wieki :szok: Zglosilam to mojemu lekarzowi i czekam na wizyte - za 4 miesiace :no:. to on bedzie mial prawie 3 lata...
 
Wiki zaczęła też mówić późno bo miała skończone 3 lata, ale teraz mówi za dwóch. Ja się też strasznie przejmowałam, ale koleżanka mówiła mi że jej synek zaczął mówić dopiero jak poszedł do przedszkola. Wiktoria jednak od samego początku wszystko doskonale rozumiała.
Może rzeczywiście tak jak doradzały wcześniej koleżanki pódź do lekarza i będziesz wszystko wiedziała, bo dziecko w tym wieku raczej wszystko rozumie. Tak mi się przynajmniej wydaje
 
umm yasin mojej kolezanki corka mowila niewiele.... duzo mniej niz moja choc jest prawie pol roku starsza... teraz ma 2 lata i 8 mies. i jakies miesiac temu zaczela gadac jak najeta... trzymam kciuki... pewnie juz nielugo bedziesz miala dosc, ze tyle gada... ;-)
 
Moj maly mial badany sluch jak mial 1 miesiac i wszystko bylo ok. Wiem ze dobrze slyszy bo potrafi z drugiego pokoju uslyszec dzwiec np swojej bajki i leci na lep na szyje.
Dodam ze urodzil sie 3 tyg za wczesnie ale to chyba nie problem.
Na ogol jest niegrzeczny, nie slucha sie ...
Mieszkam w londynie a tu na wizyte u specjalist trzeba czekac wieki :szok: Zglosilam to mojemu lekarzowi i czekam na wizyte - za 4 miesiace :no:. to on bedzie mial prawie 3 lata...


Nie panikuj ale i też bagatelizuj tego problemu - mówi Ci to jako niedoszły jeszcze pedagog specjalny i terapeuta. Wiele dzieci, zwłaszcza jak piszesz wcześniaków ma problemy podobnego typu. Rozwój mowy jest nieodłącznie związany ze słuchem i jak to napisały już dziewczyny - to może być kwestia zaburzeń słuchu ( mówiąc po chłopsku ze nie słyszy ) lub zaburzeń związanych z syntezą i analizą dźwięków, które docierają do ucha jako do narządu słuchu- czyli dziecko słyszy ze coś mówisz, ale "jakby Cie nie rozumie" potwierdzeniem może być właśnie jak piszesz ze dziecko w zachowaniu przejawia takie postawy jak nieposłuszeństwo, które może wynikać z tego ze nie słyszy lub nie jest w stanie analizować tego co słyszy. Być może jest to wynik tego ze dziecko nie słyszy dźwięków o określonej częstotliwości...stąd niektóe rzeczy bedzie rozumiał inne nie - bo ich nie słyszy. Myślę ze najważniejsze to, to ze jesteś czujna i zauważasz nieprawidłowości. Spróbuj sobie odpowiedzieć analizując zachowanie i rozwój swojego dziecka czy maluch przeszedł przez następujące etapy i porównaj z jakim kolwiek podrecznikiem czy wiarygodnym artykółem dostępnym na necie o etapach rozwojowych kiedy to miało miejsce:
- ślinienie sie, robienie baniek buźką, chrapanie i ogólnie wszystko to co jest zwiazane z oralnym rozwojem
- gałużenie i gawożenie
- wydawanie tzw. bisylab - dadadada...mamamam...baba...meme...itd.które czesto rordzice odczytują jako pierwsze wypowedziane słowa ( mama i tata )
- wydawanie innych ogłosów jak piski, pojękiwanie,
- wypowiadanie prostych pojędyńczych słów np. określajaych jego potrzeby coś w tym stylu tutu - piciu ...itd.Daj sobie czas i spokojnie zastanów sie nad tym - jeżeli wszystko do tej pory miało miejsce tak jak powinno - to myśle ze spokojnie jeszcze poczekaj, ale obserwuj. Wiele dzieci , zwłaszcza chłopców zaczyna mówić późno. Najwazniejsze by tego nie zlekcewazyć i zaniedbać. Powodzenia . Mam nadzieje ze choć trochę pomogłam :)
 
Moj maly mial badany sluch jak mial 1 miesiac i wszystko bylo ok. Wiem ze dobrze slyszy bo potrafi z drugiego pokoju uslyszec dzwiec np swojej bajki i leci na lep na szyje.
Dodam ze urodzil sie 3 tyg za wczesnie ale to chyba nie problem.
Na ogol jest niegrzeczny, nie slucha sie ...
Mieszkam w londynie a tu na wizyte u specjalist trzeba czekac wieki :szok: Zglosilam to mojemu lekarzowi i czekam na wizyte - za 4 miesiace :no:. to on bedzie mial prawie 3 lata...
Wiem jak to jest ze służbą zdrowia na wyspach.U nas jest identycznie.
Ale czy nie macie tam polskich klinik,przychodni i lekarzy?
U nas tego teraz od cholery ;-)
Twój syn miał badany słuch prawie 2,5 roku temu,może powinnaś powtórzyc badanie teraz?
Jeśli nie jest cichym chłopcem,zamkniętym w sobie,stroniącym od towarzystwa to chyba dobrze,można poniekąd wykluczyc cechy autyzmu :sorry:
Ja broń Boże nie chciałam straszyc,ale akurat mam w Anglii koleżankę,której syn ma cechy autystyczne i jedną z nich było brak mowy.

Ale najprawdopodobniej synek jak to chłopcy po prostu zacznie mówic później .Jeszcze się nasłuchasz ;-):-)
Wymuszaj na nim odpowiedzi.
Pytaj go o wszystko,czekaj na odpowiedz i nie podpowiadaj mu.
 
Moj 2,5 letni synek nie mowi prawie nic, kilka slow i duzo tez nie rozumie. Np mowie podaj lyzke to nie wie o co chodzi, wie ze cos ma podac ale nie wie co. Widze ze chce, stara sie ale jakos nie moze. Kiedy wasze dzieci zaczely mowic i wszystko rozumiec?

Ja tam dzieci nie mam jeszcze, ale wiem, że sam zacząłem mówic w wieku 4 lat:cool:, i wszystko było i jest ok pod tym względem.Dziś chodzę na studia i nie mam na nich żadnych większych problemów.W moim przypadku to opóżnienie spowodowane było tym, że jak byłem mały rodzice wyjechali za granicę i wychowałem się w 2 językach(polski w domu, niemiecki w przedszkolu i szkole)!Czasami jest to też indywidualna kwestia rozwoju! Nie należy się nadmiernie martwic, lecz warto pójśc do lekarza na badania sprawdzające rozwój, tak dla pewności!Jak lekarz nic nie stwierdzi, poczekaj!
 
reklama
moja zaczela mowic dosyc pozno, ale duzo rozumiala. byl taki moement ze gadala tylko po swojemu i nie moglismy jej zrozumiec. potem z dnia n a dzien zaczela gadac jak najeta, ale tez sie martwilismy ze jakos pozno zaczela. cwiczylismy z nia bajki i piosenki i poterm jakos sama zaczela. ale jak widzisz ze to powazniejszy problem to jednak warto zeby zobaczyl go specjalista.
 
Do góry