reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Rytm dnia 2 miesięcznego dziecka

Ada2222

Fanka BB :)
Dołączył(a)
8 Grudzień 2021
Postów
193
Witajcie. Mam w domu 2 miesięczne dziecko. Jest naprawdę bardzo kochane, spokojne, mało kiedy płacze. Ale jest pewien problem. Nie wiem jak mu ustawić rytm w ciągu dnia. Może zacznijmy od wieczora bo to już mamy ogarnięte.

Godzina 18:00 kąpiel, mleko i do łóżeczka. Zasypia sam po około 20 minutach i śpi tak około do 1-2. Potem mleko i idzie spać do 5. O 5 bardziej wstaje żeby zrobić kupkę i wypija tylko troszkę mleka. Pośpi pół godziny może z godzinkę i zaczyna się impreza. Jesc ładnie je ale nie che spać w dzień. Zaśnie sobie na 30 minut od czasu do czasu i tyle. Nie mamy stałych por drzemki i tutaj pytanie. Ile powinien spać taki szkrab w dzień i jak mu ustawić te drzemki żebym mogła cokolwiek zrobić w domu??
 
reklama
Przepraszam, ale rozbawiło mnie ostatnie zdanie.. :)
Dziecko powinno spać tyle, ile potrzebuje. Możesz próbować ustawiać np 2 drzemki albo jedna dłuższą, ale na niektóre dzieci to po prostu nie działa.. Mój syn prawie wcale nie spał, mordowałam się z usypianem- w dzień potrafiło to trwać 2h, po czym odłożony budził się po 10min.. Nie spał i już..
A córka ma właśnie kilka takich drzemeczek, raczej nazywam to ucieciem komarka, to trwają np 15 minut.. Jeśli masz spokojne dziecko, to żaden problem.. Połóż na macie, a Ty ogarniaj obiad czy co tam.. Śpiewaj do niego, zagaduj, co jakiś czas daj jakiś nowy bodziec. Żyć nie umierać:po
Ja syna na minutę nie mogłam odłożyć, bo krzyk był taki, żeby mi na bank pomoc społeczna interweniowała.. :)
 
A mnie przeraża podejście. Ile powinien spać niemowlak, jak ustawić drzemki... Pod tabelki, będące uśrednieniem innych dzieci? Pod inne dziecko, bo jakiejś mamie się to sprawdza?
My nie znamy Twojego niemowlaka, Ty go znasz. Wiesz, kiedy mu się lepiej śpi. Czy woli pospać dłużej dwa razy, czy kilka krótkich drzemek. Ty pewnie też masz inny tryb dnia niż my. Trochę Ty się musisz dostosować do dziecka, trochę dziecko do Ciebie. A nie do anonimowych mam z forum.
 
A mnie przeraża podejście. Ile powinien spać niemowlak, jak ustawić drzemki... Pod tabelki, będące uśrednieniem innych dzieci? Pod inne dziecko, bo jakiejś mamie się to sprawdza?
My nie znamy Twojego niemowlaka, Ty go znasz. Wiesz, kiedy mu się lepiej śpi. Czy woli pospać dłużej dwa razy, czy kilka krótkich drzemek. Ty pewnie też masz inny tryb dnia niż my. Trochę Ty się musisz dostosować do dziecka, trochę dziecko do Ciebie. A nie do anonimowych mam z forum.
Chodzi mi bardziej o to czy kłaść go do łóżeczka i czekać aż zaśnie czy na siłę go zabawiać jak widać że jest zmęczony. Kładę do łóżeczka i nie chce spać
 
Chodzi mi bardziej o to czy kłaść go do łóżeczka i czekać aż zaśnie czy na siłę go zabawiać jak widać że jest zmęczony. Kładę do łóżeczka i nie chce spać
Ale przepraszam, Ty kładziesz malutkie dziecko do łóżeczka i liczysz na to, że samo zaśnie? 😅 Weź go na spacer, polulaj na rękach, jak karmisz piersią to może zaśnie przy piersi. Jeju, jakbym czekała, aż mój syn sam zaśnie, to by nam z pewnością najpierw opieka społeczna wbiła na chatę 😂
 
Jak ja bym chciała żeby mój tak w nocy spał 🥴 W 2 miesiącu to mój w nocy wstawał co 1,5-2 godziny 😵‍💫

Teraz (3mies) mój zasypia o 20, śpi do 24, do 3 i i 4:30 - 5 jest koniec spania.
Potem o 10 i 16 jest godzinna drzemka.

Każde dziecko ma inny rytm. Tak samo z karmieniem, jeden je co 1h a drugi co 3h.
 
A jeszcze bywają dzieci, które nie lubią schematów. Moja córka jednego dnia spała 30 minut, drugiego 3 godziny. Raz miała 2 drzemki w ciągu dnia, kolejnego jedną. 😉
 
Moim zdaniem dziecko trzeba wyczuć i niespecjalnie słuchać co kto ma w domu. Oczywiście pewna rutyna powinna być, bo to buduje poczucie bezpieczeństwa i spokoju maleństwa, ale cudze porady można sobie wsadzić. Nie ma czegoś takiego jak o tej godzinie punktualnie je, o tej śpi, o tej się bawi i o tej zmieniam pieluchę. Są takie matki, znam jedną, ale domyślam się, że więcej to wywołuje frustracji niż spokoju. Jestem wrogiem podporządkowania całego jestestwa pod niemowlaka, ale daj mu samemu sobie ułożyć plan dnia. Widzisz, że jest zmęczony, tulisz i usypiasz. Nosi go, dajesz zabawki, bawisz się. To się w końcu ułoży w codzienny rytm, który i tak z rozwojem dziecka będzie się zmieniał.
A spać powinien tak długo aż się nie obudzi 🤷‍♀️
 
A nam się rytm dnia bardzo sprawdził. Ja jestem zwolennikiem patrzenia na okna aktywności a nie na konkretną godzinę spania. Takie maluszki spia nawet co 60-90min, ale w ich przypadku takie 20min drzemki są ok. Wiadomo maluchy są różne i niektóre będą spać 20min, a inne 1,5h.
Sen powinien się wydłużać po 3-4miesiacu i wtedy też rytm dnia sam się bardziej stabilizuje i drzemki zaczynają bardzo powoli przypadac w podobnych godzinach. Oczywiście okna aktywności też się wydłużają. Wiadomo że są podane jakieś średnie wartości i trzeba swojego malucha obserwować. Ja polecam insta cienwiatru.pl. Mi jej rady bardzo pomogły ułożyć dzień :) bo dziecko wyspane to dziecko weselsze.
A i moja ma 10 mc i nadal zasypia na rękach, wcześniej bujana, teraz przytulona :) do 3 miesiąca spała tylko na rękach albo w wózku :)
 
reklama
Moje dwumiesięczne dziecko nie poddaje się żadnym schematom poza tym, że ok. północy daje się uśpić przy piersi. Trudno mi powiedzieć, jak długo śpi, bo chwilowo śpimy razem w łóżku i obsługuję go przez sen. Wstaję ok. 8. Ale drzemki w ciągu dnia zależą od apetytu, bo zasypia na piersi... I wiele razy próby odłożenia go budzą. Więc ja za wiele w domu nie zrobię.
 
Do góry